‘İç riskler’ TL’yi dizginliyor

banner37

TL cinsi varlıklar, ABD yaptırımlarına yönelik endişelerin düşmesi ve Fed açıklamalarıyla pozitif ayrıştı; S-400 krizi, dolarizasyon tehdidi ve Kıbrıs sondajı gerginliği, kazanımları sınırlı tuttu

banner87
‘İç riskler’ TL’yi dizginliyor
banner8

Türkiye içinde son günlerdeki olumsuz haber akışı ve devam eden risklere rağmen iyimser bir havanın gözlendiği piyasada dolar/TL kuru, önceki günden itibaren 5,70 seviyesinin altına gerilerken; piyasada gelecek haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına odaklı seyir de sürüyor.

Uzman yorumlarına göre, yabancı yatırımcıların artık fazla işlem yapmaması ve son dönemde yoğun alım yapan yerli bireysel yatırımcının dolar talebinin azalması veTürkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirim miktarına yönelik belirsizlik nedeniyle eşik aşılamıyor.

Keza aynı unsurun, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’ndan (Fed) faiz indirim beklentisinin küresel risk iştahını desteklediği bir ortamda, olumsuz haber akışına rağmen kurda fiyatlamaların sınırlı kalmasına neden olduğu da belirtiliyor.

Bütün bu uluslararası gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkisi irdelendiğindeyse, döviz kurlarında ‘çok sınırlı’ kalmakla birlikte bir düşüşün yaşandığı görülüyor. Buna göre Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları 5,7047; Euro 6,4075; İngiliz Sterlini ise 7,1298 TL’den fiyatlandı.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

S-400 teslimatının başlamasıyla geride bıraktığımız Cuma 5,7780 seviyesine kadar yükselen dolar/TL paritesi, geçtiğimiz hafta sonunda TCMB Başkanı Murat Uysal'ın açıklamaları ve uluslararası kredi ve istatistik derecelendirme kuruluşu FitchRatings’in not indirimine rağmen önceki gün 5,70-5,7250 bandında hareket ettikten sonra 5,7130 seviyesinden kapanmıştı.

Kur, önceki sabah 09:12 itibarıyla 5,7050/5,7100 seviyesinde dalgalanırken; 5,6795'e kadar geriledikten sonradün 16:06'da 5,6935/5,6950 seviyesinde bulunuyordu. Yine önceki sabah 6,0503/6,0560 seviyesinde olan sepet bazında TL de dün aynı saatte 6,0385/6,0404;önceki sabah 6,3958/6,3988 seviyesinde olan Euro/TL kuru ise 6,3831/6,3861 seviyesindeydi.

5,6840 seviyesinden önceki günü kapatan dolar/TL, dün sabah 08:56'da 5,6730/5,6780 seviyesinde bulunuyordu. Dolar/TL kuru, dün 5.71 seviyesine yükseldikten sonra 16:40 itibarıyla 5,6915/5,6935 seviyesinden işlem gördü.

“Risk primi çoktan fiyatlandı”

“Piyasa açıkçası F-35 verilip verilmemesi konusuna şu an çok önem vermiyor” diyen bir bankacı, “Zaten halihazırda S-400 konusu ile ilgili risk primi kurda fiyatlanmış durumda. Trump'ın önceki günkü açıklamaları da daha fazla olumsuzluk içermiyor”ifadeleriyle, S-400 krizinin ‘birincil belirleyici’ sıfatını kaybetmeye başladığını savundu.

Aynı bankacı, “TCMB Başkanı’nın görevden alınmasını piyasa atlatmış durumda, beklentilerin çok üzerinde bir faiz indirimi gelmeyebilir düşüncesi de oluşmaya baş

+,ladı. Örneğin Morgan Stanley, 250 baz puanlık indirim beklentisini açıkladı. Bütün bu gelişmelerle kurda bir miktar gevşeme görüyoruz” da diyerek, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması özelinde yaşanan şokun atlatılmaya başlandığını savundu.

Trump: Lockheed söylentilerden rahatsız

Ekonomist çözümlemelerine göre, Fed'in temmuz periyodunda ve yılın kalanında faiz indirimi yapacağı beklentisi, gelişmekte olan piyasalara olumlu yansırken; Türkiye politikaları menşeli iç riskler nedeniyle benzer para birimlerinin gerisinde kalan Türk lirası (TL), uzun zamandır bu açığı kapamaya çalışıyor.

Öte yandan, piyasada ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptırımlara muafiyet uygulama yetkisini kullanacağı, pazarlığın devam edeceği ve yaptırımların 2020'ye kadar ötelenebileceği algısının oluşmaya başladığı da ifade ediliyor. Trump,önceki gün yaptığı açıklamada, Washington'un Ankara'ya F-35 savaş uçaklarını satamamasının ‘adil olmadığını’söylemiş ve“F-35 üreticisi Lockheed'in hiç de memnun olmadığını söyleyebilirim” demişti. ABD Dışişleri Bakanı sözcüsü Morgan Ortagus ise Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Trump'ın‘CAATSA Yasası’ndaki tüm seçenekleri incelediğini’ söyledi.

Uysal: ‘Temkinli duruş’ sürmeli

TCMB Başkanı Murat Uysal ise geçen hafta sonunda verdiği bir söyleşide, mevcut gelişmelerin para politikasında hareket için bir manevra alanı oluştuğuna işaret ettiğini söyleyerek, “Elbette enflasyondaki olumlu eğilimin devamını sağlamak için para politikasının temkinli bir duruş sergilemeye devam etmesi önem taşıyorancak burada sıkılık derecesini nominal değil reel faizler üzerinden tanımlamak daha doğru olur. Enflasyon görünümünü etkileyen bütün faktörleri yakından izleyerek, gerek beklentiler gerekse kendi projeksiyonlarımızı dikkate alan makul bir reel getirinin korunduğu bir çerçeveyi esas alacağımızı ifade edebilirim”şeklinde konuşmuştu.

Piyasada belirsizlik sürüyor

Uysal'ın göreve gelmesinin hemen ardından geçen hafta Reuters'ın yaptığı ankete göre Çetinkaya'nın görevden alınarak, faizlerin düşürülmesine sıcak baktığı belirtilen Uysal'ın getirilmesinin ardından bu ay faiz indirimlerine başlaması beklenen TCMB'den indirim beklentisi başkan değişimi öncesine göre 100 baz puan artarak 200 baz puana yükseldi.

Yüksek dolarizasyon, TCMB'nin para politikasına ilişkin belirsizlikler, S-400'ler nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulama ihtimali ve Türkiye'nin Kıbrıs'ın kuzeydoğusunda yeni bir petrol ve doğalgaz sondaj faaliyeti yürütmeye başlamasıyla Doğu Akdeniz'de enerji kaynaklı artmaya başlayan tansiyonun TL için ana risk unsurları olduğu, iktisatçıların çözümlemeleri arasında.

Tahvil ve bono

Tahvil piyasasında geçen cuma yaşanan spot kapanışta yüzde 18,92; valörde son işlemde yüzde 18,97 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi önceki gün spot kapanışta yüzde 18,76;valörde son işlemde yüzde 18,83 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta yüzde 17,82 bandında seyretti.

Yine geçtiğimiz cumakispot kapanışta yüzde 17,22; valörde son işlemde yüzde 17,06 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi öncekigün spot kapanışta yüzde 17,43; valörde son işlemde yüzde 16,80 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta yüzde 16,65 seviyesi kayıtlara geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108