Hayvancılık tükeniyor

banner37

Gıda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı verileri ülkemizdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının hızla azaldığını gösteriyor

banner87
Hayvancılık tükeniyor
banner99

Erol KANLIADA

   Ülkemizdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının hızla azalması sektörde bir daralma getirirken diğer taraftan da gıda arz güvenliğiyle ilgili ciddi bir sıkıntı kendini gösteriyor.

   Gıda, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı verilerinde göre 4 yılda ülkemizdeki hayvan sayısında yüzde 15 azalma görüldü.

   2014 yılında sığır, koyun ve keçi sürülerinin toplamı 392718 iken, 2017 verilerinde hayvan sayısı 334542’ye geriledi.

   Dört yılda hayvan popülasyonunda 58 bin 176 hayvan azalırken, bu büyük baş hayvan sayısında toplamda yüzde 15 azalmaya den geliyor.

En kötü tablo koyunlarda

   2014-2017 rakamlarına göre en büyük düşüş koyunlarda yaşandı. Dört yılda koyun sürülerinde yüzde 21 oranında azalma oldu. 2014 yılında 237 bin 990 olan koyun sürüsü sayısı, 2017’de 187 bin 806’ya geriledi.

   Keçi sürüsü sayısında yüzde 7 civarında bir azalma görülen bu dört yıllık sürede, en az düşüş sığır hayvan sürüsünde oldu. Ülkemizdeki sığır hayvan sayısında yüzde 2 düşüş olurken, sektör içinde en istikrarlı tablonun sığır türü hayvanlarda olduğu görülüyor.

Naimoğulları: Düşüşün sebebi kriz

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, büyükbaş hayvanlarda yaşanan düşüşün, ekonomik kriz, ülkede yaşanan kuraklık, TL’nin Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi, dövizdeki artış ve Hayvancının yeterince desteklenememesinde dolayı olduğunu vurguladı.

   Hayvancıların bazılarının bu problemler yüzünden işine devam edemediğini ve en sonunda hayvanlarını satmak zorunda kaldığını ileten Naimoğulları, hayvancının yeterince desteklenmediğini, bu konuda yanlış politikaların yürütüldüğünü söyledi.

   Naimoğulları, bu sorunların çözümü için acil olmak üzere adaya en az 50 bin büyükbaş hayvan getirtilmesi gerektiğini ve doğum yapabilmesi için dişi kuzuların fazlalaştırılması gerektiğini belirtti.

   Süt fiyatlarının iyi noktaya çekilmesi gerektiğini vurgu yapan Naimoğulları, inek sütünün minimum 3 TL olması gerektiğini söyledi.

   Naimoğulları sözlerine şöyle devam etti:

   “Sadece büyükbaş hayvanda değil küçükbaş hayvanda da sıkıntılar var, küçükbaş hayvanlar için de atılım ve alım gereklidir.

   Bugün bir torba yem 100 TL’yi geçti, hayvancılık yapan bir kişi bu şartlarda bu mesleği sürdüremez, acilen bir şeyler yapılmazsa daha kötü günler kapıdadır”.

Akbıçak: Hastalıklardan dolayı sürüler temizlendi

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, büyükbaş hayvanlarda yaşanan düşüşün, hayvan hastalıklarından dolayı temizleme yapılmasından, ülkemizde yaşanan kuraklıktan ve işini yürütememe durumuna gelen hayvancıların hayvanlarını satması, özellikle yaşanan ekonomik krizden ve yeterli desteğin sağlanmamasından kaynaklandığını kaydetti.

   Sorunun çözümü için özellikle karşı çıkılmasına rağmen, ithal etin ülkeye getirtilmesi ortamı rahatlatacağını belirten Akbıçak, üreticinin her zaman desteğe ihtiyacı olduğunu, üreticinin yeterli desteği alamaması durumunda işleri yürütememe durumuna geldiğini ifade etti.

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96