Gelgit en çok bizi vurdu

banner37

Foma Cyprus Direktör Yardımcısı Alper Özsakınç, Kovid-19 salgınına ‘tuz biber eken’ kur krizi nedeniyle küçük işletmelerin çok zor durumda kaldığını söyledi:

Gelgit en çok bizi vurdu
banner90
banner99

“ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ”… Alper Özsakınç, “Sektörün mevcut durumu, kesinlikle hiç de iç açıcı değil. Bu süreç, tahminim yıl sonuna kadar bu şekilde devam eder, hatta önümüzdeki yıl ortasına kadar da sürebilir” şeklinde konuşurken; Kovid-19 salgını ve döviz kurlarının olası durumuna yönelik hiçbir öngörünün olmamasının, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) mevcut planlamalarını da etkilediğini kaydetti.

“İNTERNETTEN SATIŞ KONSEPTİ GELİŞMEDİ”… Alper Özsakınç, en büyük sorunlarının, diğer ülkelerle kıyasladığında epey az görünen nüfus ve talep durumunun da buna paralel olmak üzere yeterli düzeye erişmemesi olduğunu kaydederken; ‘bire bir satış’ denilen sıcak satış veya pazarlama olayının yanında internet üzerinden satış şeklinin ülkede tam olarak işlev kazanmamasının da bir diğer sıkıntıları olduğunu söyledi.

   İnternet üzerinden alışveriş hizmeti veren Foma Cyprus Direktör Yardımcısı Alper Özsakınç, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecine denk gelen ve TL’nin, yabancı para birimleri karşısında ciddi anlamda değer yitimine neden olan ‘kur şoku’ nedeniyle işlerinin düştüğünü fakat ayakta kalmaya çalıştıklarını söyledi.

   “Sektörün mevcut durumu, kesinlikle hiç de iç açıcı değil. Bu süreç, tahminim yıl sonuna kadar bu şekilde devam eder, hatta önümüzdeki yıl ortasına kadar da sürebilir” şeklinde konuşan Özsakınç, Kovid-19 salgını ve döviz kurlarının olası durumuna yönelik hiçbir öngörünün olmamasının, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) mevcut planlamalarını da etkilediğini kaydetti.

   Özsakınç, işletme olarak mevcut durumlarının, online alışveriş üzerinden kapıda ödeme şeklinde ve taksit seçenekleriyle devam ettiğini, çeşit ve ürün kalitesinin yanı sıra ulaştırma hizmetinin çabukluğuna da özen gösterdiklerini belirtirken; çalışmalarının, Kovid-19 salgını sürecinde ‘olabildiğince’ sürdüğünü söyledi.

   “Dövizdeki gelgit, en çok bizim gibi yerel ve küçük işletmeleri etkiledi. Döviz krizinden önce direkt yurt dışından ürün getirirken, şimdi ise yerli firmalara internet üzerinden satış desteği veriyoruz” şeklinde konuşan Özsakınç, bu alanda birçok iş ortaklarının bulunduğunu ve dileyen her firmaya gerekli internet desteğini sağlayabileceklerini kaydetti.

   Salgınla birlikte, internetten alışveriş de dahil olmak üzere her şeyin ‘yavaş da olsa’ online sisteme geçiş yaptığını ve gerek kurdukları birebir ilişkiler gerek verilen güven duygusuyla işlerinde süreklilik sağladıklarını aktaran Özsakınç, TL’deki değer kaybının durmasıyla işlerin yoluna gireceğini umduklarını söyledi.

   Özsakınç, her ne kadar ‘adrese teslim’ çalışsalar da salgın sürecinden önemli ölçüde etkilendiklerini de belirtirken; Kovid-19’a yönelik ‘aşı geliştirme’ çalışmalarını takip ettiklerini kaydetti.

“Pazarımız çok kısıtlı”

   Alper Özsakınç, en büyük sorunlarının, diğer ülkelerle kıyasladığında son derece az görünen nüfus ve talep durumunun da buna paralel olmak üzere yeterli düzeye erişmemesi olduğunu kaydederken; ‘bire bir satış’ denilen sıcak satış veya pazarlama olayının yanında internet üzerinden satış şeklinin ülkede tam olarak işlev kazanmamasının da bir diğer sıkıntıları olduğunu söyledi.

   “Hükümetten talebimiz, bu süreçte esnafımızın yanında olması ve bu bağlamda, destek kredileri ile kirasını bile ödemekte zorlanan esnafımıza can suyu olacak projeler hazırlayıp bunları hayata geçirerek, esnafımıza ‘bir nebze de olsa’ nefes aldırmasıdır” diyen Özsakınç, düşük faizli ve uzun vadeli esnaf kredisi talebini dile getirdi.

   Özsakınç, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Başta sağlık çalışanlarımıza, firma sahibi bir iş insanı olarak ayrıca teşekkür ediyorum. Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını umarım bir an önce etkisini yitirir ve bu süreç en az hasarla atlatılır.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75