banner6

Halkın derdi ekonomi

banner37

Göç Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezinin (CMIRS) her üç ayda bir tekrarladığı anket çalışmasının sonuçları yayınlandı. Buna göre, Kıbrıs sorunu önem sırasında ikinciliğe düştü, birinci sırayı ekonomik sorunlar aldı. Ekim 2016’da yapılan çalışmada halk, Kıbrıs sorununu en önemli sorun olarak görüyordu… Ocak 2017’de öncelikli sorunlar arasında Kıbrıs sorunu yüzde 27.9’da kalırken, ekonomik durum yüzde 29.3’le birinci sıraya yükseldi.

Halkın derdi ekonomi
banner151

Ergül ERNUR

Ülkemiz insanı için en büyük sorun ekonomi

Geçim derdinde olan halkın önceliği yaşam kalitelerini etkileyen ekonomik sorunların giderilmesi. KIBRIS Gazetesi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı haber; halkın, bitmek bilmeyen zamlar ve asgari ücrete yapılan az miktardaki artış, dövizdeki dalgalanma ve ortaya çıkan pahalılığa duyduğu öfkeyi yansıtıyordu.

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin (CMIRS) üç ayda bir yaptığı anket çalışması, Kıbrıs sorununun toplumun öncelikli sorunları arasındaki önem sırasında ikinci sıraya düştüğünü, birinci sırayı ise ekonomik sorunların aldığını ortaya koydu.

Ekim 2016’da yapılan çalışmada halk, Kıbrıs sorununu en önemli sorun olarak görüyordu… Ancak ülkemizde üç ayda yaşanan gelişmeler yanında Kıbrıs sorununun gidişatına yönelik olumsuz gelişmeler de sorunun çözülebilirliği yönündeki beklentileri azaltırken ekonomik sorunların önem ve aciliyet bakımından daha ön plana çıkmasına sebep oldu.

Ocak 2017’de öncelikli sorunlar arasında Kıbrıs sorunu yüzde 27.9’ da kalırken, ekonomik durum yüzde 29.3’le birinci sıraya yükseldi.

Çalışma, Ocak 2017 döneminde halkla telefonda görüşülerek yürütüldü. CMIRS, her üç ayda bir düzenli olarak Kıbrıslı Türklerin siyasi güven, sosyal güven, bireysel özgüven, mutluluk algısını ölçüyor ve bu oranların zaman içerisinde birbiriyle ilişkisi yanında yaşadığı gelişmelerden ne şekilde etkilendiğini de ortaya koyuyor.

CMIRS Direktörü Mine Yücel, Ekim 2016 çalışmasında sağlık konulu bir dosya daha açarak, her üç ayda bir güncel bir konuyu irdeleyerek, anketi ülke sorunlarına daha fazla vurgu yapabilecek şekle soktuklarını söyledi.    Yücel, bu dönemdeki ankette ise her zamanki sorulara ek olarak trafik ve yolsuzluk konularının da işlendiğini belirtti.

‘Gidişat kötü’

Ankette ilk kez katılımcılara KKTC’de yaşamı ne derece yaşanabilir buldukları şeklinde bir soru yöneltildi.

Katılımcılar ortalama olarak KKTC’de yaşama 10 üzerinden 6.01 puan verdi.  Yine bu ankette, genel olarak toplumda işlerin yanlış yöne gittiğine inanan kesimin oranının yüzde 86.46 olduğu ortaya çıktı.

Mine Yücel, Ekim 2016’da bu oranın yüzde 84.86 olduğunu hatırlatarak, Ocak 2017’de katılımcıların toplumun gidişatına dair bir nebze daha kötümser bir bakışa sahip olduklarını söyledi.

İnsanlar mutlu

Toplumda gidişata daha kötümser bakıp ekonomik sorunları ön plana taşıyan katılımcıların tüm bu sorunlara rağmen mutluluk ortalaması, geçmiş dönemdeki çalışmaya kıyasla artış gösterdi.

Ocak 2017 anketine katılanların mutluluk seviyesine verdiği puan ortalaması 10 üzerinden 6.02. Bu oran aslında KKTC’nin yaşanılabilirlik puanı ile büyük benzerlik göstermesi açısından ilginç bir sonuç.

Mutluluk seviyesi, geçen yılın aynı dönemine göre düşüş, üç ay önce yapılan ankete göre ise yükseliş gösterdi.

Mutluluk seviyesi, Mart 2015’te 10 üzerinden 5.54 puan alırken, bu rakam Haziran 2015’te 6.20’ye yükselmiş,  Eylül 2015’te 5.73’e geriledi.

Ocak 2016’da mutluluk karnesi 10 üzerinden 6.38’ken, Nisan 2016’da rakam 6.81’e yükseldi ancak kısa süre sonra Temmuz 2016’da 5.81’e ve Ekim 2016’da 5.66’ya geriledi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 09:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110