‘Gevşeme’ sinyali piyasayı destekledi

banner37

Kıbrıs’taki sondaj gerilimi ve S-400 krizi TL’ye baskı oluşturmasına rağmen, dolar kuru TL lehine fiyatlandı; parite 5,85 bandından işlem gördü

‘Gevşeme’ sinyali piyasayı destekledi
banner90
banner99

Piyasada bu hafta sonu yapılacak, tekrar kararı alınan İstanbul seçimleri beklenirken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye’nin ilişkileri de‘ana yön belirleyici’ konumunu sürdürüyor. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yeni genişleme yanlısı adımlar atılabileceği açıklamaları ise piyasada iyimserliği destekledi. Bankacılar, Kıbrıs adası yakınlarında yaşanan gerilimin ise ‘daha çok iyimserliğin önüne geçtiğini’ belirtti.

ECB Başkanı Mario Draghi, enflasyonun hedefe dönmemesi durumunda, muhtemelen yeni faiz indirimleri veya varlık alımları yoluyla para politikasını tekrar gevşetmesi gerekeceğini belirtti. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin ikinci sondaj gemisi Yavuz'u yarın uğurlayacaklarını ve temmuz başı gibi KKTC'den alınan ruhsat sahası üzerinde ilk sondaja başlanacağını söyledi.

Bütün bu gelişmelerin ardından dolar/TL kuru, dün sabahki hareketine 5,87 civarında başladıktan sonra yönünü aşağı çevirdi ve 16:23 itibarıyla 5,8370/5,8400 seviyesinden işlem gördü. Kur, haziran periyodunda 5,6605'i test ettikten sonra geçen cuma5,9340'a kadar yükselmişti. Hem düşüş hem yükselişte belirleyici ise Türkiye’nin ABD ile ilişkileri oldu.

Anastasiadis: AB’den ‘daha güçlü’ mesaj bekliyoruz

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis ise Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye ‘ada civarında doğalgaz sondaj faaliyetleri konusunda daha güçlü bir mesaj vermesini beklediğini’ belirtti. Türkiye’nin kredi notunun, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından bir kademe indirilmesine belirgin tepki vermeyerek haftaya 5,90'lı seviyelerin üzerinde başlayan dolar/TL, önceki gün Türkiyeli yatırımcılardan gelen kâr satışlarıyla bir miktar gerilemiş ve günü 5,87 civarında tamamlamıştı. Aynı saatte, sepet bazında TL 6,1858/6,1908;Euro/TL ise 6,5357/6,5417 seviyesindeydi.

Sanayi üretimi ve hazine borçlanması izlendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi nisan döneminde, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 daraldı ve yüzde 2,5 beklentilerinin üzerinde bir daralma gösterdi. Büyümenin öncü göstergesi olarak yakından takip edilen sanayi üretimi son aylarda toparlanmanın başladığını gösteriyordu ancak nisan verileri, bu trendin henüz kuvvet kazanmadığını gösterdi. Sanayi üretimi verileri, beklentilerin üzerinde bir daralmaya işaret etse de piyasada belirleyici olmadı.

Hazine'nin borçlanma ihtiyacı arttı

Hazine'nin artan borçlanma ihtiyacı sonrası bugün düzenlenen ihale de dün yakından takip edildi. Türkiye ekonomisinin makro anlamda, özellikle de benzer ülkelere kıyasla, en güçlü olduğu alanların biri olan bütçe dengesi, 2016'da yaşanan darbe girişiminin etkilerini azaltmak için alınan önlemlerle kısmen bozulmaya başladı. Bunun yanı sıra, başta Kuzey Irak ve Suriye olmak üzere jeopolitik gelişmeler nedeniyle güvenlikharcamalarındaki artış da bu etkiyi tetikledi.

banner134
Ayrıca, geçen yıl 24 Haziran seçimleri öncesi kamu emekli ve çalışanlarına yönelik atılan genişlemeci adımlar ise harcamalar tarafındaki yükselişin kalıcı olarak hızlanmasına neden oldu. Bugünlerde ise geçmiş dönem atılan adımların giderleri artırması ile birlikte büyümenin yavaşlamasıyla birlikte gelirlerin güçlü bir artış göstermemesi de Hazine'nin finansman ihtiyacını tetikleyen en önemli gelişmeler oldu.

Bankalardan ‘uzun vadeli ihraç’ talebi

Öte yandan, bu ay toplam 11.4 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 9.3 milyar TL'si piyasadan toplam 12 milyar TL'lik iç borçlanma programlayan Hazine, piyasadan 10.06 milyar TL, kamu dahil toplamda ise 13.1 milyar TL borçlanmıştı. Dün sukuk ile 1.61 milyar TL ve programda olmayan 6 ay vadeli 2.07 milyar TL'lik borçlanma ile birlikte bu ay hedefler oldukça aşıldı. 6 aylık bono ihalesinin bazı emeklilik fonlarının portföyünün asgari yüzde 25'inin devlet iç borçlanma senetlerinde değerlendirilmesi düzenlemesine destek olmak adına yapıldığını söylemişti.

Yabancı payı ve artan maliyetler sonrası Hazine, bankaların TL cinsi devlet iç borçlanma senetlerine (DİBS) daha çok ilgisini beklediğini bankalara geçen ay sonunda iletmişti. Bankalar ise buna karşın Hazine'den başta 10 yıllık gösterge olmak üzere uzun vadeli ihraçlar beklediklerini söylemişti. Artan borçlanma ihtiyacı sonrası ise önceki gün Merkez Bankası'ndan Hazine ihalelerinde en yoğun alıcı olan Piyasa Yapıcı (PY) bankalara yönelik bir adım geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasa yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri (APİ) çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verdi. Söz konusu karar, ‘üstü kapalı bir faiz indirimi’ olduğu yorumlarıyla eleştirildi ancak piyasada olumsuz bir tepki yaşanmadı.

Dragi’nin açıklamaları Euro’ya yaramadı

Euro Bölgesi TÜFE rakamları, dün açıklanırken; aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 1,2 ile zayıf seyrini korudu. Çekirdek TÜFE ise yüzde 0,1 daralma gösterdi. Draghi ise dünkü konuşmasında, bölgedeki aşağı yönlü risklerin devam ettiğini ve koşulların daha da zorlaşması durumunda ek gevşemeye gidebileceklerini açıkladı. Zayıf veri ve Draghi’nin açıklamalarının ardından Euro tarafında hızlı düşüş yaşandı. Bugün yapılacak FOMC öncesi zayıf seyreden Euro, TL karşısında yüzde 1’lik bir düşüş yaşadı.

Direnç ve destek seviyeleri

Uzmanlara göre 5,8715 seviyesinden aşağıya doğru TL lehine fiyatlanan kur, bu seyrini sürdürürse, aşağı yönlü işlemlerde 5,7978 destek seviyesi karşımıza çıkabilir. Bu seviyenin kırılması ve altında 4 saatlik bazda kapanışlar gerçekleşmesi durumunda ise TL lehine algı güçlenerek artış gösterebilir. Böyle bir durumda 5,7553 ve 5,7080 destek seviyeleri karşımıza çıkabilir ancak 5,7978 destek seviyesi korunduğu takdirde TL lehine fiyatlamalar bu seviye ile sınırlı kalarak kurda tepki alımları görülebilir.

Böyle bir senaryoda 5,8715 direnç seviyesi güncelliğini koruyacak, bu seviyenin aşılması durumunda ise 5,9596 direnç seviyesi karşımıza çıkacak. Buna göre destek 5,7978–5,7553–5,7080; direnç ise 5,8715–5,9596–6,0268 bandından kayıtlara geçiyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75