‘İnatçı’ yatırımcı satış yapmadı

banner37

BTC arzı, blockchain sisteminden gelen yeni verilere göre, yatırımcıların ‘düşüşe rağmen’ satış yapmaması nedeniyle, bu yıl en az aktif olduğu dönemi yaşıyor

‘İnatçı’ yatırımcı satış yapmadı
banner90
banner8

 Ali ÇATAL

“PANİK SATIŞ YAPAN AZ”… Kripto Korku & Hırs Endeksi gibi diğer bazı göstergeler, BTC fiyatının, son dönemde kısa bir süre de olsa test ettiği 36 bin dolar bandında yani ‘hak ettiği değerde olmadığına’ işaret ediyor. Mayıs 2021’de yaşanan düzeltme, likit hale gelen kripto para sayısında artışa neden oldu. Blockchain datalarını yorumlayan kripto para borsası Glassnode,"Son iki yılda yapılan birikimin boyutu etkileyici olsa da mayısta da ciddi bir satış baskısı görüldü" diye belirtti fakat bu baskıya rağmen yatırımcıdan panik satış gelmedi.

“DOGE COINBASE PRO'DA LİSTELENDİ”… Dogecoin (DOGE), kripto para borsalarından Coinbase Pro'da geride bıraktığımız işlem haftasında listelendi. Kripto paranın fiyatı, Coinbase'in duyurusunun ardından 0,3137 dolardan 0,4398 dolara fırladı. DOGE alım satımının geçen perşembe başlatıldığını belirten Coinbase, DOGE yatırma işlemlerini de kabul etmeye başladı. Kripto para da DOGE/dolar, DOGE/Bitcoin, DOGE/euro, DOGE/sterlin ve DOGE/Tether dahil olmak üzere beş parite ile listelendi.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) arzı, yatırımcıların satış yapmayı reddetmesi nedeniyle bu yıl en az aktif olduğu döneme girdi. Veriler, BTC arzının ‘fiyat düşüşüne rağmen’ giderek daha az bulunur hale geldiğini ortaya koyuyor.

BTC'nin son iki yılda aktif olan arz oranı, 2 Haziran'da son beş ayın en düşük seviyesi olan yüzde 44,5'e geriledi, ki bu oran da geçtiğimiz iki yılda hareket ettirilen kripto paraların sayısını ölçüyor ve en son bu kadar düşük seviyeyi, BTC/dolar paritesinde 22 bin Amerikan doları civarında seyrettiğinde görmüştü.

Aktif arz oranındaki düşüş, 2019'a kadar BTC satın alan yatırımcılar için mevcut fiyatlardan satış yapma fikrinin hiç cazip olmadığını ortaya koyuyor.

Kripto Korku & Hırs Endeksi gibi diğer bazı göstergeler de BTC fiyatının, son dönemde kısa bir süre de olsa test ettiği 36 bin dolar bandında yani ‘hak ettiği değerde olmadığına’ işaret ediyor.

Yine de Mayıs 2021 döneminde yaşanan düzeltme, likit hale gelen kripto para sayısında artışa neden oldu. "Son iki yılda yapılan birikimin boyutu etkileyici olsa da mayısta da ciddi bir satış baskısı görüldü" diye belirten ve blockchain datalarını yorumlayan kripto para borsası Glassnode, şu çözümlemeyi yaptı:

“Yatırımcıların son düzeltmede panik yaptığı açıkça görülüyor. Borsa rezervleri artışı sürdürüyor Diğer yandan, madenciler de satış yapmaya isteksiz görünüyor. Madenci adreslerinden aktarılan kripto para sayısı, son yedi ayın en düşük seviyesini gördü.

BTC'nin mayıs periyodundaki performansı, satışlarda artışa yol açsa da bu trend de değişmeye başladı ve madenci satışları, Kasım 2020'den beri görülen en düşük seviyeye geriledi.

Yalnızca bireysel yatırımcılar, olası bir trend değişimi için hazırda bekliyor. Borsaların BTC rezervleri, nisan ortalarında patlama yaptıktan sonra yükselmeye devam ediyor.”

Sadeghi: ‘Panik satış yapmayın’ demiştik

Hatırlanacağı üzere, Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği (KTEB) Yönetim Kurulu Üyesi, Gayrimenkul Danışmanı ve kripto varlık yatırımcısı Hüseyin Sadehgi, yatırımcıları panik satışlara yönlendirmek için yapılan spekülatif eylemleri, KIBRIS gazetesine geçen hafta yorumlarken, kripto borsalarındaki ‘balinaların’ fiyatı düşen kripto varlıkları ‘düşük fiyattan’ topladığını söylemişti.

Sadeghi, bu tip eylemlerle, insanlara “Bu işten para kazanılmaz, nereden girdik bu işe, lanet olsun başladığım güne, bütün paramı kaybedeceğim” dedirterek ‘panik satış’ yaptırmanın amaçlandığına dikkat çekerken; “Değeri ne kadar düşerse düşsün, elinizdeki emtiayı satmadığınız sürece kaybınız yok. Krizin geçmesini bekleyin” demişti.

Kripto varlıkların, yatırım enstrümanları arasında ‘en volatil’ yani en oynak emtialar olduğunu da hatırlatan Sadeghi, dalga boyunun bu denli yüksek ve ‘kestirilemez’ olduğu bir yatırımı psikolojik olarak kaldıramayan yatırımcıların, ‘çok daha stabil’ devlet tahvili veya hazine bonosu gibi değerli kağıtlara yönelmesinin daha uygun olabileceği önerisini de yapmıştı.

Vadeli veya halk arasındaki adıyla ‘kaldıraçlı’ işlem yapanların, ‘en azından anaparayı kurtarmak için’ kripto varlıklarını son krizde satmak zorunda kalarak çok ciddi bir zarara girdiklerini de belirten Sadeghi, kazanç iddiası kadar ‘riski de yüksek’ vadeli işlemlerden kaçınılması gerektiğini ve spot işlemlerin çok daha güvenli olduğunu hatırlatmıştı.

KIBRIS TV’de yayınlanan Parapolitik programında Ali Çatal’a konuk olan Sadeghi, “Geçen hafta ‘Panik satış yapmayın’ demiştik. Bizi dinleyenler, bir hafta içerisinde ciddi anlamda kâra geçti” değerlendirmesinde bulundu.

banner134
DOGE’ye Musk desteği

Öte yandan, Dogecoin (DOGE), Coinbase Pro'da listelenmesi ve kendini adeta DOGE sözcüsü olarak konumlandıran Elon Musk'ın paylaşımları ardından, geride bıraktığımız işlem haftasında yüzde 40'tan fazla yükseldi.

Kurucuları tarafından şaka amaçlı yazılan DOGE, geçen çarşamba, kripto para borsası Coinbase Pro'da listelenmesinin ve bir nevi ‘DOGE sözcüsü’ gibi hareket eden milyarder iş insanı Elon Musk'ın paylaşımlarının ardından yüzde 40'tan fazla yükseldi.

Coinbase, geçtiğimiz pazartesi, profesyonel yatırımcıları hedef alan platformu Coinbase Pro'da, DOGE'yi listeleyeceğini duyurdu. DOGE, geçtiğimiz ay piyasa genelinde yaşanan çakılmayla yüzde 59 değer kaybetmişti.

Kripto paranın fiyatı, Coinbase'in duyurusunun ardından 0,3137 dolardan 0,4398 dolara fırladı.

DOGE alım satımının geçen perşembe başlatıldığını belirten Coinbase, DOGE yatırma işlemlerini de kabul etmeye başladı. Kripto para da DOGE/dolar, DOGE/Bitcoin, DOGE/euro, DOGE/sterlin ve DOGE/Tether dahil olmak üzere beş parite ile listelendi.

Tesla CEO'su Musk ise DOGE'yi içeren bir başka espri paylaştı. 1980'lerden kalma bir bilgisayarın önünde DOGE maskotunun görüldüğü fotoğrafın üzerinde şu açıklama yer alıyordu: “Tutkumu gizlemem gerek, yoksa toplumdan dışlanabilirim.”

Musk, ayrıca 2020'de paylaştığı, mevcut finans sisteminin yerini alan bir köpeğin dünyayı ele geçirirken görüldüğü ilk DOGE esprisini de retweet etti.

Standard Chartered de kripto para platformu başlatıyor

İngiliz bankacılık devi Standard Chartered da geçen hafta yaptığı bir açıklamada, İngiltere ve Avrupa’daki kurumsal yatırımcılar için kripto para ticaret platformu başlatmayı düşündüğünü açıkladı.

Bu kapsamda, Standard Chartered’ın yenilik ve girişim birimi SC Ventures, Hong Kong tarafından düzenlenen kripto para borsası OSL’nin ana şirketi BC Group ile bir ortaklık kurdu.

Yapılan bu ortaklık ile SC Ventures ve BC Group, kurumsal yatırımcıları birbirine bağlamak ve BTC ile lider altcoin Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinde ticaret yapmalarına izin vermek için birlikte çalışacak.

Ayrıca, iki şirketin bu ortak girişiminin, düzenleyici onaylara tabi olarak 2021’in dördüncü çeyreğinde başlatılması hedefleniyor.

Yeni girişimin yöneticileri de belli oldu. Böylece BC Group Baş Bilgi Sorumlusu Usman Ahmad, yeni kuruluşun CEO’su olarak görev yapacak. Standard Chartered Yönetici Direktörü ve Piyasa Yapısı Başkanı Nick Philpott ise ortak girişimin COO’su vazifesini ifa edecek.

SC Ventures Başkanı Alex Manson ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Dijital varlıkların burada kalacağına ve kurumsal piyasa tarafından oldukça alakalı bir varlık sınıfı olarak benimseneceğine dair güçlü bir inancımız var.”

Bunun yanında, SC Ventures’ın kurumsal bir kripto para saklama hizmeti Zodia Custody’yi de yakın zamanda başlatma planı bulunuyor. Dev banka, hatırlanacağı üzere, bu girişim için de geçtiğimiz yılın aralık periyodunda Northern Trust ile ortaklık kurmuştu.

SC Ventures’in, blockchain alanında yaptığı girişimler ile faaliyet alanlarını genişlettiği biliniyor. İsviçre blok zinciri şirketi Metaco’nun da bir yatırımcısı olan bankanın, sınır ötesi fon transferlerinin blok zinciri ile birlikte çalışabilirliğini keşfetmek için Tayland Bankası ve Hong Kong Para Otoritesi ile iş birliği yaptığı açıklanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75