banner6

İhalelerin tutarı 263 milyon TL’yi buldu

banner37

MİK tarafından, 2020 yılı dahilinde, toplam 281 ihalenin duyurusu yapıldı; bahse konu listede ilk sırayı, toplam 44 ihale ile KIB-TEK aldı

İhalelerin tutarı 263 milyon TL’yi buldu
banner99

Ali ÇATAL

“YAPIM İŞLERİ İLK SIRADA”… MİK tarafından 2020 yılı dahilinde duyurusu yapılan toplam 281 ihalede konu bazında ilk sırayı, 41 ihale ile ‘yapım işi’ alanı aldı. ‘Tasnif dışı’ ve ‘temizlik-temizlik malzeme ve cihazları’ konusunda, ilgili dönemde 31’er ihale açıldığı da MİK raporlarından okunurken; ‘karışık yapılan alımlar’ konusunda 21, ‘hizmet alımı (güvenlik-temizlik’) alanında 20 ve ‘sağlık-laboratuvar-ölçü kontrol cihaz ve malzemeleri’ konusunda da 19 ihaleye kez çıkıldı.

“KIB-TEK İHALE ŞAMPİYONU”… MİK, Ocak-Aralık 2020 döneminde, değerinde 281 ihalenin duyurusunu yaptı. Komisyonun ihale istatistiklerinden derlenen verilere göre, kurum bazında ihale sayılarında, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) 44 ihale ile başı çekerken; KIB-TEK’i, 42 ihale ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) ve 36 ihale ile Sağlık Bakanlığı izledi. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı da söz konusu zaman zarfında 24 ihaleyi kamuoyuna duyurdu.

“TOPLAM DEĞER 262 MİLYON TL’Yİ AŞTI”… MİK tarafından hazırlanıp yayımlanan istatistiki verilere göre kurum, 2020 yılı dahilinde açtığı ihalelerde belirlenen toplam tahmini değer 221 milyon 642 bin 18 TL 69 kuruş, 3 milyon 995 bin 450 dolar 60 cent ve 1 milyon 608 bin 917 euro olarak kayıtlara geçti. Yıllık ortalama kurlara göre, dolar/TL paritesinin ortalama 6,9970, euro/TL kurunun da 7,9986 olarak hesaplandığı da göz önünde bulundurulduğunda ise bu rakam 262 milyon 467 bin 270 TL 5 kuruşu buluyor.

  Merkezi İhale Komisyonu (MİK), Ocak-Aralık 2020 döneminde, değerinde 281 ihalenin duyurusunu yaptı.

   Komisyonun ihale istatistiklerinden derlenen verilere göre, kurum bazında ihale sayılarında, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) 44 ihale ile başı çekerken; KIB-TEK’i, 42 ihale ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) ve 36 ihale ile Sağlık Bakanlığı izledi.

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, söz konusu zaman zarfında 24 ihale açarken, Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi Müdürlüğü de 17 ihaleyi kamuoyuna duyurdu.

   KKTC Merkez Bankası ve Tapu ve Kadastro Dairesi 6’şar ihaleyle, Orman Dairesi Müdürlüğü ile Turizm Planlama Dairesi Müdürlüğü ise 5’şer ihale duyurusu ile ilk beş kurumu izledi.

   Başbakanlık, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK), İçişleri Bakanlığı, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve Spor Dairesi 4’er ihaleyi Ocak-Aralık 2020 periyodunda duyururken; Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu, Devlet Üretme Çiftliği Dairesi Müdürlüğü, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Gümrük ve Rüsumat Dairesi, İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü, Merkezi Cezaevi Müdürlüğü, Polis Genel Müdürlüğü (PGM), Sanayi Dairesi Müdürlüğü, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Telekomünikasyon Dairesi Müdürlüğü ise 3’er ihaleye imza attı.

   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Çevre Koruma Dairesi, Devlet Basımevi Müdürlüğü, Hazine ve Muhasebe Dairesi Müdürlüğü, Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürlüğü, Kalkınma Bankası, Maliye Bakanlığı, Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi ise bahse konu dönemde 2’şer ihale açtı.

   Devlet Laboratuvarı Dairesi, Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık Denetleme Kurulu Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi, Çalışma Dairesi Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Gazimağusa Kaymakamlığı, Gençlik Dairesi Müdürlüğü, Girne Kaymakamlığı, Güzelyurt Kaymakamlığı, Hukuk Dairesi (Başsavcılık), İhtiyat Sandığı, Kamu Hizmeti Komisyonu, Konut Edindirme Birimi, Kooperatif Şirketler Mukayitliği, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd. Şti., Lefkoşa Kaymakamlığı, Limanlar Dairesi Müdürlüğü, Planlama ve İnşaat Dairesi, Posta Dairesi Müdürlüğü, Sayıştay Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü, Su İşleri Dairesi Müdürlüğü, Şehir Planlama Dairesi, Trafik Hizmetleri Denetleme Birimi ve Yüksek Mahkeme ise 1’er ihaleyle listede yer aldı.

   Böylelikle MİK, 2020 yılı dahilinde, toplam tahmini tutarı 221 milyon 642 bin 18 TL 69 kuruş, 3 milyon 995 bin 450 dolar 60 cent ve 1 milyon 608 bin 917 euro olan 281 ihale açtı.

   Gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH), döviz cinsinden GSYH'ye bölünmesiyle elde edilen ‘yıllık ortalama kurlar’a göre, dolar/TL paritesinin ortalama 6,9970, euro/TL kurunun da 7,9986 olarak hesaplandığı da göz önünde bulundurulduğunda ise bu rakam 262 milyon 467 bin 270 TL 5 kuruşu buluyor.

Konu bazında ihaleler

   MİK tarafından, Ocak-Aralık 2020 dahilinde duyurulan söz konusu ihalelerin konu bazındaki dağılımına bakıldığında ise ilk sırayı 41 ihaleyle ‘yapım işi’ ara başlığının aldığı görülüyor.

   ‘Tasnif dışı’ ve ‘Temizlik-temizlik malzeme ve cihazları’ konusunda, ilgili dönemde 31’er ihale açıldığı da söz konusu raporlardan okunurken; ‘karışık yapılan alımlar’ konusunda 21, ‘hizmet alımı (güvenlik-temizlik’) alanında 20 ve ‘sağlık-laboratuvar-ölçü kontrol cihaz ve malzemeleri’ konusunda da 19 ihaleye kez çıkıldı.

   ‘Demirbaş malzemeleri’ konusunda 14, ‘bilgisayar-danışmanlık-yazılım ve hizmetleri’ ile ‘elektrik altyapı, elektrik ve elektronik’ alanlarında 13’er ihaleye çıkıldığı verisine de söz konusu istatistiksel raporlardan ulaşılırken; ‘araç ve iş makinaları alım-satım, yedek parça. vb’ alanında da toplam 11 ihale açıldı.

   ‘Akaryakıt-madeni yağ’ alanında 9, ‘giyim-kuşam ve tekstil’ alanında 7, ‘gıda’, ‘matbaa kırtasiye kağıt ve ambalaj’ ve ‘tarım ve hayvancılık’ alanlarında 6’şar ihale açılırken; ‘bakım onarım’ ve ‘kiralama’ konularında ise 5’er ihaleye imza atıldı.

   ‘Eğitim araçları ve hizmetleri’, ‘ilaç ve tıbbi malzeme alımı’, ‘telekomünikasyon altyapı hizmetleri’ ve ‘yemek’ alanlarında 4’er ihale açıldığı, bahse konu raporlarda haber verilirken; ‘araç-taşıt alımları’ ve ‘sağlık’ konularında da 3’er kez ihaleye çıkıldı.

   ‘Büro malzemeleri ve makinalar’, ‘çevre koruma malzeme hizmet ve cihaz/ları alımı’, ‘enerji’, ‘kimyasal madde alımı’, ‘ormancılık’ ve ‘su altyapı hizmetleri, donanım, yazılımı’ alanlarında da 2’şer kez ihale açıldı.

   MİK istatistikleri uyarınca, ‘inşaat-tamirat-yol yapımı’, ‘klima, montaj, bakım-servis’, ‘makine sanayii ve ev aletleri’, ‘nakliye, servis ve gümrükleme’, ‘satış, kiralama ve işletme hizmetleri’, ‘trafik malzemeleri ve hizmetleri ile karayolu malzemeleri’ ve ‘yakıt’ başlıklarında ise 1’er kez ihale duyurusu yapıldı.

Salgın ve seçim yasakları

   Öte yandan, MİK bünyesinde 2019’da tamamlanan 356 ihaleye ise ortalama 528 milyon TL harcanmıştı.

   Komisyon raporlarından derlenen bilgilere göre, 2019 dahilinde mal alımı ihalelerine 367 milyon 616 bin TL, yapım işi ihalelerine 112 milyon 652 bin TL, hizmet alımı ihalelerine 39 milyon 352 bin TL, mal ve hizmet alım ihalelerine de 8 milyon 440 bin TL harcanmıştı.

   MİK’nin 2019 yılı içerisinde tamamladığı 356 ihalenin 202’si ‘mal alımı, 91’i ‘hizmet alımı’, 14’ü ‘mal ve hizmet alımı’ ve 46’sı da ‘yapım işi’ ihalelerinden oluşuyordu.

   Keza, 2019’da Başbakanlık ve başta Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı olmak Başbakanlığa bağlı daire, kurum ve birimler için 101 ihale açılarak, karara bağlanmıştı; Başbakanlığı, 48 ihale ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, 47 ihale ile Sağlık Bakanlığı ve 41 ihale ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı izlemişti.

   Bununla birlikte, yine 2019’da, ayrıca, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı için 31, Maliye Bakanlığı için 24, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı için 18, İçişleri Bakanlığı için 17, Turizm ve Çevre Bakanlığı için 3, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı için 8, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı için de 5 ihale açılmış; Cumhuriyet Meclisi ve Mahkemeler için ise toplam 13 ihale açılıp sonuçlandırılnıştı.

   Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan önlemler ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecindeki yasaklar nedeniyle ertelenen ve iptal edilen ihaleler, 2020 yılındaki toplam rakamları da düşürdü.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104