banner6

Güneyde yatırıma vergi sıfır

banner37

KKTC’de büyük bir eksikliği, 120 ton yük kaldırma kapasiteli bir vinç ithal ederek gideren Özkıraç Ltd. Direktörü Yıltan Özkıraç, devletin bu tür yatırımlara uygulandığı vergileri gözden geçirmesini istedi:

Güneyde yatırıma vergi sıfır
banner99

Ahmet İLKTAÇ

KKTC’de büyük bir eksikliği gidermek için geçtiğimiz günlerde 120 ton yük kaldırma kapasiteli vinç satın alan Özkıraç Ltd. Direktörü Yıltan Özkıraç, 75 metre yüksekliğe kadar yük kaldırılabilen bu vinçle Güney Kıbrıs ve Türkiye’ye olan bağımlılığın ortadan kalktığını söyledi.

Yıltan Özkıraç, Güney Kıbrıs’ta devletin bu tür yatırımlara sıfır vergi uygulandığına dikkat çekerken, KKTC’de bu tür yatırımlar yapan iş adamlarına uygulanan gümrük vergilerinin yeniden gözden geçirilmesini talep etti.

Özkıraç Ltd. Direktörü Yıltan Özkıraç, Almanya yapımı “ Liebherr” marka vincin 120 ton yük kaldırıma kapasitesi ile KKTC’nin en fazla yük kaldırabilen vinci olduğunu söyledi.

Yıltan Özkıraç, vinçlerinin KKTC’nin en fazla yük kaldırabilen vinci olmasının yanında 75 metre yüksekliğe kadar yük kaldırabileceğine kaydetti.

Geçmişte böylesi kapasitede bir vincin Türkiye’den veya güneyden kiralanmak zorunda kalındığına dikkat çeken Özkıraç, vinçle KKTC’de ciddi bir eksikliğin giderileceğini dile getirdi.

Yıltan Özkıraç, ülkemizin ekonomik durumunun oldukça kötü olduğunu belirtirken, ülkemizin bu tür yatırımlara ihtiyacı olduğunu ifade etti.

“Artık güneyden ve Türkiye’den ağır yükler için vinç getirme zorunluluğunu ortadan kaldırdık” diye konuşan Özkıraç, bu yatırımı tamamen kendi öz kaynakları ile yaptıklarını açıkladı.

Yıltan Özkıraç, ülkedeki eksikliklere çare olacak yatırımları devletin de desteklenmesini dilediklerini anlatırken, devletin bu tür yatırımlar yapanlara uygulanan gümrük vergilerinin yeniden gözden geçirmesini talep etti.

Güney Kıbrıs’ta bu tür yatırım yapan iş adamlarından vergi alınmadığına değinen Özkıraç, “ülkede durumun kötü olduğu bir dönemde ciddi bir ithalat yaptık destek bekliyoruz” dedi.

Yıltan Özkıraç, vinçlerinin limanlarda ve iç piyasada faaliyet göstereceğini açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 08:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104