banner6

Hükümet ekonomiyi unuttu

banner37

Ekonomi ve kamusal hizmetlere olumlu katkı sağlanmayı amaçlayan 2016-2018 Yapısal Dönüşüm Programı’nda öngörülen uygulamaların neredeyse hiçbiri hayata geçirilmedi

Hükümet ekonomiyi unuttu
banner151 banner143

KIBRIS Ekonomi-Özel

Ülke ekonomisi ve kamusal hizmetlere olumlu katkı sağlanmayı amaçlayan 2016-2018 Yapısal Dönüşüm Programı’nda öngörülen uygulamaların neredeyse hiçbiri hayata geçirilmediğine dikkat çeken iş dünyası temsilcileri, gecikmelerin bedelinin halka ödetildiğine işaret ediyor.

Programların uygulanmamasının Kıbrıs Türk ekonomisinin gelişimine darbe vurduğunu kaydeden Kıbrıs Türk Ticaret Odası, bu durumun Kıbrıs Türk siyasetinin itibar kaybetmesine yol açtığını, sonuçta da Kıbrıs Türk demokrasisinin yara aldığını vurguladı.

Ticaret Odası, 2016-2018 yıllarında uygulanmak amacıyla oluşturulan Yapısal Dönüşüm Programı’nı daha etkili bir şekilde takip etmek amacıyla bir İzleme Komitesi oluşturdu. Komiteye göre programın uygulanmasında gecikmeler yaşanması yanında, ileriye dönük etkileri olacak yetersizlikler de saptandı.

İzleme Komitesi’nin 2016-2018 Yapısal Dönüşüm Programı uygulama takvimi konusundaki saptamaları özetle şöyle:

Haziran 2016 Programı

- Haziran ayında geçmesi gereken, Muhasebe Denetim ve Meslek Yasası tasarısı Cumhuriyet Meclisi’nde bekletiliyor.

- Eğitim sisteminin yeniden düzenlenmesi bakımından büyük önem taşıyan ve burs harcamalarını azaltacak şekilde yeni burs kriterleri belirlenmesini gerektiren Burs Tüzüğündeki değişiklikler, ders yılı başlamış olmasına karşın gerçekleştirilmedi. Bu tüzük ile birlikte yürürlüğe girmesi gereken Yüksek Öğrenim Kredi Tüzüğü için de çalışmalar hala devam ediyor.

- Çalışma hayatını etkileyen istihdam sorunlarının hafifletilmesi için af nitelikli düzenlemeler yapılabildiği halde, bu alandaki sıkıntıları uzun vadeli olarak azaltmayı hedefleyen ve programın bir parçası olarak haziranda uygulamaya konulması gereken İstihdam Strateji ve Eylem Planı ortada yok.

Dünya Bankası uzmanları, ilgili bakanlıklar ve ekonomik örgütler ile çalışmalar devam etmesine karşın sonuç alma konusunda yetersiz kalındı.

- Çeşitli meslek alanlarındaki uygulamaları etkilemesi ve etkinleştirmesi beklenen Mesleki Yeterlilik Yasası ile ilgili çalışmalar da olması gerekenden yavaş bir şekilde sürerken, büyük bir gecikmeye neden olunuyor.

- 2016-2018 Yapısal Dönüşüm Programı’nda Temmuz ayında gerçekleştirilmesi gereken uygulama bulunmuyor.

Ağustos 2016 Programı

- Eğitim Eylem Planı’nın yürürlüğe girmesi, Eğitim Bakanlığı’nda norm kadroya geçilmesi ve mevcut öğretmenlerin buna göre görevlendirilmeleri gerekiyordu. Yeni ders yılı başlarken, bu gecikme, aslında bir aylık değil, bir yıllık gecikme olarak değerlendirildi.

- Tarım alanındaki tartışma ve olumsuzluklara karşın, Programda tarım sektörü için öngörülen uygulamalarda da takvime uyulmadı.

- Ağustos ayında 2017-2020 yılları arasında uygulanacak Tarım Master Planı’nın yayınlanması öngörülmüş olmasına karşın böyle bir plan yayınlanmadı. Bu gecikmeye karşın, Tarım Strateji Belgesi başlığı ile başka bir belge yayınlandı.

Tarım Master Planı ile Tarım Strateji Belgesi ilişkisi tam olarak belirlenememiş olmakla birlikte, bu belgenin Tarım Master Planı yerine kullanılmak isteneceği dikkate alındığı zaman, tarım alanında Yapısal Dönüşüm Programı’nın özüne ve amaçlarına uygun eylemler öngörülmediği saptandı.

Toprak Ürünleri Kurumu, SÜTEK ve Cypruvex gibi tarımsal ürün alım-satımında faaliyet gösteren kamu kurumlarının “müdahale kurumu” olarak organize edileceğinden söz edilirken, bunun tarımsal ürün piyasalarını nasıl etkileyeceği ve bu piyasaların gelişimine katkısının ne olacağı konusunda bir açılıma rastlanmadı.

Eylülde yapılması gerekenler

İzleme Komitesi, Yapısal Dönüşüm Programı uygulama takvimine göre Eylül-2016’da gerçekleştirilmesi gereken faaliyetler için yeterli bir hazırlık saptayamazken, bu durum, “Eylül ayında tatil günlerinin fazlalığı bu gecikmeye bir bahane olarak ileri sürülebilecek olmasına karşın, hazırlanan takvimlere uyulmamasının böyle bahanelerle haklı gösterilmeye çalışılması elbette kabul edilemezdir” şeklinde eleştirildi.

* 2016-2018 Yapısal Dönüşüm Programı, Eylül-2016 ayında aşağıdaki faaliyetlerin yapılmasını öngörüyor:

- Kayıt dışı ekonomi ile mücadele eylem planının hazırlanması.

- Üniversitelerin yeterlilik şartlarının belirlenmesi ve her üniversitenin bu şartları karşılayıp karşılamadığının denetlenmesi.

- Toplu taşıma sisteminin hukuki altyapısının tamamlanması.

- Faktoring, finans kiralama ve Finansman Şirketleri Yasasının çıkarılması.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 09:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104