banner6

Gram altın bin 50 TL seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor

banner37

Gram altın, ons altındaki soğuma sonucunda bin 50 TL seviyesinin altına indikten sonra yeniden bu seviye üzerine çıkarak burada tutunmaya çalışıyor…

Gram altın bin 50 TL seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor
banner99

Altın, Çin’de büyüyen Korona virüs protestolarının dağılması sonrası doların zayıflamasıyla yükseldi.

Gram altın, ons altındaki soğuma sonucunda bin 50 TL seviyesinin altına indikten sonra yeniden bu seviye üzerine çıkarak burada tutunmaya çalışıyor.

Gram altın, yüzde 0,78 artışla bin 50,36 seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın, bugün saat 09. 15 itibarıyla yüzde 0,74 artışla bin 752,67 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri, yüzde 1,53 artışla ons başına bin 767,00 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise, yüzde 0,29 düşüşle 106,4077 seviyesinden işlem görüyor.

Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına ilişkin daha fazla netlik beklerken, altın fiyatları da bu beklentilerin dolar endeksini düşürmesiyle yükseldi.

Altın fiyatları, Fed Başkanları James Bullard ve John Williams’ın enflasyonla mücadele için gidilmesi gereken uzun bir yol olduğunu söylemesinin ardından önceki seansta yaklaşık yüzde 1 düşüş göstermişti.

DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, “Altın bir önceki seanstan sonra düzeltici bir yükseliş gördü. Dolar ise biraz daha düşük kaldı.” dedi.

Daha zayıf bir dolar endeksi ise, altını diğer alıcılar için daha ucuz hale getirerek altına olan ilginin tekrar artmasına sebep oldu.

Altın yatırımcıları ise yeni odağını çarşamba günü Brookings Enstitüsü’nün bir etkinliğinde konuşacak olan Fed Başkanı Jerome Powell’a çevirdi.

Spivak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Powell’ın konuşması, Fed’in şahin tutumunu sürdürmediği yönünde olursa altın fiyatları bir sıçrama yaşayacaktır.” dedi.

ANZ analistleri paylaştıkları bir notta, “Yatırımcılar dikkatlerini Fed’in agresif faiz artırımlarını hafifletebileceğine dair herhangi bir işaret için bu hafta ABD ekonomik verilerine çevirecek.” dedi.

ADP Ulusal İstihdam raporu ve ABD Çalışma Bakanlığı’nın tarım dışı istihdam verileri de bu hafta açıklanacak. Bu verilerin de, Fed’in politika planı hakkında daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Diğer değerli metallerde altın fiyatlarındaki yükselişe eşlik etti.

Spot gümüş yüzde 1,48 artışla 21,24 dolara, paladyum yüzde 2,01 artışla 1.881,67 dolara, platin ise yüzde 1,43 artışla 1.005,92 dolara çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104