banner6

Gram altın, düşüşte

banner37

Gram altın, rekor seviyelerini gördükten sonra bir önceki seansta yaşadığı sert satışların ardından merkez bankalarının faiz artışı açıklamalarının etkisiyle haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Gram altın, düşüşte
banner90
banner99

Gram altın bugün saat 10.00 itibarıyla yüzde 0,24 artışla bin 158,34 TL seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın yüzde 0,04 artışla ons başına bin 913,30 seviyesinden işlem görüyor.

COMEX altın vadeli işlemleri yüzde 0,19 düşüşle ons başına bin 927,10 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi ise yüzde 0,16 artışla 101,8796 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatları bu hafta yeni zirve seviyelerini gördükten sonra haftalık bazdaki kazançlarının tamamını geri verdi.

IG piyasa analisti olan Yeap Jun Rong, zirve seviyelerinden gerileyen altın fiyatlarıyla ilgili "Altın fiyatları son üç ayda yüzde 20'den fazla bir yükseliş gösterirken, daha yumuşak faiz artırım beklentileri zaten fiyatlanmıştı. Son FOMC toplantısından sonra ise piyasalar ihtiyaç duyduğu dogrulamayı bulmuş oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Yeap Run Rong ayrıca "Kısa vadede bir miktar kar alımı piyasalarda normal karşılanmalıdır. Ancak altın fiyatları için 1.895 dolar seviyesi geri çekilmelerde oldukça önemli olacaktır." dedi.

Marex analisti Edward Meir ise ons altının önümüzdeki iki hafta boyunca bin 870 ila bin 960 dolar arasında fiyatlanabileceğini düşündüğünü söyledi.

Düşük faiz artışı beklentisi ise getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini azaltırken, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarında yumuşak iniş yapabileceği beklentisi ons altının kasım ayından bu yana yaklaşık 300 dolar değer kazanmasını sağladı.

Fed'in 25 baz puanlık faiz artışının ardından perşembe günü hem ECB hem de BoE ise beklendiği gibi faizleri 50 baz puan artırırken; analistler, küresel merkez bankalarının bu hamlelerini devam ettirmesi durumunda bu yılın sonlarına doğru bir duraklama gerçekleşmesinden endişe duyduklarını belirtti.

Veri cephesinde ise yatırımcılar, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan aylık ABD tarım dışı istihdam verisini beklemeye başladı.

Diğer değerli metallerde ise haftanın son gününde hafif bir yükseliş hakim oldu.

Buna göre, spot gümüş yüzde 0,17 değer kazanarak ons başına 23,50 dolara çıkarken; platin yüzde 0,41 artışla bin 30,24 dolara, paladyum ise yüzde 1,05 artışla bin 675,55 dolara yükseldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104