banner6

Hayvancılar Lefkoşa'yı kilitledi

banner37

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği; akaryakıt, arpa, süt ve su fiyatlarında düzenleme talebiyle bugün Lefkoşa’da araçlı eylem yapıyor.

Hayvancılar Lefkoşa'yı kilitledi
banner151

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği ile Patates Üreticileri Birliği’nin de destek verdiği eylem nedeniyle üreticiler traktörler ve kamyonlarla Başkente geldi. Gönyeli ve Hamitköy çemberlerinde toplanan üreticiler, 150’yi aşkın araçla Lefkoşa’ya Küçükkaymaklı’dan birlikte girdi.

Üreticiler, önce Meclis önüne geldi. Polis, Meclis ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği boyunca geniş güvenlik önlemi aldı.

Üreticiler, traktör ve kamyonlarına, “Ekonomik akıl dediniz anamızı ağlattınız”, “Kepçeyle alıp kaşıkla bile vermiyorsunuz”, “Vatan-toprak-emek-üretim, değerini bilmediniz”, “Üretici bu ülkede zurnanın son deliği mi?” gibi pankartlarla KKTC ve TC bayrakları astı. Üreticilerin bazıları, eylemde korna yerine hayvan çanı da kullandı. Meclis önünde, okuldan çıkıp eve gitmek üzere olan ilk ve ortaokul öğrencileri de üreticilerin araçlı eylemini merakla izledi.

Naimoğulları: Üreticiyi batırdınız, tefecilere teslim ettiniz

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Meclis önündeki konuşmasında, hayvan üreticisinin evine ekmek götüremeyecek, çocuklarına harçlık veremeyecek duruma geldiğini söyledi, “Üreticiyi batırdınız, tefecilere teslim ettiniz. Süte para yok, kuzu dibe vurdu, ineği arayan yok. Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor, ne yapalım? siz söyleyin” ifadelerine yer verdi.

Akaryakıt başta olmak üzere bütün girdi maliyetlerinin zamlandığını belirten Naimoğulları, Güneyle Kuzeyin süt ve akaryakıt fiyatlarını kıyaslayarak, “Güneyde üretici 1 litre sütle 1,5 litre motorin, kuzeydeki üretici 3 litre sütle bir litre motorin alabiliyor. Akaryakıta 10 ayda 60 kuruşluk zam geldi” dedi.

Naimoğulları,”Bu üretici; akaryakıt, arpa, yem, elektrik zammını kaldıramaz. Bir ton suyu 6 TL’ye alamaz. Kepçeyle alıp kaşıkla bile vermiyorsunuz” ifadesine de verdi.

“Anlatıyoruz, anlamıyorlar, köylüyü seçimden seçime görmeyeceksiniz”

28 yıldır veteriner hekimlik, 14 yıldır da birlik başkanlığı yaptığını söyleyen Naimoğulları, gelen giden tarım bakanlarına, hükümetlere aynı şeyi söylediklerini belirterek, “Anlamadılar, anlamıyorlar. Köylüyü seçimden seçime görmeyeceksiniz” şeklinde konuştu.

“Sabaha kadar üreticileri arayıp eylemden vazgeçirmeye çalıştılar...ayıptır”

Eylemi sürdürmekle ilgili kararlılıklarından söz eden ve haklarını almadan Lefkoşa’dan ayrılmayacaklarını ifade eden Naimoğulları, “bazı yetkililerin dün akşam sabaha kadar üreticileri arayarak eylemden vazgeçirmeye çalıştığını” söyleyerek, “ayıptır” ifadesine yer verdi.

Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile bürokratlarının üreticiyi bölücü açıklamalarda bulunduğunu da savunan Mustafa Naimoğulları, tarımda ekonomik akıldan söz edildiğini ifade etti, “Ekonomik akıl üreticinin cebindekini almak, desteği kısmak, üreticiyi batırmak mı?” diye sordu.

“Sektörden ekmek yiyen 50 bin kişiyi 5 imalatçıya teslim ettiniz”

Sütün ve arpa satışının serbest bırakılması kararını da eleştiren Mustafa Naimoğulları, “Bu sektörden ekmek yiyen 50 bin kişiyi 5 imalatçıya teslim ettiniz ” ifadesine yer verdi.

Ülkede yeterli arpa stoku olmadığını ve arpanın Rum tarafından getirildiğini de savunan Mustafa Naimoğulları, Türkiye’de Tarım Bakanlığı’nın üreticiye verdiği destekleri anlatarak, bunların örnek olmasını istedi.

Birlik Başkanı, “tarımda bütçenin sınırsız olması gerektiğini” de belirterek, su fiyatı konusunda da eleştirilerde bulunarak, “Bize belediyelerle anlaşın diyorlar, hangi belediyeyle anlaşalım? Belediyeleri de batırdınız” ifadelerine yer verdi.

Hayvan üreticilerinin traktörlerinin eleştiri konusu yapıldığını, ‘pahalı traktörler kullanıyorlar’ gibi açıklamalar yapıldığını da söyleyen Mustafa Naimoğulları, “Traktörler, hibe programlarından alındı. Çoğu bankalara ipotek. Buralara eski, tekerleği patlak traktörlerle gelsek daha mı mutlu olurlar? Biz kazandığımızla yatırım yapıyoruz ama siz cebinize atıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“Varsın tarlalar ekilmedik kalsın”

Eylem için hazırlıklı geldiklerini yineleyen Mustafa Naimoğulları, “Varsın tarlalar ekilmedik kalsın, zaten yağmur da yok. Biz haklarımızı alana kadar buradayız” ifadesine yer verdi.

Maliye Bakanlığı’nın bahçe kapısını kıran üreticiler, şu sıralar Denktaş ile görüşüyor

Hayvan üreticileri bir sonraki duraklarının Maliye Bakanlığı ile Başbakanlık olduğunu açıklayarak Meclis önünden olaysız şekilde araçlarıyla ayrıldı.

Maliye Bakanlığına giden üreticiler, Maliye Bakanlığı’na girme kararı alarak, bakanlığın bahçe kapısını zorladı ve kırdı. Bu sırada Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, üreticileri kapıda karşıladı. Bir süre ayaküstü konuşan, birbirlerini dinleyen taraflar daha sonra Denktaş’ın davetiyle görüşmeye içeride devam etti. Ancak üreticiler görüşme teklifinin kabulü konusunda bir süre düşünerek sonra bunu kabul etti.

Basına sadece görüntü olanağı verilen görüşmeden çıkacak netice bekleniyor. Denktaş’ın üreticilerden oluşan heyetle görüşmesi su sıralar devam ediyor.

Hayvan üreticileri, süt, arpa, akaryakıt ve su fiyatlarında düzenleme talep ediyor

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin, hükümetten talepleri şöyle:

“Küçükbaş hayvancıya kuraklık ve zamlara karşı destek verilmesi. Bu, arpa veya yem olabilir.

Küçükbaş hayvan sütünün alım garantisinin yasallaşması, imalatçıların hak edişi ölçüsünde koyun-keçi sütü almasının mecbur kılınması.

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında satılmıyor diye 10 Kuruş/Litre bazında indirime gidilen koyun-keçi sütü fiyatının eski fiyatına getirilmesi.

Uzun vadeli faizsiz kredi imkanlarının önü açılması. Motorine yapılan 9 kuruşluk son zammın geri çekilmesi, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) tarafından arpa fiyatlarına zam yapılmaması.

Türkiye’de ve Güneyde olduğu gibi ucuza motorinin üreticiye renkli mazot olarak verilmesi, bunun yasallaşması.

İnek sütünün taban fiyatının 1.35 TL/ litre olması. Üretilen 2 ton günlük sütün desteklenmesi. 2 tona kadar olan süte 30 kuruş /litre destek verilmesi.

Türkiye’den gelen suyun devlet desteğiyle tarımda ve hayvancılıkta kullanılmak üzere 2 TL/ton’un altında verilmesi.”

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 15:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110