banner6

IQOS giderek yaygınlaşıyor

banner37

Uluslararası ticarette 75. yılını kutlayan Kaner Şirketler Grubu, yenilikçi ürünlerle yola devam ederken, PMI’ın yeni nesil ürünü tüketicilerden geçer not aldı.

IQOS giderek yaygınlaşıyor
banner151 banner143

Uluslararası ticarette Kuzey Kıbrıs’ı dünyaya duyuran Kaner Şirketler Grubu, bu yıl 75. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Bisiklet üzerinde başlayan küçük çaplı ticaretten 75 yıllık köklü aile şirketine uzanan bir başarı yolculuğu...Güçlü bağlarla birbirine sımsıkı bağlı bir aile şirketi olmasının yanı sıra her geçen gün başarıyla büyüyen kurumsal bir yapı...

Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Kaner, şirketin 75 yıllık serüveni ve köklü ama daima genç kalmayı başarabilen yapısı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Soru: Rekabetin çok güçlü olduğu ve hızlı değişim yaşadığımız bir dönemde Kaner Şirketler Grubu istikrarlı büyümesiyle dikkat çekiyor. Ticaret hayatınızdaki büyümeyi kısaca özetler misiniz, Kaner çatısı altında şu anda hali-hazırda hangi marka ve ürünlerle hizmet veriyorsunuz?

Serhan KANER: Her şeyin en başında, Kaner Şirketler Grubu’nun ilk tohumları atılırken, rahmet ve minnetle andığımız kurucularımız, amcam Adem Kaner ve babam Vedat Kaner kardeşlerin bisiklet üzerinde başlattıkları ticari yolculuklarında bize iki önemli değerin vurgusunu yapmışlardı; Aile ve zaman. Bu değerleri hiç yitirmedik. Bugün Kuzey Kıbrıs’ta zor erişilen bir başarı ile 3. neslin yönetimine ulaşan şirketler grubumuz, gümrüksüz satış, franchise ve güçlü dağıtım ağı ile geleceğe güvenle bakmaktadır.

3 kıtadan 17 ülke ile yaptığımız işbirlikleri sayesinde Philip Morris, Diageo, Imperial Tobacco, Coca-Cola, Efes Pilsen, Habanos, Dannemann, Gloria Jean’s Coffees, Kuzey Kıbrıs Turkcell, Domino’s Pizza, Furla, Cerruti, Calvin Klein, Desigual, Eukanuba gibi global şirketlerin temsiliyetlerini yürütüyoruz. Bunun yanında, SAP Sistemi ile etkin data ve süreç yönetimi uyguluyoruz. Ülkedeki ilk büyük özelleştirme olan ve ciddi bir sermaye ile 2013 yılı başında ortak girdiğimiz Ercan Havalimanı bizim için çok önemli bir yatırımdı.

75. yılımızda; 700’e yakın çalışanımız, 150 milyon euroluk yıllık ciro, yıllık 3 bin konteyneri aşan ithalat hacmi, Kuzey Kıbrıs’ta 8 bin metre kareye yakın, Türkiye’de ise bin metre kareyi aşan depo ve antrepo imkanı gibi verilerle Kuzey Kıbrıs’ın önemli bir değeri konumundayız.

Grubumuz, Ercan Havalimanı’nda 2 bin 500 metre kareye varan duty free mağaza alanı ile 25 yıllık münhasır işletmecilik hakkına sahip olmanın yanında, Girne ve Gazimağusa Limanları’nda da gümrüksüz eşya satışları ile hizmet vermektedir. 40’a yakın marka dağıtım şirketi ile ülkenin en tecrübeli ve en büyük dağıtım ağına da sahip olan grubumuz, 200’ü aşan donanımlı araç filosu ile 3 bine yaklaşan müşterimize, haftada 8 bin 500 planlı ziyaret yapma kapasitesine sahip.

75 yıllık tarihimizde tüm çalışanlarımız ve iş ortaklarımız ile güçlü aile bağları kurduk. Ülke ekonomisine değer katan başarılarımızın temelinde hiç kuşkusuz mutlu çalışanlar var.

Soru:  Önümüzdeki döneme dair hedefleriniz nelerdir? Üzerinde çalıştığınız yeni projeler, yeni yatırımlar var mı? Kuzey Kıbrıs ile tanıştıracağınız yeni markalar varsa bahsedebilir misiniz?

Serhan KANER: Şu anda gümrüksüz satış, franchise ve dağıtım ağı olmak üzere üç dalda yapılaşmamız olmasına rağmen farklı sektörlere giriş için gerekli çalışmaları yapmaktayız. Ayrıca biliyorsunuz Kaner Şirketler Grubu olarak, Philip Morris International’ın (PMI) ürünlerinin Kuzey Kıbrıs’taki satış ve dağıtımından sorumlu ticari ortağıyız. İngiltere’de geçen yıl Kasım ayında; Hollanda, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde de bu yıl satışa sunulan bu ürünü Kuzey Kıbrıs’a getirmenin heyecanı içindeyiz. IQOS gerçekten çok yenilikçi ve farklı bir ürün. IQOS, tütünü yakman, ısıtan, dolayısı ile elektronik tütün ısıtma sistemi olarak tanımladığımız bir ürün. Tütünü ısıtması nedeni ile de duman çıkarmıyor, kül oluşturmuyor ve sigaraya kıyasen daha az koku bırakıyor. Aynı zamanda da doyurucu ve gerçek tütün tadı sunuyor.

Biz bu yenilikçi ürünü, ilk olarak 21 Nisan’da Ercan Havalimanı’nda açılan IQOS Shop’la duty free pazarında lanse ettik. Böylece Kuzey Kıbrıs, dünyada IQOS satılan 3. Duty Free pazarı oldu. IQOS’u daha sonra, 25 Mayıs’ta, Kıbrıs iç pazarında da satışa sunduk.

Yetişkin tüketiciler IQOS cihazlarına Lefkoşa, Girne ve Gazimagusa’daki satış noktalarından ya da www.iqosnc.com web sitesi üzerinden kayıt yaptırarak ulaşabiliyor. Ayrıca Ercan Havalimanı’ndaki IQOS shop’ta da ürünlerimiz mevcut.

Philip Morris International, dünyada bugüne kadar 2 milyondan fazla yetişkin sigara tüketicisinin sigarayı bırakıp düzenli olarak IQOS kullanmaya başladığını ve bu sayının hızla artmaya devam ettiğini söylüyor. Kuzey Kıbrıs’ta da aynı şekilde gerçekten yoğun bir taleple karşılaştığımızı söyleyebilirim.

- Tüketicilerden ürünle ilgili nasıl geri bildirimler alıyorsunuz?

* Öncelikle yetişkin tütün ürünü tüketicilerinin, hem üründen hem de satış sırasında ve sonrasında aldıkları servisten memnun olduklarını görmek bizi çok mutlu ediyor. Aldığımız geri bildirimler son derece pozitif. Özellikle duman ve kül oluşturmaması ve daha az koku bırakması ilgi çekiyor. Kullanıcılar, IQOS’un tat ve doyuruculuk beklentilerini karşıladığını söylüyor. En olumlu yorumlar ise, tüketicilerin IQOS kullanmaya başladıktan kısa süre sonra değişimi kendilerinin görmeleri sonucunda geliyor. Örneğin 1 haftalık “sadece IQOS” kullanım sürecinden sonra tüketicilerin büyük bir çoğunluğu sigarayı bırakıp tamamen IQOS’a geçiyor ve artık sigaraya geri dönmeyi kesinlikle düşünemediklerini vurguluyorlar.

- Peki, bu ürün gerçekten zararı azaltma potansiyeli taşıyor mu? Philip Morris International’ın bu konudaki argümanları nelerdir?

* PMI bu konuda pek çok bilimsel çalışma yürütüyor ve bu çalışmaları herkese açık. Bu çalışmalara ve akla takılan soruların cevabına, PMIscience.com web sitesinden ulaşmak mümkün.

- Sanırım IQOS elektronik sigaralardan farklı bir ürün; bu farklılıklar nelerdir?

* Sizin de söylediğiniz gibi IQOS, bir elektronik sigara değil. Nikotini sağlama şekli açısından elektronik sigaradan farklı. Elektronik sigaralarda nikotin içeren bir sıvı bulunuyor. IQOS’ta ise herhangi bir sıvı nikotin yok; nikotini gerçek tütün içeren tütün çubukları aracılığıyla sağlıyor. Tütünü yakmayıp ısıtıyor ve bu sayede doyurucu ve gerçek tütün tadı sunuyor. Dolayısıyla bambaşka ürünlerden bahsediyoruz.

-  IQOS bugüne kadar hangi pazarlarda piyasaya sürüldü?

* IQOS, dünyada Japonya, Kanada, İtalya, İngiltere, İsviçre, Almanya, Rusya, Fransa gibi 27 pazarda yer alıyor. Şu ana kadar 2 milyonun üzerinde yetişkin sigara tüketicisi, sigarayı bırakarak IQOS kullanmaya başlamış. Biz de Kuzey Kıbrıs’ta sigara içmeye devam eden yetişkin sigara tüketicilerinin mümkün olan en kısa zamanda IQOS’a geçmesini diliyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz.

- Peki bu hedef sizin normal sigara satışlarınızı etkilemeyecek mi?

* Tütün endüstrisi bir devrim yaşıyor. Ocak ayında, dünyanın en büyük halka açık tütün ticaret şirketi olan PMI “Dumansız bir gelecek tasarlıyoruz” vizyonunu ortaya koydu. Biz de şirket olarak buna ayak uyduruyoruz. Sigara alanındaki faaliyetimizde kullandığımız kaynaklarımızı dumansız tütün ürünleri alanındaki faaliyetlerimize aktarmak için çalışmalar yürüteceğiz. Bu elbette zaman alacak bir süreç olacak.

- Sizce insanların tütün ürünlerini kullanmayı sürdürmek veya kullanmaya başlamak yerine sigarayı bırakmaya teşvik edilmesi gerekmez mi?

* Tütün ile ilgili sağlık risklerini azaltmanın en iyi yolu tütün kullanımını tamamen bırakmaktır. Kimse bunun aksini iddia edemez. Fakat şöyle de bir gerçek var ki pek çok sigara kullanıcısı sigara içmeye devam etmeyi tercih ediyor. Hatta Dünya Sağlık Örgütü, 2025 yılı itibarıyla 1 milyardan fazla kişinin sigara kullanmaya devam edeceğini tahmin ediyor. Dolayısıyla potansiyel olarak daha az zararlı ürünler varsa, bunlar kullanıma sunulmalı ve yetişkin sigara tüketicileri bu ürünleri tanıma fırsatına sahip olmalıdır.

- Ülke ekonomisinin şu an içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce ülke ekonomisinin güçlendirilmesine yönelik neler yapılmalı? Ayrıca, Kıbrıs sorununun Crans Montana görüşmeleri sonucunda da çözümsüz kalmasının ardından nasıl bir strateji izlenmeli?

* Görüşmelerin sonuçsuz kalması elbette ki üzüntü verici. Her iki topluma da fayda sağlayacak kalıcı bir çözüm bulunmasını bizler de yürekten temenni ediyoruz. Fakat ekonomimizi güçlendirmek için adada mutlaka çözümün gerçekleşmesini beklemek gerektiğini de düşünmüyorum. Yarım asırlık Kıbrıs sorununa rağmen bizler Kaner Şirketler Grubu olarak soruna rağmen 75 yıldır var olmayı ve her geçen gün büyümeyi tüm zorluklara göğüs gererek başardık. Ülkeye yaptığımız yatırımlarla bugün gururla 75. yılımızı kutluyoruz. Dolayısıyla ekonomimizi daha ileri seviyelere taşıyabilmek için yapabileceğimiz çok şey var. Şu anda artık yatırımların daha fazla teşvik edilmesi, devletin özel sektör ile işbirliği içerisinde stratejik adımlar atması büyük önem taşıyor. Hepimizin elini taşın atına koyup Türkiye ile birlikte ülkemizi kalkındıracak stratejiler planlamamız ve harekete geçmemiz gerekiyor. Bu dönemde en çok ihtiyacımız olan şey Türkiye ile birlik-beraberlik içinde olmak ve birbirimize inanmak.

Kıbrıslı Türklerin de iyi şeyler yapabileceğini dünyaya ispatlamamız gerekiyor. Ekonomimizi ne kadar güçlendirirsek dünyaya da sesimizi o kadar iyi duyurabileceğimize inanıyorum. Dünyanın önde gelen markaları ile var olan iyi işbirliklerimiz sayesinde biz de ülkemizi dünyaya tanıtmaya katkı sağlıyoruz. Bizim gibi diğer pek çok özel sektör kuruluşu da aynı çabayı gösteriyordur. Yılmadan daha fazla çalışarak stratejik adımlar atmamız çok önemli. Bunu gelecek nesillere borçluyuz.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 11:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104