‘Güvenli liman’ algısı doları yükseltti

banner37

Euro, dördüncü çeyreğin zayıf olduğuna ilişkin işaretlerle düştü, sterlin yükseldi, dolara talep ise koronavirüs korkuları nedeniyle sürdü

banner87
‘Güvenli liman’ algısı doları yükseltti
banner99

Euro Bölgesi’ndeki en büyük iki ekonominin zayıflık işaretleri ile baskı altında kalan Euro, dün düşüş yaşadı. Euro/dolar yüzde 0,1 düşüşle 1,1027 dolar olurken; Euro/sterlin yüzde 0,2 kayıpla 0,8398’e geriledi. Almanya’nın perakende satış rakamları, aralık periyodunda beklenenden zayıf bir şekilde yüzde 3,3 düşüş yaşayarak, ülkedeki tüketicilerin geçen yılın son ayında tüketimlerini dizginlediğini ortaya koydu.

Perakende satışlar dalgalı bir göstergede ancak GfK hissiyat göstergesinin geride bıraktığımız Çarşamba Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisinde tüketici moralinin sağlıklı olduğunu ortaya koymasının ardından bu rakamlar hayal kırıklığı oldu.

Keza, dünkü resmi veriler, Fransız ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde beklenmedik bir daralma yaşadığını gösterdi; gayrisafi yurt için hasıla (GSYH) Emmanuel Macron’un Başkanlık görevine geldiğinden beri ilk kez daralarak yüzde 0,1 küçüldü. Ekonomistler ortalama yüzde 0,2 büyüme beklediğinden, bu durum beklenenden zayıf bir sonuç oldu. Fransa, Macron’un emeklilik reform teklifine karşı protestolar arasında grev dalgası ile zarar gördü.

Öte yandan, tüketici güveninin ocak döneminde ve İngiltere’nin resmi olarak Avrupa Birliği’nden (AB) ayrıldığı günde16 ayın yükseğini görmesinin ardından sterlin yükseldi. Sterlin/dolar paritesi 1,3140 dolar ile üç haftanın yüksek seviyesinde işlem gördü. Diğer yandan, ABD dolar endeksi yüzde 0,1 yükselişle 97,73’e ulaştı.

Koronavirüs ve KKTC serbest piyasaları

Çin’deki koronavirüsten ölenlerin sayısı 200’ü aşıp etkilenen kişi sayısının 10 bine yaklaşmasıyla, dolar da bir ‘güvenli liman’ olarak talep görmeye devam etti. Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Çin’in salgını önleme çabalarına olan güvenini göstermesinin desteğini alan yuan, dün biraz daha güçlü bir ticaret yaptı. WHO Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüs salgınını uluslararası acil bir sağlık durumu ilan etmesinin hemen ardından, “Kapasiteyi gördüm ve inanıyorum ki mümkün olduğu kadar kısa bir süre içinde Çin bu salgını kontrol altına alacak” ifadelerini kullandı.

Uluslararası sermaye piyasalarını şekillendiren bütün bu küresel gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıması ise olumsuz oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta dün, bütün döviz kurları artış yaşadı. Buna göre, euro6,6099 TL, Amerikan doları 5,9877 TL, İngiliz sterliniise 7,8414 TL’den alıcı buldu.

Altın Vadeli İşlemleri düştü

Öte yandan, Altın Vadeli İşlemleri de dün düşüşteydi. Altın Vadeli İşlemleri, dün yaşanan hafta kapanışında New York Ticaret Borsası'nın Comex bölümünde, şubat dönemi için yüzde 0,75 düşerek onsu bin 571 dolar 70centten işlem gördü. Onsu seansın en düşüğü olan dolar seviyesinden işlem gören altın, bin 562 dolar seviyesinde destek bulurken; bin 588 dolar 40 cent seviyesinde de dirençle karşılaştı.

Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri'nin, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda ise yüzde 0,03 bandında bir artış ve 97 bin 740 dolar seviyesinden görülen işlemle karşılaşıldı. Diğer yandan, Comex'te, gümüş mart periyodu için yüzde 0,91 arttı ve onsu 17 dolar 82centtenişlem görürken; bakır ise mart dahilinde yüzde 0,12 düştü ve libresi 2 dolar 54centten alıcı buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108