banner6

Güney, “süt cinsini” tartışıyor Kuzey, devlet desteği bekliyor

banner37

Güney, “süt cinsini” tartışıyor Kuzey, devlet desteği bekliyor
banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Hellimin, Avrupa Komisyonu’nda, menşe adı korumalı ürün (POP) olarak kaydedilmesinin ardından, üretimde kullanılacak süt cinsi oranıyla ilgili tartışma sürüyor.

   Rum Tarım Bakanlığı, geçtiğimiz dönemde yaptığı bir açıklamada, komisyonun, dosyada küçük değişiklikler yapılmasına izin verdiğini ancak bütün paydaşlar ortak noktada buluşulamazsa, dosyadaki kuralın katı şekilde uygulanacağı uyarısında bulundu.

   Güney Kıbrıs Küçükbaş Hayvan Besicileri Şirketi Başkanı Yotis Konstantinu da “Standart dışı hellim üretiliyor ve devlet gerekli denetimleri yapmıyor. Tarım Bakanı’nın niyeti, küçükbaş hayvan sütü oranını yüzde 51’den yüzde 25’e çekmek” ifadelerini kullandı.

   KKTC’de ise Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, Avrupa Birliği’nin (AB) bu konudaki kurallarının ‘son derece net’ olduğunu kaydetti.

   Sadece hellimde değil; coğrafi tescile sahip hiçbir üründe, ilgili ürünün üretiminde kullanılan mamulün türü ve oranına yönelik değişiklik yapılamayacağını ifade eden Güvenlier, “Öyle görülüyor ki hellimde duvara tosladık” dedi.

   AB’nin, hellimde kullanılacak küçükbaş hayvan sütünü ‘minimum yüzde 51’ olarak belirlediğini ve bunda geri adım atmak bir yana, bu sütün elde edileceği koyun ve keçilerin dahi ‘Kıbrıs menşeli’ olması şartını getirdiğini hatırlatan Güvenlier, bu bağlamda, süt üretimindeki açığı, ‘ada dışından hayvan temin ederek kapatma’ önerisinin de geçersiz olduğunu aktardı.

   “Zamların altında ezildik. Üretimden gün geçtikçe kopuyoruz” diyen Güvenlier, AB’nin hellim tescilinin ardından ‘umut kapısı’ gibi görünmeye başlayan küçükbaş hayvancılığın, hükümetlerin ‘ısrarla atmadığı’ adımlar nedeniyle sürekli gerilediğini belirtti.

   Güvenlier, söz konusu karar alındığında dile getirdikleri taleplerinin halen geçerli olduğunu, bu bağlamda, doğan kuzu ve damızlık oğlak başına devlet desteğini ‘sektörü kalkındırma adına’ istediklerini söyledi.

“Sadece vaat dinliyoruz”

   Alpay Orhan Güvenlier, yapılan destek ve teşviklerin, sektöre ancak ‘yansıyor gibi’ göründüğünü söyledi.

   Kayda değer bir destek alamadıklarını vurgulayan Güvenlier, Doğrudan Gelir Desteği kapsamında, küçükbaş hayvanların her bir kulak numarası için 150 TL tutarında bir destek aldıklarını belirtti.

   Bahse konu 150 TL ile iki sene önce iki torba yem alabildikleri fakat bugün bir torba yemin dahi fiyatının 260 TL’ye çıktığı bilgisini veren Güvenlier, bu alandaki minimum destek miktarının ‘1,5 torba yem fiyatına’ çıkarılmasını talep ettiklerini fakat bu taleplerinin, hükümetten karşılık bulmadığını aktardı.

   Sağım sistemlerinin de desteklenmesini istediklerini ve soğuk süt tankları için devletten yüzde 65’lik bir yardım aldıklarını da kaydeden Güvenlier, bu alandaki taleplerinin de bütünlüklü ele alınmadığını ve konunun diğer bacağı ‘elektriğin’ bu destekte kendine yer bulamadığını açıkladı.

   En yakın yerleşim merkezlerine ortalama 2,5 kilometre uzaktaki ağıllara elektrik götürmenin, üreticiler için ‘hayalin de ötesinde’ kaldığını vurgulayan Güvenlier, günlük 25-30 litre süt sağabilen üreticilerin, yüksek elektrik maliyetleri nedeniyle üretimden koptuğunu açıkladı.

   Ağıllara elektriğin götürülmesi konusunda üreticiye yapılacak yardımın, hem ülkedeki küçükbaş hayvan sütünün kalitesini hem de miktarını artıracağını söyleyen Güvenlier, “Ne yazık ki sadece vaat dinliyoruz. Bir KKTC klasiği olarak, Başbakanlığın ilgili birimi üreticilere sadece taahhüt veriyor” ifadelerini kullandı.

   Artan yem fiyatlarının da üretici için ‘nefes kesecek’ seviyelere çıktığını da kaydeden Güvenlier, küçükbaş hayvan üreticilerine yönelik eğitim seminerleri talep ettiklerini ve bu faaliyetler vasıtasıyla üreticiyi ‘en azından kaba yemi’ üretir hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi; lakin bu konudaki taleplerinin de ilgili makamlar tarafından dikkate alınmadığını belirtti.

Rum üreticiler ‘inek hellimi’ istiyor

   Rum Tarım Bakanı Kostas Kadis, geçtiğimiz dönemde yaptığı bir açıklamada, komisyonun, dosyada küçük değişiklikler yapılmasına izin verdiğini ancak bütün paydaşlar ortak noktada buluşamazsa, dosyadaki kuralın katı şekilde uygulanacağı uyarısında bulundu.

   Güney Kıbrıs’ta yayın yapan gazetelere göre, Rum Tarım Bakanlığı’nın, bütün paydaşların uzlaşmasını sağlamak için hellim ve ürünün komisyon tarafından belirlenen orana aykırı üretime pencere açması üzerine peynir üreticileri ‘inek hellimi’ talebinde bulunmaya hazırlanıyor.

   Güney Kıbrıs Peynir Üreticileri Birliği Başkanı Yorgos Petru, piyasada probiyotik hellim, keçi hellimi, keçi-koyun hellimi bulunduğunu hatırlatarak, “Şimdi de inek sütü içeren dördüncü hellimi eklemek istiyoruz” ifadesini kullandı.

   Yotis Konstantinu ise komisyonun onayından sonra geri adım atma ve hellimdeki süt oranını değiştirme çabasının söz konusu olduğunu belirterek, “Standart dışı hellim üretiliyor ve devlet gerekli denetimleri yapmıyor. Tarım Bakanı’nın niyeti, küçükbaş hayvan sütü oranını yüzde 51’den yüzde 25’e çekmek” dedi.

   Kadis de komisyon ile gayriresmî temaslarda bulunduklarını ve dosyada, süt oranıyla ilgili bazı küçük değişiklikler yapılabileceğini söyledi. Kadis, bütün paydaşların uzlaşısıyla hellim dosyasında birtakım değişiklikler yapıldığını, küçükbaş ve büyükbaş hayvan sütü oranında benzer bir uzlaşı sağlanamazsa hellim dosyasında yer alan kuralın, yani küçükbaş hayvan sütünün, büyükbaş hayvan sütünden fazla olması gerektiği kuralının uygulanacağı uyarısında bulundu.

   Rum Meclisi Tarım Komitesi Başkanı ve AKEL Milletvekili Yannakis Gavriil ise Rum yönetiminin hellim konusunda ‘kabul edilemez hareketler’ sergilediğine işaret ederek, “Hükümetin, halen onaylanmış hellim dosyasında değişiklikler yapılmasına dair önerileri, konunun özüne dayanıyor; bu durum ise Menşe Adı Korumalı Ürün onayının iptali demek olur ve ihraç ürünümüzü yeni maceralara sokar” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110