Gemi bazında Mağusa araç ve yolcuda Girne

banner37

Liman aktivitesini ölçen istatistiklere göre Haziran 2019 döneminde Kuzey Kıbrıs’a toplamda 129 gemi gelirken, ülkeden ayrılan gemilerin sayısıysa 123 oldu

banner87
Gemi bazında Mağusa araç ve yolcuda Girne
banner90
banner99

“GELEN 57, GİDEN 55”…KKTC liman trafiği istatistiklerine göre Gazimağusa Limanı, 57 gelen ve 55 de giden gemiyle, KKTC limanları arasında ‘en aktif liman’ olurken; söz konusu zaman zarfında Gazimağusa Limanı’na 913 araç ve bin 443 yolcu girdi, bu limandan bin 21 araç ve bin 888 yolcu çıkış yaptı.

“GİRNE HEM BİRİNCİ HEM İKİNCİ”…Kuzey Kıbrıs’a gelen ve ülkeden çıkış yapan gemiler dahilinde tutulan istatistiki veriler uyarınca Girne Turizm Limanı’nın, 44 gemi girişi ve toplam 48 gemi çıkışıyla Gazimağusa Limanı’nı izlediği fakat bin 380 araç ve 6 bin 692 yolcu girişi ile 2 bin 348 araç ve 13 bin 531 yolcu çıkışıyla ilk sırayı aldığı görülüyor.

“İTHALAT UNSURLARI EZİCİ”…Liman trafiğine dair hazırlanan ve Haziran 2019 kayıtlarını kapsayan çalışmanın ‘yük miktarı’ kayıtları irdelendiğindeyse, gelen yükün giden yüke nazaran ciddi anlamda fazla olduğu ve KKTC limanlarını kullanan gemilerden toplam 174 bin 657 kilogram yük yurda indirilirken; söz konusu periyotta 8 bin 759 kilogramlık mal da yurttan çıkarıldığı bilgisiyle karşılaşılıyor.

“NE GELEN VAR NE GİDEN”…KKTC’de Haziran 2019 dahilindeki liman trafiği istatistiklerine göre, aktif dokuz liman arasında yer alan Girne Yat Limanı ile Gemikonağı Limanı, söz konusu zaman zarfında ‘bir kez olsun’ kullanılmadı; bu limanlara ne bir gemi yanaştı ne de buralardan tek bir gemi hareket etti.

Ali ÇATAL

   Gelen ve giden gemiler bazındaki liman trafiğini kayıt altına alan istatistiki bilgilerden derlenen verilere göre Kuzey Kıbrıs’a Haziran 2019 periyodunda toplam 129 gemi giriş yaparken; yurttan ayrılan gemilerin sayısı da 123 olarak kayda geçti. Söz konusu zaman zarfında, Gazimağusa Limanı’nda toplam 3 bin 331 yolcu ve bin 934 araç taşındı.

   Gazimağusa Limanı, 57 gelen ve 55 de giden gemiyle, KKTC limanları arasında ‘en aktif liman’ olurken; Mağusa’yı gelende 44, gidende ise 48 gemi sayısı rakamına ulaşan Girne Turizm Limanı izledi.Karpaz Gate Yat Limanı’nın, gelende 11, gidendeyse 6 gemi sayılarıyla üçüncü sırada kendine yer bulduğu istatistiklere göze çarpan bir diğer unsursa, Girne Yat Limanı ile Gemikonağı Limanı’nın, söz konusu dönemde bir kez dahi kullanılmadığı verisi.

Gelen gemiler

   Kuzey Kıbrıs limanları özelinde tutulan istatistikler uyarınca, Haziran 2019 dahilinde Gazimağusa Limanı’na 57 gemi gelirken, Girne Turizm Limanı’na da 44 geminin yanaştığı görülüyor. Zirvedeki iki limanı izleyen KarpazGate Yat Limanı’nın 11 gemi sayılarıyla üçüncü sırada kendine yer bulduğu çalışmada, Kalecik Akaryakıt Tesisleri’ne 9 geminin geldiği bilgisi de kayıtlara geçmiş.

   GEMYAT Delta Marina’ya ilgili periyotta 5 geminin geldiği bilgisine ulaşılırken, söz konusu dönemde Kalecik Alçı ve Çimento Tesisleri’ne 2, Teknecik Santrali’ne ise 1 geminin ulaştığı görülüyor. Dikkate değer bir diğer unsur ise aynı zaman zarfında Girne Yat Limanı ile Gemikonağı Limanı’na tek bir geminin dahi gelmemesi.

Giden gemiler

   KKTC limanları aktiviteleri verilerine göre, Haziran 2019’daGazimağusa Limanı’ndan 55 gemi ayrılırken;Girne Turizm Limanı’ndanise 48 geminin ayrıldığı görülüyor. KarpazGate Yat Limanı’ndan, bahse konu dönemde 6 geminin ayrıldığının öğrenildiği istatistiklere göre Kalecik Akaryakıt Tesisleri’nden iseaynı dönemde yine 6 geminin ayrıldığı görülüyor.

   GEMYAT Delta Marina’dan 5, Kalecik Alçı ve Çimento Tesisleri’nden 2 ve Teknecik Santrali’nden ise 1 geminin ayrıldığı bilgisi de söz konusu verilerden elde edilirken; Haziran 2019 dahilinde Girne Yat Limanı’ndan ve Gemikonağı Limanı’ndan hiçbir geminin ayrılmadığı da görülüyor.

Gelen ve giden yolcu

   Liman trafiği, konu edilen rapor üzerinden ve yolcular özelinde masaya yatırıldığındaysa, Girne Turizm Limanı’nın, 6 bin 692 yolcuyla ‘açık ara’ zirvede yer aldığı görülüyor. Haziran 2019’da Gazimağusa Limanı’ndan yurda giriş yapan yolcu sayısı ise bin 443 olarak kayıtlara geçmiş.

   Ülkeden çıkış yapan yolcu istatistiklerinde de ilk sırayı 13 bin 531 yolcuyla yine Girne Turizm Limanı’nın aldığı görülürken; aynı periyotta Gazimağusa Limanı’ndan bin 888 kişinin çıkış yaptığı öğreniliyor.

Yükün yüzde 95’i ‘gelen’ kaleminde

   Liman trafiğine dair hazırlanan ve Haziran 2019 kayıtlarını kapsayan çalışmanın ‘yük miktarı’ kayıtları irdelendiğindeyse, gelen yükün giden yüke nazaran ciddi anlamda fazla olduğu bilgisiyle karşılaşılıyor, ki bu da ülke ekonomisindeki ‘ithalat-ihracat’ dengesizliğiyle yüzleşmemiz gerektiği gerçeğini ‘bir de bu alanda’ yüzümüze çarpıyor.

   Buna göre, Haziran 2019’da KKTC limanlarını kullanan gemilerden toplam 174 bin 657 kilogram yük yurda indirilirken; söz konusu periyotta 8 bin 759 kilogramlık mal da yurttan çıkarıldı; ki bu da liman aktivitelerine kaydedilen yük miktarları toplamının yüzde 95’ini ‘gelen yük’ün teşkil ettiğini gösteriyor.

Tonajda lider Mağusa

   Bir geminin toplam iç kapasitesini ifade etmek için kullanılan miktarı veren ve gemilerin iç hacimleri için kullanılan 100 fit küplük (2.8317 metreküp) hacim tonu belirten sicile kayıtlı gros tonaj/gayrisafi ton (Grossregistertonnage/GRT) ile gemilerin‘kazanç sağlamakta kullanılan’ kapalı yerlerinin hacmini bildiren ve bir geminin gros tonajından, yaşama ve seyir yerleri, portuç, safra ve tatlı su tankları, tankerlerde pompa dairesi, donki ve kazan daireleri, yürütücü yerler ve yelken mağazası gibi hacimler çıkartıldıktan sonra elde edilen tonaj değeri anlatan net tonaj (net registertonnage/NRT) verileri incelendiğindeyse Gazimağusa Limanı’nın zirvede olduğu görülüyor.

   Liman trafiği verileri uyarınca Gazimağusa Limanı’na Haziran 2019 dahilinde 2 milyon 111 bin 520 GRT ve 771 bin 640NRT’lik giriş yapılırken, bu limandan 1 milyon 991 bin 200 GRT ve 723 bin 380 NRT değerinde çıkış yapılmış. İkinci sırayı alan Girne Turizm Limanı’nda ise bu veriler 164 bin 999 GRT ve 49 bin 991NRT’lik giriş; 164 bin 999 GRT ve 49 bin 991NRT’lik çıkış olarak kayıtlara geçmiş.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75