banner6

Halk eşek sorununa çözüm bekliyor

banner37

Karpaz'ın hür eşekleri, Dipkarpaz, Kaleburnu, Kuruova, Avtepe, Derince, Boltaşlı, Gelincik ve Ziyamet'te ciddi zarara neden oluyor.

Halk eşek sorununa çözüm bekliyor
banner150

banner150

banner99

Ayşe BULUT

Karpaz’ın hür eşekleri, Karpaz bölgedeki çiftçilerin ekinlerine büyük zarar veriyor. Bölgedeki halk, ekinlere zarar veren eşeklerden usandı, yetkililerin tedbir almasını istedi.

Eşekler, Dipkarpaz, Kaleburnu, Kuruova, Avtepe, Derince, Boltaşlı, Gelincik ve Ziyamet köylerinde ekili tarlalara girerek vatandaşın ekinlerine zarar veriyor.

Eşeklerin ekinlerin yanı sıra ağaçlara da zarar verdiğini söyleyen vatandaşlar, evlere kadar girerek vatandaşın sebze ve ağaç fidelerini yediğini kaydetti. 

Eşeklerin çoğaldığı ve özellikle sürü halinde ovalarda, bahçelerde görülmesi vatandaşları tedirgin ediyor.

Eşekler ayrıca trafikte de büyük sorun yaratıyor. Yola aniden fırlayan eşekler birçok kazaya sebebiyet veriyor.

Dert büyük

Yerel yöneticiler ve vatandaşlar, KIBRIS'a konuştu ve dertlerinin büyük olduğunu anlattı.

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, "Daha önce 15 tane eşek bekçisi vardı. En azından eşek bekçileri sayesinde biraz olsun vatandaşın ekinleri zarar görmezdi. Ancak eşek bekçilerini durdurdular ve vatandaşın ekinlerini şu anda eşekler mahvetti. Vatandaş kan ağlıyor. Vatandaşın ekinini yiyip yiyip bitirdiler. Vatandaş ekinini korumaya çalışıyor ama ne kadar koruyabilir. Bu halka bir zulümdür. Parlamentoda 50 milletvekili var. Ve bu 50 milletvekilinin halkına bu kadar zülüm yapmaması gerekiyor. Ama bu halkı, 40 yıldan beridir bu zulme mahkum ediyorlar" dedi.

"Eşeklerden kalanı hayvanlarımıza yediriyoruz"

Ozan Tulga adlı vatandaş ise şunları kaydetti:

"Ekin ekeriz ama ekinleri hayvanlarımız yiyeceği yerde önce eşekler yiyor. Geriye ne kalırsa hayvanlarımıza kalıyor... 40 yıldır bu eşek sorununu ortadan kaldıramadılar. Ne yapacağımızı şaşırdık. Eşek bekçileri vardı. Onları da hükümet durdurdu. Bariyerle yer çevirdiler ama eşekler yine dışarıda, ekinlerimizin içinde. Bu yetmediği gibi, hem malımıza zarar veriyorlar hem de canımıza... Çünkü bariyerlerin içinde olmadıklarından, ne zaman ne şekilde yola çıkacağını tahmin edemediğimiz için kaç defa trafik kazası yaşandı. Ölümlü kaza da oldu... Yaralanlar oldu... 4-5 ay önce eniştem ölümden döndü. Gece aniden yola fırlayan eşek nedeniyle kaza yaptı. Az kalsın canından olacaktı. Ha bunun yanında trafik kazalarında eşekler de ölüyor. Ölmelerini istemiyoruz. O nedenle de yetkilileri göreve çağırıyoruz. Çünkü eşekler hem malımıza hem de canımıza zarar veriyor. Bunun yanında eşeklerin canı da yanıyor. Onun için en kısa sürede bu eşeklerin toplanıp bariyerlerin için konulması gerekiyor. Bu da yetkililerin işidir".

Hem ekinleri hem ağaçları yediler

Abdullah Kulucan ise şöyle konuştu:

"Eşekler hem ekinlere hem ağaçlara zarar veriyor. Evlerimizin içine kadar giriyor. Meyve ağaçlarını, sebzelerimizi, çiçekleri; kısacası evlerin önünde ne bulursalar yiyorlar. Gece gündüz yollarda insanların canına kastediyorlar. Bu işin önüne bir türlü geçemediler. Bir önlem alınamıyor. Bariyerlerle bir alan çevirdiler ama eşekler dışarıda kaldı... Eşekler ekin bırakmıyor. Bunun için devlet bir önlem almalı hem de en kısa zamanda."

Her gün geliyorlar

Mustafa Beyazyüz ise derdini şu şekilde dile getirdi:

"Eşekler her gün benim evimdedirler... Evimin bahçesinde hiç bir şey bırakmıyorlar. Bütün meyve ağaçlarını yediler. Birde seçicidirler. Portakalı yiyorlar, limonu yemiyorlar. Kayısı ağacının dallarını bile yiyorlar en çok sevdikleri meyve herhâlde kayısı. Bahçede hiç sebze bırakmıyorlar. Hayvanların yemlerini yiyorlar. Evimizde hiç bir şey yetiştiremiyoruz. Bıktık usandık. Tarlalarda ekinleri yiyorlar o başka dert. Eşeklerden arta kalanı biz alıyoruz. Bu eşekleri yetkililerin toplaması gerekiyor..."

Hiç ekin bırakmadılar

Hasan Altınel'in konuyla ilgili görüşleri ise şöyle:

"Vatandaşın ekinlerini yiyorlar. Hiç ekin bırakmıyorlar. Benim evimin içine kadar giriyorlar. Ne çiçek ne yeşillik bırakıyorlar. Gece yola çıkıyorlar kazaya sebebiyet veriyorlar. Bu yüzden kaç kişi öldü. Kaç kişi de yaralandı. Bir türlü bu sorun çözülemedi."

Eşeklerin hiç bir suçu yok

Ali Özhan ise şunları kaydetti:

"Eşekler ekinlere zarar veriyor. Dipkarpaz'dan Ziyamat'e kadar geldiler. Ekin bırakmıyorlar. Doğrudur. Ama şimdi bu av sezonunda bazı duyarsız avcılar eşekleri de vuruyor. 15 gün önce Boltaşlı'da ovaya gittim. Bir eşek yerde yatıyordu. Ne olduğunu anlamaya çalıştım. Bir de baktım zar zor kaktı. Ayağından vurulmuştu. Yazıktır günahtır. Tamam, zarar veriyorlar ama onların da yaşamak için yemek yemeleri gerekiyor. Ekinlerimizin tohumlarını karınca toplar bu doğanın bir döngüsüdür. Allah önce hayvanlara sonra insanlara veriyor. Yani yaşamak için savaşıyorlar tıpkı insanlar gibi. Bu konuda eşeklerin hiçbir suçu yok. Bu nedenle yetkililer bu konu hakkında bir çalışma yapmalı ve en kısa sürede bu hayvanları bariyerle çevirdikleri alana koymalı."
 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2017, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104