banner6

Güney East Med konusunda temkinli iyimser

banner37

Kıbrıs Rum tarafının, doğal gazın Doğu Akdeniz’den Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşınmasının planlandığı proje konusunda temkinli iyimser olduğu haber verildi.

Güney East Med konusunda temkinli iyimser
banner99

Alithia gazetesi, Kıbrıslı Rum yetkililerinin, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’in Doğu Akdeniz boru hattının (East Med projesi) hayata geçirilmesinin mümkün olduğuna dair Bloomberg haber portalına yaptığı açıklamalar karşısında temkinli iyimserliklerini dile getirdiklerini yazdı.

İtalya’ya ulaşmadan önce Güney Kıbrıs ile Yunanistan’dan geçecek boru hattının 5 milyar Euro’ya mal olacağının ortaya çıktığına işaret eden Steinitz, yüzde 50’si AB tarafından finanse edilen çalışmanın dünyanın en büyük denizaltı boru hattı olsa da bu meblağın önceden hesaplanandan daha düşük olduğundan söz etmişti.

Mesele sadece sürdürebilirlik değil

Habere göre, gazeteye konuşan Kıbrıslı Rum yetkili, meselenin sadece sürdürülebilirlik değil, rekabet edilebilirlik de olduğuna değinerek, Güney Kıbrıs’ın şu anda Afrodit parseli için Mısır’ı bir seçenek olarak gördüğünü ancak gelecekteki doğalgaz yatakları için Doğu Akdeniz boru hattına da baktıklarını belirtti.

Doğalgazın taşınmasına ilişkin “Mısır terminalleri”, “Yunanistan üzerinden İtalya” ve “Türkiye” seçeneğinden söz eden yetkilinin son seçenek için Kıbrıs sorununun çözümünün gerektiğini vurguladı.

Total sondajı önündeki engeller kalktı

Öte yandan, Fileleftheros gazetesi, Total şirketinin sondaj yapma planları karşısında önüne çıkan sorunların aşıldığını belirtti.

Habere göre, Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis soruna çözüm bulunduğu belirterek, Total’in sondaj hazırlıklarına normal bir şekilde devam edebileceği teyidinde bulundu.

Gazeteye göre, Total’e destek hizmetleri verecek olan EDT Offshore şirketi de çalışmalarını sorunsuz bir şekilde sürdürecek.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104