Her işimizin merkezinde ‘müşteri’ var

banner37

Asbank LTD. Genel Müdürü Çağatay Karip, bireysel ve ticari kredi hizmetlerinin ‘bütün bir yıla yayılmış’ olarak sürdüğünü kaydetti:

banner87
Her işimizin merkezinde ‘müşteri’ var
banner90
banner99

“KREDİ HİZMETİ DÖNEMSEL DEĞİL”… Asbank LTD. Genel Müdürü Çağatay Karip, müşterilerine çok fazla kampanya sunduklarını belirtirken, bu kampanyaların, sadece dönemsel değil; ‘bütün bir yıla yayılmış’ şekilde düzenlendiğini aktardı. “Söz konusu dönemin ekonomik gereksinimine ve müşterilerimizden gelen talebe göre hem bireysel hem de ticari kredileri, bankamızın kaynaklarının elverdiği oranda hizmete sunuyoruz” diyen Karip, KOBİ’ler yatırıma teşvik edebilme amacıyla ve transfer gibi işlemlerin vergileri büyük ölçüde Asbank tarafından karşılanmak üzere ‘Dostum’ kredisini de faaliyete geçirdiklerini belirtti.

“DOST BANKA OLARAK BİLİNİYORUZ”… Çağatay Karip, Asbank olarak, 33 yıldır bankacılık sektöründe faaliyet yürüttüklerini de hatırlatırken, “Halk arasında ‘dost banka’ olarak biliniyoruz, ki bu da zaten bizlerle iş yapan vatandaşlarımızın bankamıza layık gördüğü bir adlandırma. 33 yıllık müşterimiz, 30 yıllık da personelimiz var ve bu da çok önemli bir done. Yaptığımız her işin ve attığımız her adımın kalbine ‘müşteriyle ilişkilerimizi’ koyuyoruz. Bizim için, müşteriden kazanacağımız değil; etik ilkeler önemlidir” ifadelerini kullandı ve ahlaki değerlerin ve müşteri memnuniyetinin, kendileri için ilk sırada olduğunu vurguladı.

Ali ÇATAL

Asbank LTD. Genel Müdürü Çağatay Karip, müşterilerine çok fazla kampanya sunduklarını belirtirken, bu kampanyaların, sadece dönemsel değil; ‘bütün bir yıla yayılmış’ şekilde düzenlendiğini aktardı. Faiz oranlarındaki düşmeye paralel, vatandaşın daha ziyade konut ve taşıt kredilerine yöneldiğini de söyleyen Karip, döviz üzerinden kredi kullanmanın da azaldığına ve yurttaşların artık TL üzerinden kredi kullandığına değindi.

“Söz konusu dönemin ekonomik gereksinimine ve müşterilerimizden gelen talebe göre hem bireysel hem de ticari kredileri, bankamızın kaynaklarının elverdiği oranda hizmete sunuyoruz” diyen Karip, KOBİ’ler yatırıma teşvik edebilme amacıyla ve transfer gibi işlemlerin vergileri büyük ölçüde Asbank tarafından karşılanmak üzere ‘Dostum’ kredisini de faaliyete geçirdiklerini belirtti.

“Solar enerjiye desteğimiz sürüyor”

Yenilenebilir enerji konusunda Kuzey Kıbrıs olarak almamız gereken çok yol olduğu gerçeğine de parmak basan Karip, ülkedeki solar enerji kaynaklarının layıkıyla kullanılmadığını söyledi ve özellikle KIB-TEK’e altyapı konusunda çok ciddi iş düştüğüne dikkat çekti.

“Solar enerjiye yönelik de kampanyamız var ve bunu da konut kredisinin yanında vermek istiyoruz” ifadelerini kullanan Karip, bu sektördeki kredi işlemlerinde, müşterilerini ‘yenilenebilir enerjinin önemi’ konusunda bilgilendirdiklerini de aktardı. Bu türdeki enerji konusunda ‘yavaş da olsa’ bir bilinçlenmenin yaşandığı bilgisini de paylaşan Karip, bu alandaki kapasitenin birkaç yıl içerisinde dolacağı hatırlatmasını da yaptı.

Hem fiyatlardaki hem de faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle konut ve araç kredilerine talebin son dönemde arttığını da aktaran Karip, “Bir bankanın asli görevi, mudilerden toplanan mevduatı güvenli bir şekilde bireysel veya ticari bazda ‘finansman kaynağı’ olarak sunabilmek ve bu uğurda biz de Asbank olarak hem bireysel hem de ticari anlamda sektörel desteğimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bankacılık sektörü değişiyor”

Asbank olarak, 33 yıldır bankacılık sektöründe faaliyet yürüttüklerini de hatırlatan Karip, “Halk arasında ‘dost banka’ olarak biliniyoruz, ki bu da zaten bizlerle iş yapan vatandaşlarımızın bankamıza layık gördüğü bir adlandırma. 33 yıllık müşterimiz, 30 yıllık da personelimiz var ve bu da çok önemli bir done” derken; yaptıkları her işin ve attıkları her adımın kalbine ‘müşteriyle ilişkilerini’ koyduklarını söyledi.

“Bizim için, müşteriden kazanacağımız değil; etik ilkeler önemlidir” diyen Karip, ‘açıklık, şeffaflık, dürüstlük ve güven’ çerçevesinde hizmet verdiklerini; yıl boyu gerek yurt içinden gerek yurt dışından aldıkları ‘ülkede olmayan’ nitelikte eğitimler sayesinde de müşteriye sundukları hizmetin geliştiğini belirtti.

Uluslararası ticaretin ve buna bağlı olarak da ekonomilerin ve gayri safi milli hasılaların büyüdüğüne de dikkat çeken Karip, “Bu değişim, kesinlikle göz ardı edilemez. Bankaların da sahip oldukları kaynak ve meydana getirdikleri istihdam düşünüldüğünde, ekonomiler için önemi de ortada. Kuzey Kıbrıs olarak, bu değişimi bir yerlerinden yakalamalıyız. Teşvik ve nitelikli finansman da bu işin olmazsa olmazlarıdır. Bu uğurdaki faaliyetlerimiz de sürüyor. Niteliksiz yatırımı desteklememek de düsturlarımızdan” şeklinde görüş belirtti ve Asbank olarak ‘klasik bankacılık’ anlayışını aştıklarını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108