Gram altının yıllık getirisi yüzde 7’yi buldu

banner37

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları, altın başta olmak üzere kıymetli metallere doping etkisi yaparken; TCMB ise ‘güvercin’ duruşunu korudu

Gram altının yıllık getirisi yüzde 7’yi buldu
banner90
banner99

Ali ÇATAL

Ons altın, mart döneminde bin 677 dolara gerilemesinin ardından nisan periyodunda yükselirken, ay için bin 798 dolara çıkarak 25 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi görmüştü.

Hatırlanacağı üzere, Mayıs 2021 döneminin ilk işlem gününde yüzde 1,5 primlenen fiyat, geçen hafta dahilinde tekrar bin 798 dolara çıkmıştı. Uzmanlara göre, altın tarafındaki yükselişte, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve buna bağlı yaşanan ABD 10 yıllık tahvil faizindeki düşüş etkili oldu.

Gümüş ise geride bıraktığımız işlem haftasında yüzde 3,5’in üzerinde primlenerek 27,0 dolara yaklaştı ve 1 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Fiyat, hafta kapanışında da 27,0 dolar yakınında ve son iki ayın en yüksek seviyesinde işlem görüyordu.

Gümüşte, ekonomist çözümlemeleri uyarınca, 26,0 doların korunmasıyla 28,8 direncine doğru pozitif tarzdaki görünüm sürebilir.

Türkiye içinde hem ons altın hem de dolar/TL kurunun yükselmesiyle gram altın geçem çarşamba 480 TL’ye çıkarak yükselişini üçüncü günde de sürdürdü. Gram fiyatı, önceki hafta 484 TL’yi görmesinin ardından 463 TL’ye geriledi ancak hem dolar kurunun Türkiye serbest piyasalarında 8,30’lu seviyelerde fiyatlanması hem de onsun bin 800 dolara doğru hareket etmesiyle yeniden 480 TL’ye doğru yükseliş yaşadı.

Ons altın, geride bıraktığımız işlem haftasının kapanışında ise bin 815 dolara çıkarak 23 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi gördü. ABD’de enflasyon beklentileri ve tahvil faizindeki yükseliş ile yılın ilk çeyreğini düşüşle kapatan altın, nisan döneminde de yüzde 3 primlendi ve bin 770 dolara yükseldi.

Bu bağlamda, mayıs periyodunun ilk haftasında da yükselişine devam eden fiyat, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde bin 800 dolar sınırını aşarak son iki buçuk ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Altın fiyatını baskılayan tahvillerdeki oynaklığın durması ve 10 yıllık faizin 1,60’ın altına inmesiyle kademeli yükselişe geçen fiyat, geçtiğimiz hafta ise ABD Dolar Endeksi’ndeki gerilemeden destek aldı ve yükselişini hızlandırdı.

Altında bin 815-bin 820 dolar aralığı direnç bölgesi olarak görülürken, kısa vadede bin 766 dolar desteğinin korunmasıyla pozitif görünümün devam etmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), geçen perşembe düzenlenen yılın beşinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizi yüzde 19’da sabit tutmasıyla ‘kayda değer’ bir değişim göstermeyen dolar/TL kuru, Türkiye serbest piyasalarında son kapanışta da 8,30’un üzerinde işlem görmeye devam etti.

Dolar kurundaki yüksek seviyelere geçen hafta onstaki yükselişin de eklenmesiyle gram altın da 485 TL’ye çıkarak yıl içi zirveyi gördü. Gram altın, hatırlanacağı üzere 26 Nisan’da 484 TL ile yıl içi zirve yapmıştı ve geçtiğimiz hafta dahilinde bu seviye ‘sınırlı bir oranda da olsa’ aşıldı. Buna göre, gram altının sene başı getirisi de yüzde 7’ye yaklaşırken, ons altının sene başı kaybı ise yüzde 5’in altına indi.

KKTC serbest piyasalarında ise geride bıraktığımız işlem haftasının geneline, euro ve dolar kurlarında günlük yaşanan yatay hareket hariç olmak üzere ‘TL varlıklardaki negatif ayrışma’ hakimdi fakat volatilite, haftanın son işlem gününde ciddi anlamda franlendi.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta geçtiğimiz hafta kapanışı itibarıyla Amerikan doları ortalama 8,3089 TL, euro 10,0386 ve İngiliz sterlini 11,5774 TL’den alıcı buldu.

Kurlar, geride bıraktığımız işlem haftasının başında sırasıyla 8,4619 TL, 10,2205 TL ve 11,7738 TL’den fiyatlanmıştı.

TCMB faizlere dokunmadı

TCMB, Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleşen Mayıs 2021 dönemi Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, yüzde 19 olan politika faizini sabit tuttu. Karar öncesi, Türkiye serbest piyasalarında 8,31 seviyesinde işlem gören dolar/TL kuru da kararın ardından 8,28’e geriledi.

Hatırlanacağı üzere, nisan periyodunda da faizi sabit tutan kurul, karar metninden ‘sıkı para politikasının güçlü kalacağını belirten’ ifadeleri çıkarmıştı.

Bu doğrultuda, bu ayki toplantı metninde bireysel kredi büyümesinde de azalma olduğunu ve emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle kredilerde gözlenen yavaşlamanın cari işlemler dengesinde öngörülen iyileşmeyi desteklediğine dikkat çeken Türkiye Merkez Bankası, enflasyon hedefi sağlanana kadar ‘enflasyon üzerinde faiz politikasının’ devam edeceğini belirtti.

Karar metninde ise şu ifadelere yer verildi: “Salgına bağlı olarak 2020 yılında sert daralan küresel ekonomi, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. Salgın kısıtlamalarına bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. İmalât sanayi faaliyeti kuvvetli bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir.

Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerinde her iki yönde riskler bulunmaktadır. Ticari kredilerin yanı sıra bireysel kredilerde de daha ılımlı bir seyir gözlenmekle birlikte, bu gelişmenin kalıcılığı makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir.

banner134
Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle kredilerde gözlenen yavaşlama cari işlemler dengesinde öngörülen iyileşmeyi desteklemektedir.

“Para politikasında ‘mevcut duruş’ sürecek”

Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir.

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmeye başlamıştır. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir.

Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir.

Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.”

Ham petrolde ‘yeniden açılış’ umudu

Öte yandan, ham petrol fiyatları da ABD ve Avrupa’daki yeniden açılış haberlerinin talebi destekleyeceğine dair iyimserlik üzerine geçtiğimiz hafta yükseldi.

WTI vadeli işlemleri yüzde 1,9 artışla 65 dolar 68 cent olurken, Brent de yine yüzde 1,9 yükselerek 68 dolar 86 cente yükseldi, ki kayda geçen her iki veri de iki yıl içinde görülmemiş seviyeler.

ABD Benzin RBOB Vadeli İşlemleri ise yüzde 2,4 bandında bir artışla 2,1519 dolara ulaştı.

Hissiyatı destekleyen gelişme, aşılama programlarının yol kat etmesi ile gelişmiş ekonomilerin yeniden açılacağına dair işaretler oldu.

ABD’de yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok zarar gören eyaletlerden New York, New Jersey ve Connecticut, iki hafta içinde kısıtlamaları kaldıracak; Florida ise tüm kısıtlamaları geçen hafta başı itibarıyla zaten kaldırdı.

Avrupa Birliği (AB), uluslararası seyahat üzerindeki yasakları esnetme planlarını zaten açıklamıştı; İngiltere de mayıs ortasından itibaren uluslararası seyahate izin verecek. Bu durum da Hindistan’daki sağlık krizini gölgede bırakabilir zira ülkedeki vaka sayıları ile ölümler artmaya devam ediyor.

Bu bağlamda, ING analistleri, geçen hafta yaptıkları bir çözümlemede şu ifadeleri kullandı: “Hindistan’ın yakıt talebine ilişkin ön veriler mevcut ve aylık bazda benzin talebi, yüzde 6,3 düşüşle Ağustos 2020’den beri gördüğü en düşük seviye olan 2,14 milyon tona düştü. Hindistan'da Kovid-19’un hala zirveye ulaşmamış göründüğünü düşündüğümüzde, mayıs boyunca talebin daha da kötüleşmesini bekliyoruz.”

Şirketlerin döviz mevduatı azaldı

TCMB’nin haftalık açıkladığı para ve banka istatistiklerine göre, 30 Nisan ile biten işlem haftasında yabancı para mevduatları 235 milyon dolar azalarak 224.827 milyar dolara geriledi.

Buna göre, Türkiye içi yerleşiklerde gerçek kişilerin mevduatları 33 milyon dolar artarak 140 milyar 944 milyon dolara yükseldi. Tüzel kişilerin mevduatları ise 268 milyon dolar azalarak 83 milyar 882 milyon dolara geriledi. Hanehalkı mevduatlarının arttığı haftada şirketlerin ise mevduatları azaldı, böylelikle toplam döviz mevduatları son haftada 235 milyon dolar azaldı.

Hisse tarafında 30 Nisan işlem haftasında yabancı yatırımcı 105 milyon dolarlık alım yaptı. Önceki hafta 253 milyon dolarlık tahvil satan yabancı yatırımcı son haftada 33 milyon dolarlık tahvil alımı yaptı.

Ayrıca, TCMB sisteminde TL bazında yayımlanan haftalık verilerden iDeal Data'nın yaptığı hesaplamaya göre, bankanın net uluslararası rezervleri de geçen hafta 11,964 milyar dolara yükseldi.

BGu bağlamda, 30 Nisan haftası itibarıyla TCMB'nin net uluslararası rezervi 97.807 milyar TL oldu. Rakam, önceki hafta 92.817 milyar TL olarak kayda geçmişti.

Bu rakamlar esas alındığında, TCMB'nin bir önceki gün dolar/TL alış kuru ile yapılan hesaplama uyarınca, bankanın net uluslararası rezervi geçen hafta 11.964 milyar dolara yükseldi. Bahse konu rakam, önceki hafta ise 11.224 milyar dolardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75