banner6

İç borçlanmada tarihi adım

banner37

Maliye Bakanlığı, ilk kez halka arz yöntemiyle hazine bonosu ihracına çıktı; yüzde 18 faizli kuponlara başvurular için son tarih 24 Şubat olarak belirlendi

İç borçlanmada tarihi adım
banner151

Maliye Bakanlığı’nın ilk kez halka arz yöntemiyle hazine bonosu ihracına çıkacağı belirtildi.

Maliye Bakanlığı ve KKTC Merkez Bankası ortak duyurusuna göre, Maliye Bakanlığı tarafından, Merkez Bankası aracılığı ile 24 Şubat 2021 tarihinde ihraç edilecek hazine bonosunun vadesi 70 gün, yıllık faiz oranı yüzde 18, toplam ihraç miktarı ise 10 milyon TL olacak.

Söz konusu hazine bonosu ihracında herhangi bir ücret, komisyon ve faiz stopaj kesintisi olmayacak ve belirtilen faiz oranı net şekilde korunacak.

Tüm gerçek kişiler, hazine bonosunu satın almak için talepte bulunabilecek. Talep tutarları asgari 10 bin TL olacak. Hazine bonosu satın almak isteyenlerin talepleri Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. aracılığı ile toplanacak.

Talep, Merkez Bankası ve Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. web sitelerinde yayınlanacak talep formunu doldurmak ve talep formunda belirtilen mail adresine göndermek suretiyle olabileceği gibi doğrudan Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. şubelerine müracaatla da yapılabilecek.

Taleplerin en geç 24 Şubat 2021, 12.00’a kadar Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. şubelerine bildirilmesi ve talep edilen tutarların en geç belirtilen saate kadar ilgili bankada hazır bulundurulması gerekiyor.

Bankada hazine bonosu ihracı için açılmış hesabın UBAN numarası (CT44110083000003900000090000) olup, yatırımcılar bu hesaba elektronik ödeme sistemi (EÖS) aracılığı ile talep tutarlarını gönderebilecek.

Taleplerin karşılanması durumunda, Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd. tarafından yatırımcılara, Maliye Bakanlığı’nın ihraç ettiği hazine bonosunun alındığına dair bir dekont verilecek.

Halka arz yoluyla satılan hazine bonosu, vade sonu olan 5 Mayıs 2021’de; anapara ve vade sonunda hesaplanacak faiz ile birlikte oluşacak toplam tutar, yatırımcıların talep formlarında belirttikleri hesap numaralarına aktarılacak.

Merkez Bankası faiz oranlarını düzenledi
 

Öte yandan, Türkiye Merkez Bankası’nın ardından KKTC Merkez Bankası da yabancı para mevduat ve yasal karşılık hesaplarına uygulanan faiz oranlarını yeniden belirledi.
Buna göre, vadelerinden bağımsız olarak, Merkez Bankası nezdindeki faize tabi ABD doları mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 0,60’tan yüzde 0,40’a; euro mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 0,25’ten yüzde 0,15’e; İngiliz sterlini mevduat hesaplarına uygulanan faiz oranı da yıllık yüzde 0,30’dan yüzde 0,20’ye indirildi.
Merkez Bankası nezdindeki ABD doları yasal karşılıklara uygulanan faiz oranı ise yıllık yüzde 0,25’ten yüzde 0,20’ye; euro yasal karşılıklara uygulanan faiz oranı yıllık yüzde 0,10’dan yüzde 0,05’e; İngiliz sterlini yasal karşılıklara uygulanan faiz oranı yıllık da yüzde 0,15’ten yüzde 0,10’a düşürüldü.
Merkez Bankası’ndan verilen bilgiye göre, yeni oranlar, geçtiğimiz haftanın son işlem gününden itibaren yürürlüğe girdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104