banner6

İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?

banner37

Güvenlik önlemlerinin yetersizliğinin yanı sıra hava sıcaklığının gündüz saatlerinde 50 dereceye kadar ulaştığı ülkemizde inşaat işçileri kavurucu sıcaklar altında çalışmak zorunda bırakılıyor.

İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?
banner151

Ahmet VAMIK

Girne’de geçtiğimiz gün meydana gelen ölümlü kazasının ardından iş sağlığı ve güvenliği konusunda sınıfta kaldığımız ve yaşanan hiçbir ölümlü iş kazasından ders çıkarmadığımız gerçeği bir kez daha gözler önüne serildi.
Güvenlik önlemlerinin yetersizliğinin yanı sıra hava sıcaklığının gündüz saatlerinde 50 dereceye kadar ulaştığı ülkemizde inşaat işçileri kavurucu sıcaklar altında çalışmak zorunda bırakılıyor.
Uzmanların 11.00 ile 16.00 saatleri arasında zorunlu olunmadıkça dışarıya çıkılmaması yönündeki uyarılarına rağmen insan hayatını hiçe sayan işverenler bu uyarıları dikkate almıyor.
Çalışanlar ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın devreye girerek dışarıda çalışma saatlerinde düzenlemeye gidilmesini dört gözle bekliyor.
Dün öğle saatlerinde Lefkoşa bölgesinde yapımı devam eden bazı inşaatları gezen KIBRIS Gazetesi muhabirleri güneşin en dik olduğu 11.30 ile 13.00 saatleri arasında dahi apartman inşaatlarının tepesinde demir bağlama ve kalıp çakma işi yapan ve yol yapım çalışmasında çalışan işçileri görüntüledi.
Sıcaktan bunalan işçiler, inşaatların alt katlarında ya da ağaç gölgelerinde fırsat buldukça dinlenmeye çalışsalar dahi yakıcı güneş altında çalışmak zorunda kalıyorlar. Öte yandan görüntülenen inşaatların hiçbirinde çalışanların yüksekten düşmeyi önleyici kemer, koruyucu baret, gözlük, iş ayakkabısı gibi profesyonel ekipman kullanmadıkları da göze çarpan bir diğer önemli ayrıntı oldu.

Sivil toplum örgütleri isyan etti

Son dönemde giderek artış gösteren ölümlü iş kazalarına dikkat çeken İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği’nin yanı sıra siyasi parti ve birçok sivil toplum kuruluşu da yaptıkları açıklamalarda dışarıda çalışma saatlerinin düzenlenmesi ve denetimlerin artırılması konusunda acilen önlem alınmasını talep ettiler.

İSG-BİR önlem alınmasını istedi

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR), aşırı sıcaklarda açık hava çalışmalarında yangın risklerine ve iş sağlığı ve güvenliğine dikkat çekti.

İSG-BİR Başkanı Tezel Baykent yaptığı yazılı açıklamada, aşırı sıcaklıklarla birlikte iş kazaları riskinin arttığını, işyeri ve depo yangınları, orman ve kuru ot yangınları ile inşaatlarda iş kazalarının artış gösterdiğini ifade etti.

Baykent, ardı ardına gelen arazi, işyeri yangınları, iş kazaları, yüksekten düşmeler ve sonucunda meydana gelen yaralanma, sakatlanma ve ölüm olaylarının iş güvenliği konusunda büyük bir zafiyet olduğunun kanıtı olduğunu dile getirdi.

Açık havada çalışanların sıcaklığa maruz kalmaları sonucunda ciddi sağlık problemleri yaşamakta, hatta ölmekte olduklarına dikkat çeken Baykent, özel önlemler alınması gerektiğini belirtti. Alınan önlemlerin ve planların can kurtarıcı olabileceğine işaret eden Baykent, şu önerilerde bulundu:

“Susadığınızı hissetmeseniz dahi her 15 dakikada bir su için. Serinlemek için gölge alanlarda dinlenin. Açık renkli kıyafetler giyin ve şapka kullanın. Sıcaklıkla ilgili hastalık belirtilerini öğrenin ve acil durumlarda ne yapılması gerektiği hakkında bilgi edinin. İş arkadaşlarınıza göz kulak olun”.

İşverenlerin çalışanlarına güvenli çalışma alanları sağlamakla yükümlü olduklarını kaydeden Baykent, “Bu durumda aşırı sıcaktan korunmuş işyerleri sağlamak, çalışanlara yeterli içme suyu, gölgeli dinlenme alanları ve dinlenme olanakları sağlamak işverenlerin görevi ve sorumluluğudur” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının 44’üncü maddesi altında yapılan İşyerlerinde Asgari Sağlık ve Güvenlik

Koşulları Tüzüğünün ortam sıcaklığını düzenleyen 7’nci maddesine göre, çalışılan ortamın sıcaklığının, çalışma şekline ve çalışanların harcadıkları güce uygun olmak zorunda olduğunu belirten Baykent, işyerlerindeki sıcaklık 15 santigrat dereceden az ve 35 santigrat dereceden fazla olmayacak şekilde işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.

İş sağlığı ve güvenliği denetimlerinin yetersiz olduğunu savunan Baykent, tüm toplumu, özelde ise işyeri sahipleri ile çalışanları, içinde bulunulan aşırı sıcak günlerde iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinç sahibi olmaya ve muhakkak tedbir almaya çağırdı.

Baykent, yetkililere de, aşırı sıcak günlerde radyasyonun en yüksek olduğu saatler arasında çalışma yasağı uygulamaları için çağrıda bulundu.

KTEZO: İnsana, emeğe ve ustalığa saygı duyulmalı

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, çalışma saatleriyle ilgili yeni düzenlemeye gidilmesini istedi.

Odadan yapılan yazılı açıklamada Girne’de meydana gelen ölümlü iş kazasında görüldüğü gibi kavurucu yaz sıcaklarının iş güvenliği ve sağlığında ciddi sorunlar oluşturduğu ve oluşturacağı ifade edildi.

Özellikle Temmuz ve Ağustos ayları için yalnız inşaat iş koluyla ilgili saatlerde değil, çarşı pazar saatlerinde de düzlenmeye gitmenin şart olduğu kaydedilen açıklamada, yer yer 50 derecelere ulaşan kavurucu sıcak altında iş yapmanın mümkün olmadığı ifade edildi.

Akdeniz’de sadece Türkiye ve KKTC’de uygulanmıyor

Akdeniz bölgesinin kuzey ve güneyinde sıralanmış tüm ülkelerde yaz saat uygulamaları bulunduğu ve yasal olarak düzenlendiğine işaret edilen açıklamada, bahse konu ülkelerde çalışma saatlerinin iş kollarına göre büyük ölçüde sabah, ikindi ve akşam olarak düzenlendiğine dikkat çekildi.

KKTC’nin bir turizm ülkesi olması gerektiği düşünüldüğü zaman mevcut haliyle çalışma saatlerinin

sürdürülebilirliği olmadığı ve çalışmanın daha çok ikindi ve geceye aktarılması gerektiği belirtilen açıklamada, inşaat iş koluyla ilgili alt yapı, asfalt, hırdavat, kalıp demir, duvar gibi sektörlerde ise temmuz ve ağustos aylarında çalışanlara izin kullandırılarak, ayrıca ihaleleri de temmuz-ağustos ayına mümkün olduğunca sarkıtmamak ve tüm bunları yasa olarak düzenlemenin alınabilecek tedbirler arasında olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “İnsana, emeğe ve ustalığa duymamız gereken saygı tüm bu sorunları çözmemiz için yeterlidir” denildi.
Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası’ndan verilen bilgiye göre, yaz uygulamasıyla ilgili düzenleme ortadan kaldırıldı ve şu anda Akdeniz bölgesinde sadece Türkiye ve KKTC’de bu uygulama yapılmıyor.

KTÖS: Ülke ucuz iş gücü pazarına dönüştü

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), hükümeti KKTC’yi kayıtsız ucuz iş gücü pazarına döndürüp, işyerlerinde insanların ölmesine göz yummaya devam etmekle eleştirdi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, sendika adına yaptığı yazılı açıklamada, UBP-DP Hükümeti’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner’in göreve geldikten sonra iş kazalarında ölenlerin sayısının sekize trafik kazalarında ölenlerin sayısının 46’ya ulaştığını bildirdi.

Ölen işçilerin büyük çoğunluğunun yabancı uyruklu olmasının duyarsızlığı daha da arttırdığını belirten Elcil, çalışanlara insan gözüyle bakmayıp, sadece “para kazandıran köle” olarak gören bu anlayışın insan hayatına önem vermediğinin yapılan açıklamalardan görüldüğünü ifade etti.

TKP YG: Öğle saatlerinde açık alanda çalışmak derhal yasaklanmalıdır

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) Genel Sekreteri Sonay Adem, öğle saatlerinde açık alanda güneş altında çalışmanın derhal yasaklanmasını talep etti.
Adem, hükümeti eleştirdiği yazılı açıklamasında, son günlerde iklim koşullarının yarattığı aşırı sıcaklara da değinerek şöyle devam etti:

“İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın uygulanmaması için inatla sürdürülen tutum anlaşılır gibi değildir. Bir avuç efendi daha çok kâr elde edebilsin diye, maliyetler aşağıya çekilebilsin diye, insan hayatının bu kadar ucuz değerlendirilmesi kabul edilebilir değil.
Dün (önceki gün) yaşanan iş cinayetinden sonra, bu cinayetlerin durdurulabilmesi için savcılığın derhal girişim yapması gerekiyor. Bu yaşananlar seri cinayete girer noktaya ulaşmıştır.
Ayrıca İş Yasası’nın 35.ve 36. maddeleri çerçevesinde sağlık uzmanlarının çağrıları da dikkate alınarak öğle saatlerinde açık alanda güneş altında çalışmak derhal yasaklanmalıdır.”
Yürürlükte olan Bakanlar Kurulu kararı çerçevesinde Pazar günleri her türlü inşaat ve inşaat amaçlı malzeme taşıma faaliyetlerinin de derhal durdurulmasını isteyen Adem, bu konuda gereğinin acilen yapılmasını talep etti.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, 08:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110