Gelişen ülke paralarında temmuz şampiyonu TL

banner37

Fed Başkanı JeromePowell’ın ‘güvercin’ söylemlerinin ardından TCMB’nin TÜFE raporundaki ‘dolarizasyon tehlikesinin azaldığı’ ibaresi, TL’yi destekledi

Gelişen ülke paralarında temmuz şampiyonu TL
banner99

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının iki ülke yatırımlarını zorlaması ve göstergelerde düşüş yaşanması, ABD’de enflasyonu da baskıladı. ABD Merkez Bankası (Fed), haziran periyodunda küresel risklere dikkat çekmiş ve enflasyonun da hedef altında baskılandığını belirtmişti. Fed Başkanı JeromePowell’ın senato sunumunda güvercin mesajlar vermesi ile oluşan faiz indirimi beklentileri, diğer yetkililerin açıklamaları ile yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Fed’i yüksek faiz kullanmakla eleştirmiş ve bu nedenle de ABD ekonomisinin istenen altında büyüme gösterdiğini savunmuştu. Dün TSİ 21.00’da açıklananFederal Açık Piyasa Komitesi/Federal Open Market Committee (FOMC) kararı öncesinde Trump, Fed’e yönelik eleştirilerini sürdürdü ve yüksek faiz indirimi istediğini yineledi.

ABD ekonomisinde Satın Alma Yöneticileri Endeksi/Purchasing Manager Index (PMI) ve enflasyon tarafındaki düşüşe karşın istihdam güçlü kalmaya devam ediyor ve risklerin yüksek olduğu bu süreçte ABD ekonomisi pozitif ayrışıyor ancak yılın ilk çeyreğine göre göstergelerin bozulmaya başlaması ve belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle Fed’in bu ay 11 yıl sonra faiz indirimine gitmesi bekleniyordu.

Türkiye’de haftaya 5,67 seviyesinden düşüşle başlayan dolar/TL kuru, dün 5,51 seviyesine gerileyerek 2 Nisan sonrası en düşük seviyeye geriledi. KKTC serbest piyasalarında ise döviz kurlarının Türk lirası (TL) karşısındaki değer kaybı dün de sürdü ve Amerikan doları 5,5511 TL; Euro 6,1912 TL; İngiliz sterlini paritesi ise 6,7699 TL’den fiyatlandı.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

“Muğlak her politik referans, aşırı gevşeme umutlarını daha da yatıştıracağından, dolara ekstra kazanç sağlayacaktır” ifadelerini kullanan ve Amerikan dolarının diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan Dolar Endeksi, önceki gün gördüğü iki ayın yüksek seviyesi 98,206’dan çekildikten sonra dün 97,82’de pek değişmedi.

Amerikan doları 108,53 yende hafif düşük ticaret yaptı ve Euro 1,1150’de sakin kaldı. Önceki gün Japonya Bankası da politikasını değiştirmezken, parasal koşulları daha da gevşetecek bir hamlenin çok da uzak olmadığına ilişkin şüphe de oluşturdu.Yatırımcıların, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız bir şekilde ayrılabileceği ihtimalinden etkilendikçe altüst olan sterlin, bir miktar toparlanmayı başardı. Sterlin,önceki gün gördüğü 28 ayın düşük seviyesi 1,2120 puandan kurtularak1,2164 seviyesinde yüzde 0,16 yüksek işlem gördü.

Britanya’nın yeni Başbakanı Boris Johnson’ın 31 Ekim’de ‘geçiş anlaşması olsun olmasın’ İngiltere’yi AB’den çıkarma konusunda apaçık bir gündemi devralmasıyla, temmuz dahilindeyüzde 4,3’lük bir kayıp yaşayan döviz için problemler, iktisatçılara göre bitecek gibi görünmüyor.

TÜFE raporu TL’yi destekledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dünkü enflasyon raporunda yıl sonu Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) beklentisini yüzde 13,9’a düşürmesi ve dolarizasyonun da azaldığını belirtmesi, TL’ye destek sağladı. Günün 2. yarısında açıklanan Para Politikası Kurulu (PPK) metninde ise “Belirsizliklerin azalması, küresel finansal koşullara ilişkin görünümün iyileşmesi, sıkı parasal duruş ve makroekonomik göstergelerdeki iyileşmeye bağlı olarak haziran ayı ortalarından itibaren ülke risk primi hızla gerilemiş ve finansal piyasalardaki oynaklık azalmıştır” ifadesine yer verildi.

Son tahlilde TL, temmuz döneminde aylık bazda en iyi performansı gösterdi. Uzmanlara göre bu olumlu fiyatlamada, ABD’nin S-400 konusunda henüz yaptırım uygulamaması ve sert ifadeler kullanmamasının yanı sıra Fed ve Avrupa Merkez Bankası/European Central Bank (ECB) başta olmak üzere merkez bankalarının genişlemeci politikaya yönelmeleri, enflasyonun mevsim koşulları ve baz etkisi ile gerilemesi etkili oldu.

PPK: Finans piyasalarındaki oynaklık azaldı

Öte yandan TCMB, 25 Temmuz PPK toplantısının özetini de yayımladı. PPK özetinde, enflasyondaki düşüşte gıda yıllık enflasyonunun sebze ürünlerindeki görünüme bağlı düşen işlenmemiş gıda fiyatları öncülüğünde azalması, enerji fiyatları ve kurdaki gerilemenin de destek sağladığı belirtildi.

Küresel iktisadi faaliyetin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici para politikası adımları atma olasılığı güçlendiğini ve bunun gelişen piyasalara olumlu yansıyacağı da ayrıca belirtildi.

PPK özetinde “Yılın ikinci çeyreğinde Türkiye ülke risk primi, yurt içi belirsizliklerin ve jeopolitik faktörlerin etkisiyle diğer gelişmekte olan ülkelerden olumsuz yönde ayrışmıştır ancak, belirsizliklerin azalması, küresel finansal koşullara ilişkin görünümün iyileşmesi, sıkı parasal duruş ve makroekonomik göstergelerdeki iyileşmeye bağlı olmak üzere haziran ortalarından itibaren ülke risk primi hızla gerilemiş ve finansal piyasalardaki oynaklık azalmıştır.

Öte yandan, ülke risk primi ve kur oynaklığının yüksek seviyelerde seyretmeye devam etmesi ve süregelen küresel belirsizlikler ile jeopolitik riskler orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki yukarı yönlü riskleri canlı tutmaktadır’’ ifadesine yer verildi.

Direnç ve destek seviyeleri

Fed faiz indirim beklentilerine paralel bazda, gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında iyi performans sergilemeye devam ediyor. Uzman çözümlemelerine göre, içeride dolar kuru, faizi düşük bir para biriminden borçlanıp, borçlanılan parayı daha yüksek faizli bir para birimine çevirerek faize yatırma işlemi anlamına gelen ‘carrytrade’ arayışındaki yabancı yatırımcı ilgisi ile düşüşünü sürdürürken; 200 günlük ortalamanın altında 5,50 de ‘ilk planda’ destek konumunda. Buna göre destek 5,35-5,50; direnç ise 5,58-5,65-5,72 bandından kayıtlara geçiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108