banner6

İnşaat taşeronları muhaceret ve çalışma affından memnun

banner37

İnşaat taşeronları, yeni Muhaceret ve Çalışma Affı Yasası’ndan memnun olduğunu açıkladı.

İnşaat taşeronları muhaceret ve çalışma affından memnun
banner150 banner150 banner151

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, “Yasa, sektörümüze yeni bir heyecan ve motivasyon kazandırmıştır. İhmali yüzünden cezaya düşmüş kalifiye elemanlarımızı geri getirme şansımızın olması, inşaatların daha kaliteli ve daha ucuza mal edilmesini sağlayacak” yorumunda bulundu.

Amca, konuyla ilgili açıklamasında, yarım kalan yasa gücündeki kararnamenin yerine, çok kısa bir sürede yasa olarak yürürlüğe giren Muhaceret ve Çalışma Affı Yasası’nın faydalarına işaret etti.

“Süre kısa… hızlı olmak lazım”

27 Ocak’ta sona erecek 2 aylık uygulamanın süresinin kısa olmasından dolayı üyelerine hızlı olmaları çağrısında bulunan Amca, “Hedeflediğimiz 5 bin civarındaki işçinin ülkeye geri getirilerek, iş dünyasındaki açığı kapatmak” dedi.

Osman Amca, şöyle devam etti:

“Bu uygulamada işverenlerin kaçağa düşmüş işçiyi yanına alabilmesi için ‘borcu yoktur’ yazısına ihtiyaç yoktur. Kayıt dışına çıkmış işçilerin ülkeye girerken ödedikleri bir asgari ücretin karşılığı olan fatura ön izin yerine geçmektedir. Bu uygulamanın bir ilk olması sıkıntıdaki işverenlerin de işçi getirebilmesi açısından oldukça önemli bir uygulamadır.”

Amca, “Bizlerin ihmali yüzünden cezaya düşmüş, kalifiye elemanlarımızı geri getirme şansımızın olması inşaatların daha kaliteli ve daha ucuza mal olmasını sağlayacağından, çıkarılan yasanın olumlu sonuçlarından hepimiz menfaat sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Kayıt dışı işçi çalıştırmanın cezası 5 asgari ücretten 1 asgari ücrete indirildi”

Osman Amca, yeni yasayı, eski uygulamayla karşılaştırarak, şu şekilde özetledi:

“Yurt dışına ihraç edilmiş kalifiye elemanlarınızı bir asgari ücretle geri getirebilirsiniz. Ülke içerisinde kaçağa düşmüş olanları bir asgari ücret artı 250 TL ile çıkış yapmadan kayıt altına alarak çalıştırabilirsiniz. Eski uygulamada günlük 72 TL para cezası mevcuttu şimdi ise ülkede kaçak kaldığı süre kadar ülkeye girememe cezası uygulanacaktır. Bu uygulamanın para cezasından daha etkili olacağı kanaatindeyiz. Yabancı işçi çalıştıran işverenlere ilişki kesme bildirim süresini 15 günden 21 güne çıkarılmıştır. Asgari ücretin 5 katı olan kayıt dışı işçi çalıştırmanın cezası 5 asgari ücretten 1 asgari ücrete indirilmiştir. İşverenin ayni suçu işlemesi halinde cezalar iki katına çıkarılacaktır. Önceden ödenmemiş cezalar brüt asgari ücretin yarısı kadar ödenerek kapatılabilecek.”
Osman Amca, açıklamasının sonunda Araç Seyrüsefer Affı’nın da en erken zamanda yasa olarak çıkarması talebinde bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 12:45
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110