banner6

İŞ İNSANLARI KONUŞUYOR: Gerçek dostlarla baş başa

banner37

Çocukluğundan beridir hayvanları çok sevdiğini ve bunun bir hobi haline geldiğini anlatan Yıldıray Erçika, Lefkoşa’da Metropol bölgesinde yer alan ve ölen köpeğinin adını verdiği “Loli Pet Shop” isimli işyerinde adeta başka bir dünya yarattı. Erçika, genel olarak hayvanları çok sevdiğini ifade ederek, “Karşılıksız seven, kin, nefret, öfke, fenalık düşünmeyen gerçek dostlar olan hayvanları çok seviyorum” dedi.

İŞ İNSANLARI KONUŞUYOR: Gerçek dostlarla baş başa
banner99

Ali CANSU

O, altı yaşından beridir hayvanları çok seviyor… Yıllardır evinin arka bahçesinde beslediği kuştan köpeğe, tavşandan kediye kadar birçok hayvanla birlikte… Şimdi, hep hayal ettiği ve ölen köpeğinin ismini koyduğu “Loli Pet Shop” isimli işyerinde karşılıksız seven onlarca gerçek dostuyla birlikte.

Çocukluğundan beridir hayvanları çok sevdiğini ve bunun bir hobi haline geldiğini anlatan Yıldıray Erçika, ailesi ile birlikte Lefkoşa’da Metropol bölgesinde yer alan “Loli Pet Shop”ta adeta başka bir dünya yarattı.

Erçika, genel olarak hayvanları çok sevdiğini ifade ederek, “Karşılıksız seven, kin, nefret, öfke, fenalık düşünmeyen gerçek dostlar olan hayvanları çok seviyorum” dedi.

İşyerinin isminin ‘Loli’ olmasının sebebinin de, 8 yıl baktıktan sonra ölen pekinez cinsi köpeğinden geldiğini anlatan Erçika, “Loli isimli o köpeğimi çok severdim. O nedenle işyerime de onun adını verdim” diye konuştu.

banner134

Büyük bir yatırım yaparak bu işe başladığını anlatan Erçika, çok titiz bir insan olduğu için her şeye özen gösterdiğini de belirterek, “Bu yüzden dükkânımda bir pet shopta yer alacak her şeyi bulundurmak isterim. Şu anda dükkanda bir pet shopta olması gerekenin de ötesinde her şey var. Kuştan köpeğe, tavşandan kediye, gıdadan bakım ürünü ve yataklarına kadar her şey var” dedi.

“Keşke 35 yıl önce bu işe başlasaydım”

En büyük hayali olan pet shop açmayı üç sene önce gerçekleştirdiğini anlatan Erçika, yıllardır masa başı çaşıtlığını ifade ederek 35 yıl önce bu işe başlamamanın pişmanlığını da yaşadığını söyledi. Hayvanların hep aklında olduğunu ve evinin arka bahçesinde sürekli hayvan beslediğini ifade eden Erçika, yıllar sonra emekli olunca Lefkoşa’da hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Erçika, hayvanlara vatandaşın ilgisinin çok yoğun olduğuna dikkat çekerek, bazı müşterilerin köpeğe, bazılarının kedi ve kuşa ilgi duyduğunu anlattı. Genel olarak en fazla kuşlara ilginin daha fazla olduğunu kaydeden Erçika, özellikle yurt dışından ülkemize okumak için gelen öğrencilerin hayvanlara büyük bir ilgisi olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“Türkiye veya üçüncü ülkelerden gelenler hayvanlara büyük ilgi gösteriyor. Her öğrencinin kendi odasında bir hayvanı var. İzin alıp koyabilen köpek veya kedi alıyor. Koyamayanlar hamster ve kuş alıyorlar.”

“İnsanların birbirleri ile ilişkileri bozuldu”

Son yıllarda insanların hayvanlara olan ilgisinin çok arttığına dikkat çeken Erçika, bunun esas nedeninin insanların birbirleri ile ilişkilerinin bozulması olduğuna inandığını söyledi.

“İnsanların kendi aralarındaki ilişkileri ve birbirlerine iyi davranmamaları büyük oranda insanları yalnızlığa itti ve yalnızlıktan dolayı herkes arkadaş aramaya yöneldi ve en yakın dost olarak kedi, köpek ve kuşları buldular” diyen Erçika, halbuki geçmişte arkadaşlık, dostluk, komşuluk ve birbirleri ile görüşmenin daha yoğun olduğunu söyledi.

Hayvan alanlara bir tavsiyede de bulunan Erçika, “Hayvan aldıktan sonra sırf onu aldım diyerek susuz ve aç bırakmasınlar. Sürekli onlara baksınlar. Hasta olurlarsa bir bilene veya bizlere başvursunlar” dedi.

Erçika, hayvanın her günkü davranışlarından daha farklı bir davranış sergilemesi halinde muhakkak o hayvanın bir şeyinin olduğunu belirterek erken zamanda müdahale edilirse ölümlerin de önüne geçilebileceğini söyledi.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88