banner6

Hem yatırım yaptık, hem kâr ettik

banner37

KIB-TEK’in tarihinde ilk kez kurumlar vergisinde üçüncü gelmesini KIBRIS’a değerlendiren KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erçen, bu başarıyı tahsilâtı sıkı tutup, yatırımları iyi yapmaya borçlu olduklarını söyledi.

Hem yatırım yaptık, hem kâr ettik
banner99

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erçen, kurumun tarihinde ilk kez kurumlar vergisi ödediğini ve ülke sıralamasında ilk üçe girdiğini söyledi.

KIBRIS’a konuşan Erçen, KIB-TEK’e hem yatırım yaptıklarını hem de kâr ettiklerini ifade etti. Erçen, kurumu 260 milyon TL borç ile devraldıklarını, bugün bu borcun 83 milyon TL’ye düştüğünü, aylık tahsilâtı ise 40 milyondan 90 milyon TL’ye yükselttiklerini kaydetti.

“Tahsilâtı sıkı tutup, yatırımları iyi planladık”

Tüm bunların olabilmesi için başta iyi bir yönetimin olması gerektiğine dikkat çeken Erçen, “Tahsilâtı sıkı tutup yatırımları iyi planlayarak bu başarıyı elde ettik” dedi.

Kurum kâr ederken, ayrıca 33 Milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını ifade eden Erçen, bir önceki yönetimin taksitle aldığı elektronik sayaç, Led sokak lambaları ve jeneratörlerin taksitlerini halen ödediklerini söyledi.

Geçmiş yönetim gibi taksitli proje yapmadıklarını anlatan Erçen, “Yaptığımız tüm ödemeler, peşin ödemedir ve taksitli ödemelerimiz yoktur” dedi.

Led sokak lambalarının dört yıl, iki jeneratörün ise üç yıl vadeli alındığını kaydeden Erçen, jeneratörlerin son sekiz taksitinin kaldığını belirtti.

“Projeler devam ediyor”

Erçen, KIB-TEK’in büyük projelerinin bu yıl başladığını ve devam ettiğini, yeni dönemde de projelerin süreceğini söyledi.

Haspolat’ta yapılan ve 8 milyon Euro’ya mal olan trafo istasyonunun tamamlanarak açılışının yapıldığını ve aktif olduğunu kaydeden Erçen, “Cengizköy ve Güneşköy’de ise 8 milyon 250 bin Euro’luk trafo istasyonlarının yapımı sürüyor. Tüm projeler hak ediş usulüne göre ödenir. Bu projeler yapılır ve parası ödenir. Taksitli yapılmaz. Ayrıca, Teknecik Elektrik Santrali’nden Alsancak’a 132 kilowatlık havai hatlar projesi de yapılıp tamamlandı. Bu proje ise 5 milyon 700 bin Euro’ya yapıldı ve parası ödendi. Skada projesi ise şu anda devam ediyor. Bir iki ay içinde bitecek” dedi.

Erçen, kurumun nasıl yönetildiğinin yapılan projeler ve gerçekleşen mali tablo ile açıkça ortada olduğunu da belirterek, kurumumun daha iyiye gitmesi için yönetim ve tüm personelin canla başla çalıştığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2017, 11:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104