banner6

Gerçek zam bir sonraki ay

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, merakla beklediği ‘elektriğe zam’ uygulamasını anlattı. Bu hafta uygulanacak artış için öngörülerinin ilk elektrik tüketim dilimine 1 kuruşluk artış şeklinde olduğunu belirten Atun, sosyal yardım alanlara hiç artış yapmamayı, elektrik tüketimi arttıkça da zammın fazlasının o dilimlere yansımasını düşündüklerini söyledi. Atun, bir sonraki ay rasyonel artış neyi gerektiriyorsa onu yapmak zorunda olduklarını vurguladı.

Gerçek zam bir sonraki ay
banner150 banner151 banner143

Elektrik fiyatlarına bu hafta itibariyle zam yapılacak. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) elektrik fiyatlarında 10 kuruşluk zam önerdi ancak Bakanlar Kurulu net tablo ortaya çıkmadan yapılacak artışın hatalara neden olmasını engellemek için bunu kabul etmedi.

10 kuruşluk zam önerisine karşın hükümet, bu hafta itibariyle geçerli olacak bir kuruşluk zammı devreye soktu. Ancak KIB-TEK’ten gelecek detaylı maliyet raporu sonrası gelecek ay, elektrik fiyatlarına uygulanacak gerçek zam hayata geçirilecek.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KIBRIS TV’de KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın sunduğu “Markaj” programında herkesin merakla beklediği ‘elektriğe zam’ uygulamasını anlattı.

Atun: KIB-TEK 10-11 kuruşluk artış önerdi

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, elektrik fiyatlarındaki belirleyicinin yüzde 68 oranında akaryakıt fiyatları, bunun dışında personel maaşı, yatırım finansmanı gibi giderlerin olduğunu belirtti.

Akaryakıt fiyatına bağlı olarak elektrik fiyatının da artması veya düşmesi gerektiğini ifade eden Atun, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun raporuna göre, elektriğe 10-11 kuruşluk artış gerektiğini söyledi.

Atun, doların 2.95 TL’den 3.10’a yükseldiğini, petrolün varil fiyatının 50 dolara kadar çıktığını ifade ederek rakamın 2017’ye kadar 60-70 dolara kadar çıkmasının öngörüldüğünü belirtti.

KIB-TEK’in bu yılın başında yaptığı akaryakıt ihalesine göre aldığı fiyatların borsaya bağlı olarak değişkenlik gösterebildiğini ifade eden Atun, son alınan malın alım bedeli hesaba katıldığında 10 kuruşluk zam gerektiğinin kendisine iletildiğini söyledi.

Atun, Elektrik Kurumu yetkililerinden yeni bir çalışma yapmasını ve tam maliyetin belirlenmesini istediğini belirtti.

İlk tüketim dilimine bir kuruş, zammın fazlası diğer tüketim dilimlerine

Bu hafta uygulanacak artış için öngörülerinin kurumun hesaplaması bitene kadar ilk elektrik tüketim dilimine bir kuruşluk artış şeklinde olduğunu anlatan Atun, sosyal yardım alanlara hiç artış yapmamayı, elektrik tüketimi arttıkça da zammın fazlasının o dilemlere yansımasını düşündüklerini söyledi.

Atun, bir sonraki ay rasyonel artış neyi gerektiriyorsa onu yapmak zorunda olduklarını vurguladı.

“Söz verdik, akaryakıt fiyatı düşünce elektrik fiyatı da düşecek”

Elektrik Kurumu ile bakanlığın elektrik fiyatlarına yapılacak artış konusunda realist olmasının önemine değinen Atun, KIB-TEK’in kâr amacı güden bir kurum olmadığının altını çizdi.

Atun, KIB-TEK’in elektrik üretip, kârsız bunu halka satabilmek misyonu olduğunu ifade ederek, parası olmadan yapılan yatırımların bedelini bugün halkın “boşu boşuna” ödediğini söyledi.

Sunat Atun, elektrik fiyatlarının akaryakıta bağlı olarak çıkıp, düşeceği sözünü verdiklerini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 09:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110