banner6

'Hava soğudukça fiyatlar daha da artacak'

banner37

Manavlar, pazardaki sebze ve meyve fiyatlarının üretim ve ithalat maliyetlerine göre normal olduğunu söylerken, cebindeki parası dövizdeki artış nedeniyle sürekli eriyen vatandaş, fiyatları pahalı buluyor.

'Hava soğudukça fiyatlar daha da artacak'
banner150 banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Sürekli artış gösteren enflasyon ve dövizin de yükselmesiyle alım gücü düşen vatandaş, pazara çıkıp temel tüketim ürünlerini dahi alamayacak duruma geldi.

Vatandaşın alım gücünün üzerinde seyreden sebze-meyve fiyatlarının, önümüzdeki günlerde havanın soğumasına bağlı artış göstereceği belirtiliyor.

Üretim ve ithalat maliyetlerine göre fiyatların normal olduğuna değinen manavlar, düşük maaşlarla geçinmek zorunda kalan halkın alış veriş yapacak gücü kalmadığına dikkat çekti.

“Hava soğudukça fiyatlar artacak”

Gazimağusa’daki Perşembe Pazarı’nda standı olan Mehmet Seven isimli manav, üretimin maliyetine göre fiyatların normal olduğunu, ancak halkın alım gücüne göre fiyatların yüksek olduğunu söyledi.

Mehmet Seven, 2 bin TL maaşı olan vatandaşın günümüz fiyatlarıyla dahi geçinmekte güçlük çekeceğini kaydetti.

Günümüzde hava sıcaklıklarının en verimli derecelerde olduğunu ancak ilerleyen günlerde hava sıcaklığının da düşmesiyle üretim azalacağından fiyatların da yükseleceğine değinen Seven, sıkıntılı günlerin kapıda olduğunu bildirdi.

Yine Perşembe Pazarı’nda bir başka stantta manavlık yapan Cem Batman ise, pazarlarda 2 yıl önce yapılan satışla, günümüzde yapılan satış arasında dağlar kadar fark olduğunu belirtti.

Cem Batman, enflasyon nedeniyle alım güçlerinin azaldığını, TL’nin değer kaybetmesiyle de insanlara ikinci darbenin indiğini vurguladı.

Sebze-meyve fiyatlarının normal şartlara göre yüksek olduğuna değinen Batman, bunun nedeninin de dıştan gelen her ürüne yüzde 3’e varan fon uygulanması ve bunun yanında uygulanan KDV nedeniyle maliyetlerin yükselmesi olduğunu söyledi.

Cem Batman, tüccardan pazara gelene kadar fiyatın yine yükseldiğini kaydetti.

Gazimağusa Perşembe Pazarı’ndaki stantlarda yer alan sebze ve meyvelerin ortalama fiyatları şöyle:

Meyveler:

Elma: 4 TL

Muz: 5 TL

Armut: 6 TL

Bal Armut: 10 TL

Ayva: 5 TL

Havuç: 3 TL

Greyfurt: 2,5 TL

Mandalina: 2 TL

Kivi: 10 TL

Sultani Üzüm: 7 TL

İncir: 10 TL

Nar: 5 TL

Sebzeler:

Domates: 3,5 TL

Salatalık: 2,5 TL

Patates: 2 TL

Soğan: 2 TL

Yerli Zeytin: 10 TL

Gemlik Zeytin: 5 TL

Marul: 2 TL

Tatlı Biber: 5 TL

Acı Biber: 12 TL

Pancar:3 TL

Taze Fasulye: 6,5 TL

Yeşilırmak Taze Fasulye: 8 TL

Kolakas: 4 TL

Brokoli:2,5 TL

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 09:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110