Gözler Erdoğan-Pence görüşmesinde

banner37

Birleşik Devletler’de savcılık tarafından Halkbank'a iddianame hazırlanması sonrası dolar/TL paritesi dalgalandı, Borsa İstanbul eksiyi gördü, volatilite ise oynaklık arttı

banner87
Gözler Erdoğan-Pence görüşmesinde
banner90
banner99

Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik Türkiye’nin harekatı sonrası Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) açıkladığı ekonomik yaptırımların beklendiği kadar sert bulunmamasıyla önceki gün rahatlayan piyasada dolar/TL kuru, önceki gün ABD'de Halkbank'a ilişkin iddianame hazırlanmasının ardından ilk tepki olarak yükseldi. Kur, daha sonra ise dalgalı bir seyir izledi.

Swap piyasalarında faizlerin yükselmesi kamunun ve daha az etkili de olsa lokallerin döviz satışları Türk Lirası’nı (TL) destekleyen etkenler olarak öne çıkarken piyasalar, bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Ankara'da yapacağı görüşmeyi izliyor.

Erdoğan, 13 Kasım'da yapılması planlanan ABD ziyaretinin ve ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin Türkiye'ye gelecek ABD'li heyetlerle yapılan görüşmelerden sonra değerlendirileceğini söyledi. ABD savcılık makamı Halkbank aleyhine ABD'nin İran yaptırımlarını ihlal etmekle suçladı ve banka aleyhine hazırlanan iddianameyi açıkladı.

Uluslararası piyasaları şekillendiren söz konusu bu eko-politik gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkisi irdelendiğindeyse, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları’nın 5,9068 TL, eEuro’nun 6,5291 TL, İngiliz Sterlini’nin ise 7,5644 TL’den fiyatlandığı görüldü.

Swap faizleri yükseldi

Kamuya, önceki gün gece saatlerinde açıklanan iddianame, geçen yıl Halkbank yetkilisi Hakan Atilla'nın hüküm giydiği suçlamaların benzerini içeriyor. Öte yandan, Türk yetkililerin bazı Türkiye içi bankalara Londra offshore para piyasasına likidite vermemeleri konusunda tavsiyede bulunmasının ardından swap piyasasında bir hafta vadeli TL faizi yükselirken, bankacılara göre bu ve kamu bankalarının döviz satışları TL'de bir miktar rahatlamaya neden oldu.

Bir bankacı, bir miktar kamu satışı da olabileceğini ancak geçen haftaki kadar yoğun olmadığını belirterek, "Öte yandan, yükselişin ardından bireysel yatırımcının da kâr amaçlı satışını görüyoruz fakat 190 milyar dolarlık toplam döviz birikimi düşünüldüğünde sattıkları miktarlar birkaç 100 milyon dolar civarında, yani oldukça sınırlı" dedi. Başka bir bankacı da dün sabah saatlerinde kamu bankalarının bir miktar satışlarının görüldüğünü söyleyerek, gün içinde bir hafta ve iki ay vade aralığındaki swap faizlerinde gözlenen yükselişin TL yaratma maliyetinin artırmasıyla TL'deki kayıpları da sınırladığını belirtti.

“Döviz satışları volatiliteyi dengeleyebilir”

Volatiliteyi engellemek isteyen Türk yetkililerin, mart periyodundakilere benzer adımlar atmalarının etkisiyle swap piyasasında bir hafta vadeli TL faizi yüzde 20,25 ile hafta başında gördüğü 2.5 ayın en yüksek seviyesini test etti. Tahvil işlemcisi, geçen hafta TL'yi savunmak için dolar satan kamu bankalarının dün Halkbank iddianamesinin etkisini sınırlamak için offshore swap piyasasında fonlamayı sıkılaştırdığını söyledi. Geçen hafta kamu bankalarının yaptığı döviz satışlarının yanı sıra bireysel ve kurumsal yatırımcının döviz satışlarının da gözlendiğini belirten bankacılar, bunun TL'ye destek olduğuna dikkat çekiyor.

Ayrıca, önceki gün 16.22'de 5,8975/5,8995 seviyesinde olan dolar/TL, gece saatlerinde gelen açıklamanın ardından yönünü yukarı çevirirken; dün sabah itibarıyla 5,9325'e kadar yükseldi. Dolar/TL kuru, gün içinde 5,8845-5,9325 bandında dalgalandıktan sonra dün 16.31'de 5,8880/5,8910 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL 6,1958/6,1987; Euro/TL ise 6,5047/6,5077 seviyesinde bulunuyordu.

Artan jeopolitik endişeler ve ABD'nin yaptırım tehditleri geçen haftadan bu yana TL'nin benzer para birimlerinden negatif ayrışmasına ve dolar/TL'de yükselişe neden oluyor. Eylül dönemi başından geçen haftaya kadar genel olarak 5,60-5,75 bandında oldukça yatay bir seyir izleyen ve önceki gün de yaklaşık 4.5 ayın en yüksek seviyesine gelen dolar/TL, önceki gün ise yaptırımların ‘hafif’ bulunmasıyla 5,8620 seviyesine kadar gerilemişti.

Tahvil ve bono

Jeopolitik riskler ve ABD'den Türkiye’ye yönelik beklenen yaptırım tedirginliğiyle banka hisselerindeki iki gün önceki sert düşüş ve ABD'nin önceki gün Halkbank'ı yaptırımları delmekle suçlamasının ardından gelen kararla yedi banka hissesine açığa satış yasağı getirildi. Bununla beraber, açılışta yüzde 7'nin üzerinde düşüşle hareket eden Halkbank hisseleri dün 16.31'de yüzde 4,63 düşüşle işlem görürken; yüzde 4'ün üzerinde düşüşle açılan bankacılık endeksi ise aynı saatte yüzde 1,85 düşüşle hareket ediyordu.

BIST-100 endeksi ise yüzde 2'ye yakın düşüşle açılışın ardından yüzde 1,73 ekside hareket etti. Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde son aylarda belirginleşen düşüş eğilimi TL'deki değer kaybı ile birlikte yerini geçen hafta yükselişe bırakmıştı. Gösterge 10 yıllık tahvilde geride bıraktığımız perşembe son işlem yüzde 14,63 seviyesindeydi. Önceki gün spot kapanışta ve valörde son işlemde bileşik getirisi yüzde 15,63 olan 10 yıllık tahvilde dün valörde 16.39 itibarıyla son işlem yüzde 15,75 olarak kayıtlara geçti.

Gösterge 10 yıllık tahvil mayısta yüzde 21 seviyesindeydi. Geçtiğimiz cuma yaşanan spot kapanışta ortalama bileşik getirisi yüzde 14,99;valörde son işlemin yüzde 15,23 olduğu iki yıllık gösterge tahvilde önceki gün ise spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 15,89;valörde son işlem yüzde 15,83 olmuştu. Dün ise spot kapanışta yüzde 16,26 seviyesindeydi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108