‘Güvercin’ yaklaşımlar TL’ye yaradı

banner37

Fed Başkanı JeromePowell ile TCMB Balkanı Murat Çetinkaya’nın faiz açıklamaları sonrasında TL, haftanın ilk işlem gününde kayıplarını geri aldı

‘Güvercin’ yaklaşımlar TL’ye yaradı
banner90
banner99

Türk lirası (TL) bazında 5,66 seviyesine geride bıraktığımız hafta gerileyerek 9 Nisan sonrası en düşük değeri gören dolar/TLparitesi, haftayı 5,83 seviyesinde tamamlamıştı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) Başkanı JeromePowell’in faiz indirimi beklentilerini artıran açıklamaları sonrası doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi, TL varlıkların son haftada değerlenmesini sağladı ve kur, son ayki kazançlarını dün itibarıyla geri verdi.

Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından yarın yapılacak toplantıda, merkezin faiz değişikliğine gitmeyeceği beklentisi ile TL varlıklardaki olumlu hava dün de devam etti. Gün başında 5,86’ya doğru yükseliş yaşayan USD/TRY kuru, dünün son saatinde 5,7750’ye geriledi.

Çetinkaya ve Powell…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 25 Nisan PPK toplantısında karar metninde şahin ifadelere yer vermeyerek faiz indirimi beklentisine neden olmuş, sonrasında TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, bu değişikliğin yakın vadede faiz değişikliği olarak algılanmaması gerektiği açıklamasında bulunmuştu. Ayrıca mayıs periyodu içinde kurun 6,2450’ye yükselmesi ve enflasyonun da yüzde 19 üzerindeki yüksek seyrini koruması nedeniyle merkezin haziran dönemine dair toplantısında da faiz değişikliğine gitmesi beklenmiyor.

Küresel piyasalarda ise Fed’in faiz indirimi beklentisine karşın ticaret savaşlarının devam etmesi iyimser etkinin de sınırlı kalmasına neden oluyorancak son haftada gelişen ülke varlıklarına talep yaşanması nedeniyle fiyatlamalar olumlu ilerlerken, MSCI Türkiye Endeksi de yüzde 4 üzerinde değer kazandı. Dolar/TL kurunda PPK öncesi satış baskısının devam etmesi de bekleniyor.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

ABD ve Meksika arasında yasa dışı göçmenler nedeniyle yaşanan gerginlik ve ABD yaptırımları, Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump’ın anlaşma haberleri ile çözüme kavuşurken piyasalar da yeni haftaya bu gelişme ile yükselişle başladı. Dün, gelişen ülke paralarından Meksika Pesosu, dolar karşısında yüzde 2 ile en çok değer kazanan olurken; pesoyu yüzde 1’lik kazançla TL izledi. Yarın yapılacak PPK öncesinde merkezin faiz indirmeyeceği beklentisi de TL’yi desteklerken, dolar/TL kuru da dün 5,86’dan 5,7650’ye geriledi. Japonya ve İngiltere’den gelen büyüme rakamları ve Çin ihracat verisi de küresel piyasalarda dün izlenen en önemli göstergelerdi.

banner134
BOJ’un açıklaması ‘güvenli liman’ algısını zedeledi

ABD ile yaşanan ticaret savaşlarının zorladığı Çin ekonomisinde ihracat,mayısta düşüş beklentisine karşın yüzde 1,1 artış gösterdi. Japonya’da Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) ilk çeyrekte yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 2,2 ile beklentilerin üzerinde geldi. Büyüme kanadı iyi gelirken Japonya Merkez Bankası (BOJ) ise gerekmesi durumunda ek genişlemeci politikaya devam edeceklerini belirtti. Meksika’ya yaptırımın kaldırılması, buna bağlı güvenli liman varlıklarında düşüş yaşanması ve BOJ’un açıklamaları sonrası yen dün değer kaybı yaşadı.

İngiltere’de ise hem büyüme hem de imalat ve sanayi üretimi beklentilerin çok altında kaldı. Nisanda GSYİH yüzde 0,4 daralırken imalat ve sanayi üretimi ise son 17 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Brexit belirsizliğinin gerek ülke siyasetini gerekse yatırımcıları zorlaması ile üretim kanadında da gerileme yaşanıyor.

Türkiye’de varlıklar da yükümlülükler de arttı

Türkiye içinde dün TCMB raporuna göre reel efektif döviz kuru mayısta Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) bazında 2,93 puan azalarak 69,79'a geriledi. Marta ait Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri Tablosu değerlendirildiğinde, şubata göre varlıklar 6.213 milyon dolar artarken; yükümlülüklerde 732 milyon dolar arttı. Net Döviz Pozisyon Açığı ise 191.899 milyon dolar oldu ve şubata göre 5.481 milyon dolar azaldı.

Trump: Fed ‘beni dinlemeyerek’ hata yaptı

Dolar cephesinde, Trump, Fed’i eleştirmeye devam etti ve ‘’Fed beni dinlemeyerek hata yaptı’’ dedi. ABD Dolar Endeksi, dün 97,0 seviyesi altında hafif alıcılı fiyatlanırken; Ons altın ise dün Meksika gelişmesi ile yüzde 1 değer kaybederek 1,325 dolar seviyesine geriledi. Trump, ABD'de katıldığı bir televizyon (TV) programında FED'in faiz artırımları ile ABD'yi dezavantajlı bir duruma getirdiğini savundu.

Trump, “FED beni dinlemedi ve faiz artırımları ile hata yaparak zararlı adımlar attı. Bu nedenle ABD'yi dezavantajlı bir duruma getirdi. Çin liderinin G20 zirvesinde olacağını düşünüyorum. Çin lideri çok beğendiğim birisi ama ikimiz de kendi ülkelerimizin çıkarını koruyoruz. Çin lideri G20 zirvesine gelmezse gümrük tarifeleri hemen yürürlüğe girer ancak bir toplantı planladık. Çin para biriminin değerini yıllardır ayarlıyor ve bunun avantajını kullanıyor” ifadelerini kullanırken; G20’ye yönelik de öngörüde bulundu.

“Çin'le anlaşmanın gümrük düzenlemeleri sayesinde başarılı olacağını düşünüyorum. Huawei konusu, ticaret anlaşmasının parçası olabilir. Çin, bana nazaran çok daha fazla anlaşma yapmak istiyor” iddiasında da bulunan Trump, yapacakları düzenlemeler sayesinde şirketlerin Meksika ve Çin gibi ülkelerden çıkıp ABD'ye gelebileceğini de savundu. “Güçlü sınırlara sahip olacağız, Meksika anlaşmasını daha önce yaptığımız haberleri anlamsız, yalan. Meksika ile ticarette milyarlarca dolar zarar ediyoruz. Meksika'ya kaçan şirketler gümrük vergisi ödemek zorunda kalırlarsa yurda döner” diyen Trump, Meksika'dan istediklerini almanın iki gün sürdüğünü, ayrıca kendisinin attığı adımlar sayesinde Çin’in ABD’yi hiçbir zaman yakalayamayacağını da iddia etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75