Hacimler azaldı TL nefes aldı

banner37

Dolar/TL paritesi, küresel piyasalarda Paskalya tatili öncesine denk gelen ‘Kutsal Cuma’nın da olumlu etkisiyle dün 5,80 civarında dar bantta bir seyir izledi

Hacimler azaldı TL nefes aldı

Dolar/TL kuru, Paskalya tatili kaynaklı hacim azalmasının da etkisiyle küresel piyasalarda dün 5,80 civarında dar bantta bir seyir izledi. Birçok küresel finansal piyasa, Paskalya tatili dolayısıyla dün kapalıydı. Para piyasaları ise açık kalmaya devam etti ancak işlem hacmi, doğal olarak oldukça düşük kaldı. Piyasalarda Merkez Bankası rezervlerine yönelik belirsizlik ve bu belirsizliğin TL üzerindeki etkisiyse sürdü.

Bankacılar, kamuya açık verilerden yaptıkları hesaplamalara göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) net rezervinin sene başından beri belirgin şekilde artması gerektiğini; ancak bu dönemde swap işlemlerine rağmen düşüş olduğunu, bunu "anlamlandıramadıklarını" belirtiyor. Bankacılar, swap işlemlerinin muhasebeleştirilme usulüne ilişkin bir soru işareti taşımıyor, swap işleminin net rezerve eklenmesini de tek başına "rahatsız edici" görmüyor.

Swap da dahil ilgili tutarların rezervlerden düşerek rezerv değerlendirmesi yapılabileceğine dikkat çeken bankacılar, yılbaşından bugüne uygulamaların rezerv artışını beraberinde getirmesi yönünde hesaplama yapmalarına rağmen rezervlerde swap hariç tutulduğunda düşüş yaşanmasını "izaha muhtaç" olarak özetliyorlar ve sürece ilişkin TCMB'den bilgilendirme istiyorlar.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Dolar/TL, geride bıraktığımız hafta içinde Çin verileri ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik kötümser beklentilerin nispeten azalması ve İstanbul'da Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun göreve başlamasının da desteğiyle 5,7100'a kadar gerilemişti ancak kur, bu seviyelerde kalıcı olamadı ve önceki gün, rezervlere yönelik endişelerin ve iktidar kanadının yerel seçimlere yönelik itirazının etkisiyle yeniden 5,8504'e kadar yükseldi. Dolar/TL, bu seviyeyi 23 Ekim'den beri gün içinde ilk kez gördü.

S-400/Patriot ikilemi

Kur, dün sabah güne 5,82 civarında başladıktan sonra 17:27'de 5,8090/5,8137 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL de 6,1703/6,1780, Euro/TL ise 6,5374/6,5493 seviyesindeydi. İşlemcilere göre, başta S-400/Patriot tercihindeki ikilem olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler sonrası yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB'den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, lokallerin altı aydır devam eden döviz alımları, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

Bütün bu gelişmelere, son dönemde seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik ve TCMB'nin net rezervlerindeki gerileme de eklenmişti. Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 17,63 iken valörde son işlem gününde yüzde 17,70 oldu. Dün itibarıyla spot kapanış da anlamlı bir değişim göstermeyerek yüzde 17,79 bandında kayda geçti. İki yıllık gösterge tahvilde önceki gün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 21,42 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanış yüzde 21,50 valörde 17:27 itibarıyla son işlem yüzde 20,90 oldu.

Paskalya etkisi

Türkiye içinde dün veri akışı oldukça sakindi ancak küresel bağlamda dolar endeksinde görülen sert yükselişin gelişmekte olan ülke piyasalarından sermaye çıkışına sebep olmasıyla kurda önceki gün sert bir yükseliş yaşandı. Ayrıca Türkiye dışında da Financial Times'ın haberine göre 12 Nisan haftasında 28.1 milyar dolar olan TCMB net döviz rezervinin, bankalardan yapılan kısa vadeli borçlanmadaki (swap) artıştan etkilendiği, aslında rezervlerin 16 milyar doların altında olduğu belirtilmesi de Türk Lirası’na değer kaybettiren diğer bir gelişmeydi.

TCMB, haberi yalanlarken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ‘Türkiye'ye karşı ekonomik propaganda yapıldığını’ iddia etmişti. Dün ise Türkiye içinde önemli herhangi bir haber akışı yaşanmazken, Türkiye dışındaysa Paskalya tatili öncesine denk gelen ‘Kutsal Cuma’ sebebiyle işlem hacmi olukça düşük kaldı.

Yılsonu beklentisi 6,20 TL’ye yükseldi

Öte yandan, TCMB tarafından her ay yapılan ‘beklenti anketi’nin aylık sonuçları da açıklandı. Buna göre, 2019 yılsonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 6,06 TL iken, bu anket döneminde 6,20 TL’ye yükseldi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 6,30 TL ve 6,43 TL olarak gerçekleşti.

Direnç ve destek seviyeleri

Asya seansında yaşadığı yükselişin ardından kısmi de olsa gerileme gösteren dolar TL kuru, dün 5,7978 seviyesinin hemen üzerinde dengelendi. Uzmanlar, Kurun bu seviye üzerindeki seyrine devam etmesi durumunda yukarı yönlü algının güçlenerek artış gösterebileceğini belirtti. Böylesi bir durumda 5,8715 direncinin gündeme gelebileceğini ancak ABD piyasalarının kapalı olduğu işlem gününde Türk Lirası lehine fiyatlamaların görülmesi durumunda ise 5,7978 kritik destek seviyesini yakından takip edilebileceğini belirten ekonomistler, bu seviyenin altına yaşanacak geri çekilmelerde ise 5,7553 desteğinin karşımıza çıkacağını söyledi. Buna göre destek, 5,7978–5,7553–5,7080; direnç ise 5,8715–5,9596–6,0268 bandında karşımıza çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER