Güvercin açıklama anomaliyi giderdi

banner37

ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptırımlar konusunda pozitif algılanan açıklamalarının ardından TL değer kazanırken, dolar/TL paritesi dar bantta seyretti

banner87
Güvercin açıklama anomaliyi giderdi
banner99

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yaptırım konusunda yaptığı ilk açıklamaların olumlu algılanmasıyla Türk lirası (TL)önceki akşam itibarıyla değer kazanırken, çelişkili açıklamaların ardından hafif bir düzeltmenin gözlendiği kur,dün gün boyu yatay bir seyir izledi.ABD ile Türkiye ilişkilerinin seyrini izleyen piyasalar,daha ziyade Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 25 Temmuz'da yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına odaklanmış hali koruyor.

KKTC serbest piyasalarında ise dün ‘görece sakin’ bir gün yaşandı ve döviz kurlarının tamamı, TL karşısında sınırlı da olsa değer yitirdi. Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan doları 5,6531; Euro 6,3512; İngiliz sterlini ise 7,0841 TL’den fiyatlandı.

Faiz belirsizliği en büyük risk

Analistler, kısa vadede piyasa için en önemli riskin TCMB'den beklenen faiz indiriminin miktarına yönelik belirsizlik olduğuna dikkat çekiyor. Öte yandan, yabancı yatırımcıların artık fazla işlem yapmaması ve son dönemde yoğun alım yapan yerli bireysel yatırımcının dolar talebinin azalmasının kurda fiyatlamaların sınırlı kalmasına neden olduğu belirtiliyor.Analistler, TCMB'nin 400 baz puanın (bp) üzerinde bir faiz indirimi yapmasının kurda bozulmaya neden olabileceğini belirtiyor.

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmasının ardından göreve getirilen Murat Uysal'ın, yaptığı ilk açıklamanın para politikasında daha gevşeme yanlısı olacağına işaret ettiğini belirten ekonomistler, TCMB'den 25 Temmuz'da faiz indirim beklentisini 250 baz puana yükseltti.

Reuters'ın 25 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda yüzde 24 seviyesinde olan politika faizinin temmuz periyodundayüzde 21,5 seviyesine çekilmesi; yılsonunda ise 600 baz puan düşüşle yüzde 18 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Temmuz dönemi için beklentiler,yüzde 19-23 yani 100-500 baz puan indirim aralığında şekilleniyor.

“Kurda volatilite artabilir”

Reuters'ın, TCMB’deki görev değişiminin hemen ardından yaptığı ankette temmuz beklentisi 100 baz puan artarak 200 baz puana yükselmiş, yıl sonu için ise 425 baz puan seviyesinde oluşmuştu. Bir menkul değerler araştırma uzmanı, Trump'ın açıklamaları ile önceki gün gerileyen dolar/TL'de dün sabah itibarıyla yukarı ataklar olduğunu söyleyerek, "Trump'ın açıklamasının daha net anlaşılmaya başlamasıyla kurda düzeltmeler görüyoruz. Gelebilecek yeni açıklamalar da önümüzdeki dönemde kurda volatiliteyi artırabilir" ifadeleriyle, söz konusu süreci yorumladı.

Önümüzdeki dönemde olası yaptırımların içeriğinin önemli olacağını, ekonomide likidite sorununa neden olabilecek kararlar görülmezse TL'ye çok olumsuz yansımayabileceğini söyleyen bir ekonomist, "Bu durumda piyasa kısa vadede TCMB'ye ve ne kadar indirim yapacağına odaklanacaktır.

TCMB'den 300 baz puana kadar gelebilecek bir indirim hasarsız atlatılabilir ancak 400 baz puanın üzerindeki miktarlar ciddi bozulmaya neden olacaktır. Öte yandan,Zorunlu Karşılıklar (ZK) konusu da izlenecek" dedi ve TCMB’nin yeni yönetiminin politika faizleri konusundaki kararının önemine atıf yaptı.

“5,30’lara hareket başlayabilir”

Dolar/TL kurunun 5,57 seviyesinin altına kalıcı gerilemesi halinde 5,30'lara hareketin başlayabileceğini belirten iktisatçılar, yukarıda ise 5,78'in kırılmasının 5,92'leri hedef haline getirebileceğini belirtti.Trump, yönetiminin Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri satın almasının ardından Türkiye'ye yaptırım uygulamayı değerlendirip değerlendirmediği konusunda net olmayan açıklamalar yaptı.

İlk olarak, "Şu anda bu konuya, yani yaptırımlara bakmıyoruz" yanıtını veren Trump, daha sonra söz konusu adımın üzerinde düşünüldüğünü söyleyerek bu açıklamasıyla çelişen ifadeler kullandı.Trump'a Ankara'ya yaptırımlara göz ardı edip etmediği sorulduğunda ise kendisinden "Birçok sebepten dolayı çok çok zor bir durum. Dolayısıyla, bakıyoruz. Ne yapacağımızı göreceğiz" yanıtı alındı.

Öte yandan, ABD'li Cumhuriyetçi ve Demokrat Senatörler iseTrump'ın Rus ordusuyla iş yapanları cezalandırmasını öngören yasaya uyması gerektiğini söyleyerek, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye'ye yaptırım uygulaması çağrısında bulunan tasarıyı sundu.

S-400 teslimatının başlamasıyla geride bıraktığımız cuma5,7780 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, hafta sonunda Uysal'ın bir ajansa yaptığı ve ‘faizde yükselme sinyali veren’ açıklamalar ve uluslararası kredi ve istatistik değerlendirme kuruluşu FitchRatings’in not indirimine rağmen aşağı yönlü bir seyir izliyordu. Önceki gün 16:40'ta 5,6915/5,6935 seviyesinde olan dolar/TL, Trump'ın ilk açıklaması ile akşam saatlerinde 5,6140 seviyesine kadar geriledikten sonra dün sabah 09:07'de 5,6430/5,6485 seviyesinde bulunuyordu. Dolar/TL,dün 16:34'te 5,6410/5,6445 seviyesindeydi. Dün sabah 5,9978/6,0039 seviyesinde olan sepet bazında TL ise aynı saatte 5,9861/5,9901;yine dün sabah 6,3532/6,3562 seviyesinde olan Euro/TL ise 6,3130/6,3380 seviyesindeydi.

Tahvil ve bono

Diğer yandan, faiz indirim beklentisi, tahvil piyasasında da faizlerde düşüşe neden oluyor.Tahvil piyasasında geçtiğimiz cuma yaşanan spot kapanışta yüzde 18,92;valörde son işlemde yüzde 18,97 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi,önceki gün spot kapanışta yüzde 17,76 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta yüzde 17,56;valörde16:35'te son işlemde yüzde 17,68 seviyesindeydi.

Keza, cuma gerçekleşen spot kapanışta yüzde 17,22;valörde son işlemde yüzde 17,06 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi önceki gün spot kapanışta yüzde 16,74 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta yüzde 16,20; valörde 16:35'te son işlemde yüzde 16,09 seviyesinden kayıtlara geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108