Hibelerden haberimiz bile olmuyor

banner37

Arasta esnafı Ahmet Karlıtaş’tan, kaçak işçi sorunuyla etkin mücadele ve küçük esnafa yönelik düzenlenen hibe programlarında ‘adalet’ talebi

banner87
Hibelerden haberimiz bile olmuyor
banner90
banner8

“YABANCI İŞÇİLERİN ÇOĞU KAÇAK”…Arasta esnaflarından Ahmet Karlıtaş, kayıt dışı ekonomiye ve ciddi bir mali kayba neden olan kaçak işçi problemi hakkında görüş bildirirken, “Kaçak işçi çalıştırılmasının önüne kesinlikle geçilmeli. Bunun üzerine gidilmezse, ülkedeki haksız rekabet de sürüp gider. Ülkede büyük bir yabancı işçi nüfusu var. Eminim ki bunların çoğu kaçaktır. 80’lerde ciddi bir kontrol mekanizması vardı fakat bugün için aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil. Devletin sıkı bir kontrol mekanizması oluşturması ve çalışanların kayıt altına alınması gerekir” ifadelerini kullandı.

“DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ ELZEM”…Arasta çarşısı esnafı Ahmet Karlıtaş, “Her şeyden önce düşük faizli esnaf kredisi istiyoruz. Mevcut hükümetin KOBİ’lere yaklaşımı şimdilik güzel, umarım bu durum zamanla değişmez” sözleriyle, küçük ve orta ölçekli esnafa yönelik verilen kredilerde artış ve bu kredilerin faizlerinde de düzenleme talep etti.

Ali ÇATAL

    Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) sorunlarına ve beklentilerine yönelik hazırladığımız dosyanın 16’ncı bölümüne ‘düşük faizli esnaf kredisi’ ve ‘kaçak işçi çalıştırılmasıyla mücadele’ talepleri damga vurdu.Ülke KOBİ’lerinin mevcut sıkıntılarını ve sektörel geleceğini ‘sahada’ irdelediğimiz dosyamıza konuk olan Arasta esnafı Ahmet Karlıtaş, küçük esnaf ve üreticinin ‘düşük faizli esnaf kredisi’ beklediğini söyledi.

   Haksız rekabete neden olan kaçak/sigortasız işçi çalıştırılmasından da fena halde dertli görünen işletmeciKarlıtaş, sektörü bileşenlerinin duyduğu hibe ihtiyacı da dahil içini KIBRIS Ekonomi’yedöktü…

“Kaçak işçinin önüne geçilmeli”

   Karlıtaş, ülke ekonomisinin kamburu kayıt dışı ekonomi hakkında yorum yaptı ve “Kaçak işçi çalıştırılmasının önüne kesinlikle geçilmeli. Bütün personelinin her türlü iznini alıp yatırımlarını yapan insanlar enayi mi? Bunun üzerine gidilmezse, ülkedeki haksız rekabet de sürüp gider” ifadelerini kullanarak, duruma yönelik memnuniyetsizliğini dile getirdi.

   “Ülkede büyük bir yabancı işçi nüfusu var. Eminim ki bunların çoğu kaçaktır. 80’lerde ciddi bir kontrol mekanizması vardı fakat bugün için aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil. Devletin sıkı bir kontrol mekanizması oluşturması ve çalışanların kayıt altına alınması gerekir” diyen Karlıtaş, hiçbir sosyal güvenceleri ve yatırımları olmadan kölelik koşullarında çalıştırılan izinsiz/kaçak işçilere önlem alınması gerektiğini önemle vurguladı ve bu sorunun çözümünün elzem olduğunu kaydederek, hükümetin bu uğurdaki denetimlerini arttırması gerektiği gerçeğine işaret etti.

“Esnaf kredisi istiyoruz”

   Karlıtaş, “Her şeyden önce düşük faizli esnaf kredisi istiyoruz. Mevcut hükümetin KOBİ’lere yaklaşımı şimdilik güzel, umarım bu durum zamanla değişmez” sözleriyle, küçük ve orta ölçekli esnafa yönelik verilen kredilerin faizlerinde düzenleme talep etti.

   “Türkiye’nin hibe programlarının da şimdiye kadar hiçbir etkisini görmedim. Bunlardan yararlanmada bir fırsat eşitliği oluşturulursa, bizlerin durumu da biraz daha düzelir fakat söz konusu programlardan bırakın yararlanmayı; bunların çoğundan haberimiz dahi olmuyor” şeklinde konuşan Karlıtaş, yine esnafa yönelik düzenlenen hibe programlarının dağıtımında ‘hak eşitliği’ gözetilmediğini de savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75