Hedef, 2 taraflı veri tabanı yaratmak

banner37

İki bölgeli, çok toplumlu “CyprusInno” isimli online girişimcilik eğitimi platformu 31 Ağustos günü ara bölgede bulunan Home For Coorperation ofisinde tanıtıldı

Hedef, 2 taraflı veri tabanı yaratmak

İbrahim FEVZİOĞLU

İki toplumlu bir girişimcilik merkezi olan CyprusInno, İngiliz Yüksek Komiserliği ve ABD Lefkoşa Büyükelçiliği’nin de desteği ile online eğitim platformu çalışmalarını giderek artan bir tempoda sürdürüyor.

Kıbrıslı Türk Burak Berk Doluay ve New York'ta yaşayan Kıbrıslı Rum olan Steven W. Stavrou’nun girişimleriyle oluşturulan CyprusInno, 31 Ağustos Cuma günü saat 18.00’de Home For Coorperation ofisinde düzenlenen etk,nlikle tanıtıldı. Etkinliğe, Kıbrıs Sanayi ve Ticaret Odası’ndan Manthos Mavrommatis, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan İzzet Adiloğlu, Sapienta Economics’ten Fiona Mullen ve PRIO Kıbrıs’tan Mete Hatay da katılarak birer konuşma yaptı.

Yapılan bu etkinlik Lefkoşa İngiliz Yüksek komiserliği, Kıbrıs Türk Ticaret odası ve Kıbrıs sanayi ve ticaret odası tarafından desteklenirken organizasyon Amerika Birleşik Devletleri Lefkoşa Büyükelçiliği sponsorluğunda düzenlendi.

Etkinlikteki konuşmacılar teorik, politik ve pratik açıdan toplumlararası işbirlikleri üzerine bilgi verirken, gerçek hayattan örneklerle toplumlararası işletmelerin yaratacağı fayda ve zorlukları vurguladı.

Yeşil Hat Tüzüğü’nün nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgiler de verilen etkinlikte, Kuzey ve Güney arasındaki sınır kapılarından yapılan ticaret istatistikleri de paylaşıldı.

Kurucuları Doluay ve Stavrou

CyprusInno'nun kurucu ortakları arasında Girne'de yaşayan Kıbrıslı Türk Burak Berk Doluay ve New York'ta yaşayan Kıbrıslı Rum olan Steven W. Stavrou var.

Stavrou, Güney Kıbrıs’ta yaşanan mali kriz döneminde yaptığı çalışmalarla ekonomik çöküşte küçük işletmelerin mücadelesini birinci elden tecrübe ederken, bu çalışmalar, Güney Kıbrıs’ı kalkındırma yanında her iki toplum arasındaki boşluğu doldurmaya yardımcı olan bir uygulamanın da inşa edilmesine ilham kaynağı oldu.

Girne Amerikan Üniversitesi'nden uluslararası işletme mezunu olan Doluay ise her iki toplumda da tanınmış ve saygı görmüş, hem yerel hem de küresel düzeyde gençlik ve girişimciliği çevreleyen çok sayıda topluluk inisiyatifine Rotary/Rotaract kulüplerinden katılmış biri olarak da tanınıyor.

Herşey Blog ile başladı

Doluay ile Stavrou arasındaki ilişki ise Doluay tarafından oluşturulan bir sosyal girişimcilikle ilgili blok yazısının Stavrou tarafından okunmasıyla başladı.

İkili e-postalar aracılığıyla başlayan diyaloglarını işbirliğine çevirmeyi başararak, CyprusInno’ya hayat verdi. Whatsapp ve Skype aracılığıyla işbirliği yaparak platformu geliştiren ikili, nihayetinde BM kontolündeki ara bölgede yer alan İki Toplumlu İş Merkezi’nde biraraya geldi.

Saat farkını avantaja çevirdiler

New York’taki Stavrou ile Kıbrıs’taki Doluay, aralarındaki 7 saatlik zaman farkına rağmen oluşturulan web sitesini günde yaklaşık 24 saat çalıştırmalarını sağlayan ilginç bir dinamiğe sahip. Stavrou web sitesini, e-posta pazarlamasını ve sosyal medyayı ele almaya odaklanırken, Doluay içerik yönetimi, yaratıcı pazarlama (grafik) ve büyüme üzerine yoğunlaşıyor.

Doluay ve Stavrou’nun platformu kuzey ve güneyden 1.800’den fazla çevrimiçi bir topluluğa hitap ederken, 160’tan fazla yeni başlayan şirketi eşleştirdi, 100’ün başlangıç ​​işi ve 200’den fazla iş etkinliği yayınladı.

Birleşik Kıbrıs'ın ekonomik faydaları üzerine çalışmalara katkıda bulunan platform, ada çapında 200 girişimciyi bir araya getiren bir BM etkinliği sırasında Avrupa’daki barış ve güvenliğe ilişkin politika önerilerine katkıda bulunan toplulukları da örgütledi. İkili ayrıca, oluşturulan ortak akıl hocalığı programıyla Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk girişimcilere eşlik ederek, Kıbrıslı Türklerin yeni girişimciliği ile Kıbrıs'ın ilk serbest dijital e-öğrenme platformunu yarattı.

Doluay: Hedefimiz 2 taraflı database yaratmak

Cyprusinno kurucu ortakları ile yaptığımız röportajda Burak Berk Doluay, “İlk amaçlarımızdan biri Kıbrıs’ta iki taraflı işletme verileri bulunduran büyük bir databese kurmak” dedi ve “Bu databasein internet sitemizde Kıbrıs haritası üzerinde işletmelerin olduğu yerleri görerek basitçe ulaşılabilecek şekilde olmasını planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Eko sistem yaratılacak

Doluay ve Stavrou, Kıbrıs’ta iki toplumlu bir girişimcilik eko sistemi kurmak istediklerini, bu sistemi kurarken 6 artı 6 yöntemini (6+6) kullandıklarını ve şu anda hepsinin çalıştığını açıkladı.

6 artı 6 yöntemi altı çeşit özellikle yapılıyor. Bu yöntem ile eko sistem kurarken öncelikle mentorluk kullanılıyor, daha sonra sırasıyla finansman, tespit etmek, poliçe, iletişim ve son olarak kutlama olarak tamamlanıyor.

Dünya barışı hedefimiz

Cyprusinno kurucularından Doluay, “Bu yaptığımız olay pozitif barış yönteminin birebir aynasıdır. İleriki hedeflerimizin en başında dünya barışı geliyor” dedi.

Doluay, daha sonra konuşmasına “Nasıl ki Kıbrıs’ta Güney ve Kuzey arasında ekonomik bir bağ kurmaya başladıysak ileride belki Filistin ve İsrail arasında ya da Balakanlar’da da benzerini kurabiliriz” şeklinde konuştu.

CyprusInno ile ilgili daha geniş bilgi “cyprusinno.com/knowledge-lab/” adresinden alınabilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2018, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER