banner6

Her şey ateş pahası

banner37

Yenierenköy’de her pazartesi halk pazarı kuruluyor… Taze sebze ve meyveler, halkın beğenisine sunuluyor… Ancak, vatandaş fiyatlardan dert yanıyor… “Her şey ateş pahası” diyen vatandaş, 100 TL’nin pazar alışverişine yetmediğini belirtiyor.

Her şey ateş pahası
banner99

Ayşe BULUT

Yenierenköy’de kurulan halk pazarı cep yakıyor. Alım gücü düşen vatandaş artık pazara da rağbet göstermiyor.

Her pazartesi kurulan halk pazarındaki sebze ve meyveler fiyatları, dudak uçuklattı.

Vatandaş, bir evin bir haftalık ihtiyacını karşılayabilmek için pazar alışverişi en az 100 TL’ye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Vatandaş ne dedi?

Aysel Aydener:

“Her şey çok pahalı… Bir evin bir haftalık ihtiyacını karşılayabilmek için pazar alışverişine 100 TL istiyoruz. Bu parayla da her istediğinizi alamıyorsun. Domates 3 TL, salatalık 2 TL, taze patates 3 TL her şey ateş pahası. Almasan da olmuyor. Çoluk çocuklu bir aileye 100 TL yetmiyor.”

Hacer Öztürk:

“Sebze meyve fiyatları pahalı… 50 TL yetmiyor. Çocuklu bir ailenin her şeyi pazardan alabilmesi için 100 TL yetmiyor. Meyveler, yemeklik sebzeler yine pahalı… Çocuklarımız var, onların sağlıklı beslenmesi için pazar alışverişi gerekiyor.”

Gökan Gören:

“Pazar hem pahalı hem de ucuz sebze ve meyveler var. Ama 5 kişilik bir ailenin pazardan mutfak ihtiyacını karşılayabilmesi için en az 100-120 TL gerekiyor. Pazara gelmesen de olmuyor. Çocuklara meyve, sebze almak zorundayız.”

Fatoş Aydener:

“Her hafta pazara gidiyorum. Bazı haftalar uygun fiyata ürünler buluyoruz. Gün oluyor her şey ateş pahası. Ama yine de hem sebzemizi hem de meyvemizi almaya çalışıyoruz. Özellikle çocuklar için mandalina, portakal ve muz mutlaka almaya çalışıyoruz. Her hafta 50 TL’lik pazar alışverişimiz oluyor. Ama pazar gerçekten cep yakıyor.”

banner134

Bizleri zor günler bekliyor

Diğer yandan Karpaz’daki vatandaşlar, dövizdeki yükselişin alım güçlerini düşürdüğünü söyledi. Döviz cinsi ödenmediklerini belirten vatandaşlar, TL’nin döviz karşısında eridiğini vurguladı.

Her şeye zam geldiğini ancak maaşların yerinde kaldığından şikâyet eden vatandaşlar, “Bizleri zor günler bekliyor” dedi.

Vatandaş ne dedi?

 

Canan Mimar:
“Dövizin yükselmesiyle vatandaşın alım gücü düştü. Her şey pahalı oldu. Vatandaşın maaşı belli ancak döviz aldı başını gidiyor. Her şey zamlandı tüp 42 TL oldu. Dövizle ev ve araba alanlar yandı. Çocuk okutanlar döviz üzerinden okutuyor. Herkesi zor günler bekliyor.”

Hasan Hacıhasanoğlu:
“Döviz yükseldi bizim paranın bir değeri kalmadı. Her şey döviz üzerinden. Aldığımız maaş belli, yerinde sayıyor. İnsanlar ne yapacağını bilmiyor. Döviz yükselince olan vatandaşa oluyor. Tüpe zam, süte zam, kahveye, şekere zam… Zam oğlu zam… Ne yapacağız? Zor günler… Aldığımız maaş belli. Bizim malımız ne hikmetse para etmiyor. Hayvanlarımız elimizde kaldı. Kuzu fiyatı 15 TL’den 14 TL’ye düştü.”

Şaban Ramazan:
“Bölgede herkes, dövizin yükselmesini konuşuyor. Ne olacak bizim halimiz? Döviz yükseldikçe bizim aldığımız para eriyor. Vatandaşın alım gücü düşüyor. Her şeye zam geldi. Tüp 42 TL oldu. Her şey zamlandı. Ama bizim aldığımız para aynı yede sayıyor. Sterlin borcu olanlar yandı.”

 

Zehra Sencer:
“Dövizin yükselmesiyle geçinmek de çok zorlaştı. Zaten hayat çok pahalı bir evde iki kişi olan geçinebiliyor da bir evde 5-6 kişi olan geçinemiyor. Döviz yükselince bizim TL de sıfırlandı sayılır çünkü her şey döviz üzerinden alınıyor. Alım gücü düştü. Zaten her şeye zam başta tüp olmakla birlikte… Gidişat çok kötü. İşimiz zor.”

Eybil Boltaşer:
“Döviz yükseldikçe halkın alım gücü düştü. Dövizin yükselmesiyle bizim maaşlarımız erimeye başladı. Her şeye zam var… Dolar üzerinden ödenmiyoruz, TL üzerinden ödendiğimiz için de gün geçtikçe kazancımız düşüyor. Devlet yetkililerinin düşünmesi ve önlem alması gerekir.”
 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104