Halktan 'elektriğe zam iddiasına' öfke

banner37

Elektrikte, vatandaşların en çok kullandığı standart konut tarifesi olan 0 ile 250 Kilowatsaat arasına yüzde 10, 251 ile 500 Kilowatsaat arasına ise yüzde 8.89 zam yapılmasının KIB-TEK’in gündeminde olduğu iddia edildi. Vatandaşların her ay faturalarına yansıyan “Sokak aydınlatma ücretine” de yüzde 6.82’lik bir fiyat ayarlaması yapılmasının düşünüldüğü öne sürüldü.

Halktan 'elektriğe zam iddiasına' öfke
banner90
banner99

Ali CANSU

Elektriğe zam yapıldığı yönünde dün kamuoyuna yansıyan haberler vatandaşı öfkelendirdi. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) yetkilileri ise iddiaları yalanladı. Ülkemizde vatandaşların en çok giderleri arasında bulunan ve ülke şartlarına göre yüksek olan elektrik tarifelerinin yeniden ayarlanması için KIB-TEK’in bir çalışma başlattığı bildirildi.

Yapılan çalışmada yakıt ve doların durumuna göre Bakanlar Kurulu’nun aldığı parametrelere göre “zam” değil “fiyat ayarlaması” yapacağı kaydedildi.

Güvenilir bir kaynaktan elde edilen bilgilere göre “sessiz sedasız” bir şekilde elektriğe yüzde 10’luk bir fiyat ayarlaması yapılması bekleniyor. Vatandaşların en çok kullandığı standart konut tarifesi olan 0 ile 250 Kilowatsaat arasına yüzde 10, 251 ile 500 Kilowatsaat arasına ise yüzde 8.89 zam yapılmasının KIB-TEK’in gündeminde olduğu iddia edildi.

KIB-TEK’in tarifelerine göre 02. “Konut tarifesi” olan (0 – 250 Kws) arası fiyatı 0.40 kuruşken yapılması düşünülen fiyat ayarlaması ile yüzde 10 zamlanarak 0.44 kuruş, 03. “Konut tarifesi” (251 – 500 Kws) arası 0.45 kuruşken yüzde 8.89 zamlanarak 0.49 kuruş olması bekleniyor.

Fiyat ayarlaması sadece konut tarifesiyle sınırlı olmadığı, ticari, endüstri, turizm tarifeleri ile su motorları dahil tüm tarifelere yüzde 4 ile yüzde 20 arasında belirli oranlarda zam yapılması bekleniyor.

Sonbahar aylarından kışa geçerken “fiyat ayarlaması” adı ile yapılması planlanan zam, vatandaşın bütçesini iyice sarsacak. Elektriğe yapılacak olan fiyat ayarlaması diye geçen zammın, vatandaşları ısınmak için farklı yol arayışlarına sokacağı belirtildi.

banner134
Vatandaşların her ay faturalarına yansıyan “Sokak aydınlatma ücretine” de yüzde 6.82’lik bir fiyat ayarlaması yapılması düşünülüyor.

“Şu anda bir çalışma var, açıklanmadı”

Kamuoyuna dün yansıyan ‘Elektriğe yüzde 10 zam yapıldı, sonra geri alındı’ iddiaları üzerine KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Müdürü Gürcan Erdoğan, KIB-TEK’in eski Yönetim Kurulu’nun geçmiş hükümet döneminde Bakanlar Kurulu’ndan her ay yakıt-dolar ile ilgili bir fiyat düzenlenmesi yapılması yönünde bir karar çıkarttırdığını söyledi.

Buna paralel olarak KIB-TEK yetkililerinden, önlerini görmeleri için bu yönde bir çalışma istediklerini ancak dışarıya bunun zam olarak yansıdığını kaydeden Erdoğan, “Şu anda böyle bir şey yoktur” dedi.

Şu anda böyle bir zam yayını yapmadıklarını, kendisinin de bu rakamları görmediğini anlatan Erdoğan, “Çalışma vardır. KIB-TEK’in fiyat ayarlamasına ilişkin parametreler eski Bakanlar Kurulu kararlarında vardır. Ama, sadece bu çalışmadır. Henüz bu fiyat ayarlamasını açıklamadık” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75