banner6

Hep beraber battık!

banner37

Gazimağusa’da esnaf, dövizdeki patlamanın hem vatandaşı, hem de esnafı bitirdiğini söyledi.

Hep beraber battık!
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da farklı meslek grubundan esnaf, her şeyiyle dövize endeksli KKTC’de, dövizin kısa süre içerisinde sert bir şekilde yükselmesiyle fiyatlarda da ciddi artışlar olduğunu, bunun da halkın alım gücünü sıfırladığına dikkat çekerek, çok zorda olduklarını söyledi.

Birçok küçük esnafın batma noktasına geldiğini belirten esnaf, malzemelerini Türkiye’den dahi döviz üzerinden almaları nedeniyle her gün dükkânlarını borçlu olarak açtıklarını anlattı.

Salatalığın kilosunun 9 TL’ye ulaştığını söyleyen bir market işletmecisi, geçtiğimiz yıl 2 lira 75 kuruş olan şekerin kilosunun şimdi 5.5 lira olduğundan yakındı. Market işletmecisi, vatandaşın alım gücünün oldukça düştüğünü, bu nedenle çok hesaplı alışveriş yapma durumda kaldığını, bunun da kendilerine olumsuz yansıdığını kaydetti.

Doğan Zorlu

“Dövizin yükselmesiyle malzemelerimize 1 ayda yaklaşık yüzde 30 zam yapıldı. Traş fiyatlarını artıran berberler olduğu gibi, zararına çalışan berberler de mevcuttur. Küçük esnaf bitmiş durumdadır. Birçok işyeri kapatmayı düşünüyor. Pahalılığın altından kalkamayan çok sayıda işyeri vardır. Dövizin ani yükselmesi halkı fakirleştirdi. Ülkede orta halli insan kalmadı. Ya zenginsiz, ya fakir. Benim şansım TL üzerinden kira ödüyor olmamdır. Yine de ani pahalılıktan ötürü her sabah dükkânı 100 TL borçlu açıyorum.”

Hüda Fidan

“Dövizin yükselmesiyle insanlar bir anda fakirleşti. İnsanların alım gücü tepe taklak oldu. Dövize orantılı yılbaşından bu yana her şeye zam geldi. Salatalığın kilosu 9 TL’ye vardı. İnsanlar nasıl alsınlar. 1 yıl önce 2 lira 75 kuruş olan şekerin kilosu şimdi 5.5 lira oldu. İşyerim bana ait olmasa ayakta nasıl dururum, bilemiyorum. Bu gidişle ülkede insan kalmayacak. Türkiye’den gelenlerin büyük kısmı emekli olup yeniden Türkiye’ye dönüyor. Artık Türkiye’de yaşamak çok daha kolay hale geldi.”

Bekir Karadoğan

“Dövizin yükselmesiyle işlerim bayağı azaldı. Ekonomik sıkıntılar, halkın alım gücünü düşürdü. Dövizin hızlı yükselişiyle gelen zamlar, temel tüketim malzemelerinin fiyatlarını fırlattı. Bu nedenle vatandaş sokağa çıkıp alış veriş yapamaz oldu. Çok sayıda döviz borcu olan insan var, çok zor durumda kaldılar. Bu dövizin yükselişinin sebepleri vardır. Onları iyi bilip tedbir alınması gerekiyor. İşyerim bana ait olduğu için kira yönünde çok sıkıntı yaşamasam da tanıdığım birçok küçük esnaf, döviz olan kirasını ödemekte zorlanıyor. KKTC’de resmi para birimi TL ama her şey dövizle dönüyor. Bu olacak iş değildir.”

Hanife Özgöker

“Dövizin yükselmesiyle büyük sıkıntı yaşıyoruz. Satışlar zaten çok azdı, şimdi bir o kadar daha azaldı. Dövizdeki artışın fiyatlara çok büyük etkisi oldu. Ürünlerin üzerindeki etiketleri sürekli değiştirmek zorunda kalıyorum. Türkiye’den gelen kurşun haricindeki diğer tüm ürünler, döviz baz alınarak bize satılıyor. Bu bizi zorda bırakıyor. Dövizdeki ani yükseliş bize zarar ettirdi. İşin haricinde çarşıda temel tüketim malzemelerine yüksek oranda zam geldi. Herkes ne yapacağını şaşırdı, çare arıyor.”

Hakan Ünlücan

“ Dövizin ani yükselişi her tarafı etkiledi. Ülkemizde tüm hesaplar dövizle dönmektedir. Piyasa yurt dışına bağımlıdır. 1 ay önce 10 liraya olan bir ürün, şimdi 14 lira oldu. Ya fiyatlar artacak veya döviz düşecek. Başka çaresi yoktur. Fiyatlardaki artış, vatandaşların alım gücünü bitirdi. Bu artıştan tüm sektörler olumsuz etkilendi. Bunun düzelmesi için ne halk, ne de KKTC devleti bir şey yapabilir. Geçmişte elimize geçen fırsatları yanlış harcadık.”

Tuncel Bayramoğlu

“Dövizin artışından çok kötü etkilendik. Dövizin artışıyla orantılı fiyatların hızlı, sert yükselişiyle birlikte işlerimizde oldukça düştü. Hayatın çok pahalılaşması nedeniyle halkın öncelikle alması gereken temel tüketim malzemelerine yönlenmesi nedeniyle bizim işlerimiz de azaldı. Türkiye’den aldığımız ürünlerde tüccarlar yüzde 20’ye varan fiyat artışları yaptı. Bir de biz esnaf olarak TC’den aldığımız ürünlerde yüksek vergi ödüyoruz. Bu da bizi zorluyor.”

Zehra Bertaş

“ Dövizin ani yükselmesi nedeniyle birçok sıkıntı yaşıyoruz. Malı dolar karşılığında alıyorum, burada TL olarak satıyoruz. Dövizin ani yükselmesine karşı tedbir olarak herhangi bir devlet politikamız da yoktur. Dövizdeki hızlı artışla ilgili olarak hiçbir devlet yetkilimizin de açıklama yaptığını duymadım. Ülkemizde ekonomik dengesizlik vardır. Esnafın getirileri ve götürüleri bir birini dengeleyemiyor.”

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2017, 11:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104