banner6

İletişim kopukluğu sorun yaratıyor

banner37

Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı’nın (EASA) 2015 tarihli raporunda, Lefkoşa FIR hattının kuzey kesiminde, en temel güvenlik prosedürlerine uzun süredir itibar edilmediği belirtildi.

İletişim kopukluğu sorun yaratıyor
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Adanın, kuzey ve güneydeki iki hava trafik kontrol kulesinin operasyonları, kafa karışıklığı ve yanlış anlamalara yol açarken, kuleler arasında iletişim olmamasından dolayı sıkıntılar yaşanıyor. Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) 2015 tarihli raporunda “Lefkoşa FIR’ın kuzey kesiminde en temel güvenlik prosedürlerine uzun süredir itibar edilmediği ve operasyon ortamının,  söz konusu hava sahasının kullanıcılarında karışıklığa ve yanlış anlamalara yol açtığı kaydedildi.

KIBRIS Ekonomi’ye konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Sivil Havacılık Dairesi Hava Trafik Kontrol Şube Amiri Ali Uzunyayla, bugün Ercan’ın varlığının hava şirketleri ve bölgeyi transit uçuşlarda kullanan pilotlar tarafından bilindiğini belirterek, aynı bölgede hem Türk, hem Rum hizmet verdiği için arada sürtüşmeler olduğunu kaydetti.

Uzunyayla: Tavsiye hizmeti veriyoruz

Uzunyayla, Ercan’nın uçuşlarla ilgili tavsiye hizmeti verdiğini söyleyerek, bu hizmetin uluslararası ICAO standartlarına göre yapıldığını belirtti.

Havacılıkta her an her şeyin olabileceğini ifade eden Uzunyayla, “Biz burada varlığımızı benimsetmek açısından kendimizi ispatlarız. Bizi tanınmış olarak görmüyorlar. Bu bölgede, Ankara’nın direktifleriyle varız” dedi.

Adanın iki tarafındaki kontrol kulelerinin birbiriyle temasa geçmediği için güvenlik konusunda sorun yaşanıp yaşanmadığı sorusuna yönelik olarak Uzunyayla, “Bu hava sahasından transit geçen tüm pilotların, hava şirketlerinin yüzde 99’u Ercan’ın varlığını ve ne tür hizmet verdiğini biliyor. Eskiden pilotlara Türkiye vasıtasıyla ‘Ercan’a konuşun’ diye direktifler veriliyordu. Şimdi şirketler, Ercan’ın ne olduğunu, ne yaptığını çok iyi biliyor. Aynı bölgede hem Türk, hem Rum hizmet verdiği için arada sürtüşmeler oluyor. Dolaysıyla bazı sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

Uzunyayla, uluslararası kurumların raporlarının Ankara’ya gittiğini ve Ankara vasıtasıyla  kendilerine ulaştırılıp değerlendirmesini yaptıklarını anlatarak,  şöyle devam etti:

“Görüntüler ve ses kayıtlarını hazırlayıp göndeririz.  Aynı bölgede, bir tarafta Ankara, ortada Ercan diğer tarafta Rum kule var. Kafa karışıklığı bundan kaynaklanıyor, fakat hava taşımcılığında kurallar bellidir. Onların yaptığı hataları biliyoruz, görüyoruz, yazıyoruz. Havacılıkta normaldir. Ancak Rum tarafı bu konuda propaganda yürütüyor. Bizi istemiyorlar. Tanınmamış olduğumuz için pilotlara ‘Ercan’ı dikkate almayın” diyorlar.”

EASA: Kaza riski milyarda bir

The Associated Press’in (AP) haberine göre, EASA tarafından derlenen 2015 raporunda, istatistiksel analizlere bakıldığında, ada üzerinde felaketle sonuçlanacak bir kaza riski olasılığı düşük olarak gösterildi. Raporda, Kıbrıs üzerinden iki uçak arasındaki ortalama kaza yapma olasılığının milyarda bir olduğu belirtiliyor.

Ancak Ajans, Lefkoşa Uçuş Bilgi Bölgesi’nin  (FIR) 175 bin kilometrekarelik hava sahası içinde yer alan önemli bir bölümündeki durumun, güvenlik riskinin artık kabul edilebilir noktasından çıktığı aktarıldı.

Rapora göre, 2014 yılında uçakların minimum mesafe dışında, birbirine daha çok yaklaştığı 6 vaka meydana geldi. Bunu, 2012 yılında 4 ve 2013 yılında 7 olay izledi. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) verilerine göre, Kıbrıs hava sahasında 2012-2015 yılları arasında toplamda bu tarz 18 vaka meydana geldi.

Raporda, güvenlik önlemlerinin ortaya konduğu, çünkü Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ı devlet olarak tanımadığı için Kıbrıs Rum makamlarını savaş uçakları ile ilgili bilgilendirmediği aktarıldı.

2011-2014 yılları arasında Lefkoşa FIR hattında yıllık ortalama 150 bin ve 180 bin arasında uçuş yapıldı.

“En temel güvenlik prosedürlerine itibar edilmiyor”

Raporda “Lefkoşa FIR’ın kuzey kesiminde en temel güvenlik prosedürlerine uzun süredir itibar edilmiyor” ifadelerine yer verildi. Raporda, “Bu operasyon ortamı,  söz konusu hava sahasının kullanıcılarında karışıklığa ve yanlış anlamalara yol açıyor” denildi.

EASA, AB ve Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu’na (IATA) Kıbrıs ve Türkiye’yi sorunu çözmek için birlikte çalışmaları tavsiyesinde bulundu.

Ajans, Kıbrıs ile Türkiye arasındaki askeri uçuşlara ilişkin uyarılar yapılmasını ve Lefkoşa FIR’ı içindeki “tehlikeli alanların,” üçüncü bir ülkedeki bir birimin çalışmasıyla koordinasyonun kolaylaştırılmasını önerdi.

Bunun gerçekleşmemesi halinde, ICAO ya da AB makamlarının koordinasyonu kolaylaştırmak için adım atmasını önerdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 06:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104