Genç kadınlar işsizlik sarmalında

banner37

Çalışma Dairesi’nin toplumdaki işsizlik oranlarına yönelik yayımladığı son dönem raporlarında dikkat çeken veriler var

Genç kadınlar işsizlik sarmalında
banner90
banner99

Ali ÇATAL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Dairesi Müdürlüğü tarafından, toplumdaki işsizlik oranlarını ve bu verilerin, cinsiyet ve yaş grupları başta olmak üzere toplumun farklı kesimlerindeki yansımalarını açıklar mahiyette yayımlanan aylık faaliyet raporlarına göre Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanların toplumunun, 677’si kadın olmak üzere toplam 953 ferdi ‘kayıtlı işsiz’ statüsünde.

Ancak, Çalışma Bakanlığı yetkilileri, ülkedeki işsiz sayısının Çalışma Dairesi’ne yapılan ve kayıt altına alınan başvurulardan çok daha fazla olduğunu vurguluyor. Yetkililer, bu nedenle açıklanan rakamların “kayıtlı olan işşsizler” olduğuna ısrarla dikkat çekiyor.

İş ve İşçi Bulma Şubesi kayıtlarına göre kayıtlı 400 işsizle, Gazimağusa’nın başı çektiği işsizlik doneleri uyarınca işsiz nüfusun en önemli kısmını 30-39 yaş arası, ilkokul mezunu kadınlar teşkil ediyor. Kayıtlı aktif işsizlerin,ana meslek gruplarına göre dağılımı incelendiğinde, ‘nitelik gerektirmeyen işlerde çalışan’ bireylerin ilk sırada yer alması da söz konusu raporlarda dikkati çeken bir diğer unsur.

banner134
İşsizlerin yüzde 71’den fazlası kadın

Aktif kayıtlı işsiz sayısının cinsiyet bazlı tasnifi göz önünde bulundurulduğunda, Ağustos 2018 itibarıyla 953 kişinin ‘işsizliği kayıt altına alınmış’ statüsü taşıdığı; bu rakamın 677’sini de kadınların oluşturduğu görülüyor, ki bu da yüzde 71’in üzerinde bir orana karşılık geliyor. Haziran 2018’de 588 olan kadın işsiz sayısının aynı yılın temmuz periyodunda 717’ye yükseldiği ve ağustos itibarıyla da 677 olarak kayıtlara geçtiği görülüyor.

Cinsiyete göre işsizlik kayıtlarına göz atıldığında, kayıt altına alınmış erkek işsiz sayısıysa Haziran 2018’de 265 olarak görülürken, bu sayının Temmuz 2018’de 300’e yükselip, ağustosta da 276 olduğu verisi de göze çarpıyor.

En fazla işsiz Mağusa’da

Bahse konu çalışmanın ‘Kayıtlı Aktif İşsizlerin Bölgesel Kuruluşlara Göre Dağılımı’ ara başlığı incelendiğinde, yurt genelinde en yüksek kayıtlı işsiz rakamlarının Gazimağusa bölgesinde olduğu görülüyor. Gazimağusa’da Haziran 2018’de 436 olan aktif kayıtsız işsiz sayısı, Ağustos 2018 itibarıyla 400 kişi olarak karşımıza çıkıyor. Bu da yüzde 41,97’lik bir oran anlamına geliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 10:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75