Hayvan sayısı artmalı

banner37

SÜTEK Başkanı Mehmet Karadayı ve Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak’tan, üretimi son yıllarda gözle görülür bir düşüş yaşayan çiğ süt için kurtuluş reçetesi

Hayvan sayısı artmalı
banner90
banner8

“PEK ÇOK FAKTÖR SÖZ KONUSU”… SÜTEK Başkanı Mehmet Karadayı, çiğ süt üretimindeki azalmanın ‘sektörü tehdit eder’ mahiyette olduğu iddiasını kabul ederken, bunun sebebinin ise ‘pek çok faktörden’ kaynaklandığını söyledi. “Sektör bileşenleriyle istişarelerimiz sürüyor. Kesin bir veriye ulaştığımızda kamuoyunu bilgilendireceğiz” ifadelerini kullanan Karadayı, çiğ süt elde edilen hayvanların sayısında meydana gelen azalmanın, süt üretimindeki düşüş üzerindeki en önemli unsurlardan olduğunu kaydetti.

“HAYVAN SAYISI AZALDI”… Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, 2015-2019 yılları arasında, büyükbaş ve küçükbaş fark etmeksizin, hayvan sayısında 3’te 1’lik bir azalma olduğunu; bu durumun da süt rekoltesine ve et fiyatlarına olumsuz yansıdığını söyledi. Daha çok dişi ve anaç hayvanlarda kesim yapıldığına dikkat çeken Akbıçak, süt satışının hayvancıyı kurtarmadığının ve bu yüzden de hayvancıların kesime gittiğinin altını çizdi. Akbıçak, hayvancının yaptığının ‘zararı önlemek’ olduğunu savundu.

Ali ÇATAL

Erol KANLIADA

   Süt endüstrisi sektöründe faaliyet gösteren bazı firmaların, çiğ süt üretiminin ülkede yıldan yıla azaldığına ve bu nedenle sektörün ‘bitme noktasına geldiğine’ yönelik iddiaları ve tepkileri sürerken; Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK) Başkanı Mehmet Karadayı ve Kıbrıs Türk Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, bahse konu savları ve soruna dair çözüm önerilerini KIBRIS Gazetesi için değerlendirdi.

   Karadayı, “Sektör bileşenleriyle istişarelerimiz sürüyor. Kesin bir veriye ulaştığımızda kamuoyunu bilgilendireceğiz” derken; Akbıçak ise son dört yıl zarfında, ülkedeki süt hayvanı sayısının 3’te 1 bandında bir azalma yaşadığını ve bu durumun da süt üretimine darbe vurduğunu söyledi.

Karadayı: Pek çok faktör söz konusu

   SÜTEK Başkanı Mehmet Karadayı, çiğ süt üretimindeki azalmanın ‘sektörü tehdit eder’ mahiyette olduğu iddiasını kabul ederken, bunun sebebinin ise ‘pek çok faktörden’ kaynaklandığını söyledi.

   “Sektör bileşenleriyle istişarelerimiz sürüyor. Kesin bir veriye ulaştığımızda kamuoyunu bilgilendireceğiz” ifadelerini kullanan Karadayı, çiğ süt elde edilen hayvanların sayısında meydana gelen azalmanın, süt üretimindeki düşüş üzerindeki en önemli unsurlardan olduğunu kaydetti.

Akbıçak: Hayvan sayımız 3’te 1 azaldı

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak ise 2015-2019 yılları arasında, büyükbaş ve küçükbaş fark etmeksizin, hayvan sayısında 3’te 1’lik bir azalma olduğunu; bu durumun da süt rekoltesine ve et fiyatlarına olumsuz yansıdığını söyledi.

   Daha çok dişi ve anaç hayvanlarda kesim yapıldığına dikkat çeken Akbıçak, süt satışının hayvancıyı kurtarmadığının ve bu yüzden de hayvancıların kesime gittiğinin altını çizdi. Akbıçak, “Süt fiyatı hayvancıyı kurtarmadığından, o da hayvanı kesiyor ve etini daha çok paraya satarak kazanç elde etmeye çalışıyor” ifadeleriyle, söz konusu durumu özetledi.

   Akbıçak, sütte iki tona kadar ciddi bir rakam için teşvik verildiğini ancak bu miktarın üzerindeki ‘biriken’ sütlere yapılan teşvikin çok az olduğunu vurguladı ve hayvancının da zaten bu yüzden kesime gittiğini yineledi. Akbıçak, sözlerine şöyle devam etti:

banner134
   “Rum tarafındaki süt üreticileri, sütten daha çok kazandığı için kesime gitmiyor ve bu mesleği kalıcı olarak sürdürebiliyor. Bu yüzden Rum tarafındaki etler, ülkemize göre çok daha ucuz. Avrupa’da arpanın fiyatı sabit kalıp değişmezken, ülkemizdeki yem fiyatları, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybı yaşamasıyla arttı. Bu da hayvancıyı kesime iten bir diğer etken olarak göze çarpıyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75