Harekat TL’ye yaramadı

banner37

‘Barış Pınarı Harekatı’akabindedolar/TL paritesi 5,87 bandına yükseldi, BIST ise yüzde 2 değer kaybetti

banner87
Harekat TL’ye yaramadı
banner90
banner99

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, twitterdan Fırat’ın doğusuna Barış Pınarı Harekatı’nın başladığını açıklamasının hemen ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Resulayn’daki hedefleri vurmaya başlarken; Ceylanpınar’a da 2 havan düştü.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın güvenli bölge için yapılacak operasyonu desteklemeyeceklerini açıklamasının ardından Türkiye, güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek için geri adım atılmayacağını açıkladı.

Harekatın başlamasının ardından Avrupa Birliği’nden (AB) gelen ilk açıklamada, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, güvenli bölge için ödeme yapmayacaklarını belirtti ve Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna gerçekleştirdiği operasyonu bitirmesi yönünde çağrıda bulundu.

Harekatın başlaması ile Türkiye içi piyasada oynaklık arttı ve Türk lirası (TL) tarafındaki değer kaybı hızlandı. Dolar/TL kuru, dün son saatte 5,87 direncine yükselerek 26 Ağustos’ta Asya seansında yaşanan kısa süreli atak sonrası en yüksek seviyeye çıkarken; Euro/TL 6,45 ve gram altın ise 284,50 TL’ye yükseldi. BIST 100 de günlük bazda yüzde 2 kayıpla 99 bin 500 puana gerileyerek 23 Eylül sonrası en düşük seviyeye indi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75