banner6

Hodri meydan !

banner37

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, müteahhitlerle ilgili sözlerine KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer’den sert yanıt geldi. Gürcafer, ellerinde, devletin ihalelerle ilgili yaptığı tüm yolsuzlukları ispatlayan belgeler bulunduğunu ve bunları önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi

Hodri meydan !
banner99

İsmail VOLKAN

Hükümetin küçük ortağı ile müteahhitler arasındaki kavga büyüyor. Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın, Güzelyurt Hastanesi ihalesinde patlak veren krizle ilgili müteahhitlere yönelik sözlerine, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer’den sert yanıt geldi.

Gürcafer, Serdar Denktaş’ın, geçtiğimiz gün mecliste, müteahhitler ve kendisiyle ilgili yaptığı açıklamaya oldukça içerlenerek patladı ve buna yanıt olarak, ellerinde, devletin ihalelerle ilgili yaptığı tüm yolsuzlukları ispatlayan belgeler bulunduğunu ve bunları önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi.

Denktaş, geçtiğimiz gün, meclisteki konuşmasında, arapsaçına dönen Güzelyurt Hastanesi ihalesinde Merkezi İhale Komisyonu’nun hatası bulunmadığını, Müteahhitler Birliği içinde oluşan çarkın dönmesinin engellenmesinin sorun yarattığını söylemişti. Ayrıca Denktaş, bazı müteahhitlerin kendi aralarında ihaleleri paslaşmasının da ele alınması gerektiğini vurgulamıştı.

Kapılarımız her türlü denetime açık

Kendilerini denetlemek isteyen tüm kurumlara kapılarının açık olduğunu kaydeden Gürcafer, Serdar Denktaş’ın konuşmasını kınadığını söyledi.

Gürcafer, ülkemizde ihaleler konusunda ciddi yolsuzluklar yaşandığını ve özellikle yurt dışından gelen yatırımcılarla yapılan para transferlerinde ciddi usulsüzlükler tespit ettiklerini aktardı.

Yapacakları açıklamalarda, devletin yaptığı tüm şaibeli ihaleleri ve kararları ortaya koyacaklarını anlatan Gürcafer, bu vesileyle ülkemizde “Temiz eller operasyonu” başlamasına öncü olacaklarını kaydetti.

İtalya’da da geçtiğimiz yıllarda böyle bir operasyon düzenlendiğini ve 300’e yakın siyasinin ceza alarak hapislik cezası aldığına işaret eden Gürcafer, “Umarım ülkemizde de aynısı olur ve siyaset temizlenir” dedi.

Yurtdışından gelen yatırımcılara nasıl paralar aktarılarak yatırımlar yapıldığını ortaya koyacaklarını yineleyen Gürcafer, bu şirketlere arazilerin nasıl tahsis edildiğini de açıklayacaklarını belirtti.

Hastane ihalesinde, İhale Yasası altı kez ihlal edildi

banner134

Güzelyurt Hastanesi ihalesiyle ilgili ortaya çıkan söylentilerle ilgili de açıklama yapan Cafer Gürcafer, kendi araştırmalarında, ihale şartlarının yasal olarak uygulanmadığını ve altı noktada İhale Yasası’nın ihlalini tespit ettiklerini kaydetti.

Birlik üyelerinin suçlu veya hatalı bulunması halinde Başkan ve Yönetim Kurulu’nun derhal istifa edeceğini ifade eden Gürcafer, “Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Çelebi Ilık’ı da aynı sözü vermeye çağırıyoruz” dedi.

“Hiçbir zaman siyasete alet olmadık”

Müteahhitler Birliği’nin kurumsal bir yapısı olduğunu belirten Gürcafer, birlikte yapılan işlemlerin 24 saat kamera kaydı altında olduğunu anlattı.

Gürcafer, birliğin hiçbir zaman siyasete alet olmadığını ve gerekli görmeleri halinde her hükümet döneminde tepkilerini ortaya koyduklarını söyledi.

Denktaş’ın konuşma üslubunu da doğru bulmadıklarını anlatan Gürcafer, “Bu ülkenin bir maliye bakanına böyle bir konuşma üslubu yakışmadı. Ancak kendini ayrıcalıklı, üstün hisseden biri bu konuşmayı yapabilir. Başta hangi parti isterse olsun tepkimizi koyar, karşı duruşumuzu sergileriz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 09:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104