‘İşletme kredisi’ ilk tercih

banner37

Merkez Bankası istatistiki verilerinde, KKTC’de kullanılan kredilerin sektör, banka türü, mevduat ve vade grupları bazında dağılımında dikkat çeken detay

banner87
‘İşletme kredisi’ ilk tercih
banner8

“SEKTÖR HACMİ 19 MİLYARI BULDU”… KKTC Merkez Bankası tarafından kamuoyuyla paylaşılan istatistiklere göre, KKTC’de faaliyet gösteren kamu, özel ve şube bankalarından, 2019’un ilk sekiz ayı dahilinde, müşteriler tarafından toplam 19 milyar 82 milyon 954 bin TL tutarında kredi kullanıldı.

“ÖZEL BANKALAR İLK SIRADA”… Merkez Bankası tarafından hazırlanıp yayımlanan istatistiklerden derlenen bilgiler uyarınca, vadeli ve vadesiz kredi kullanımında KKTC’de ilk sırayı 9 milyar 269 milyon 542 bin TL’lik toplam ile özel bankalar alırken; özel bankaların hemen ardından, 5 milyar 73 milyon 82 bin TL meblağında kredi kullandıran şube bankalarının geldiği görülüyor.

“TÜKETİCİ KREDİSİ TALEBİ ARTIYOR”… Merkez Bankası tarafından kamuoyuna duyurulan istatistiki verilere göre, farklı üç türde bankaya yönelik kredi talebinde ilk sırada toplam 12 milyar 268 milyon 27 bin TL’lik tutarıyla işletme kredileri yer alırken; bu kredi türünü, 4 milyar 621 milyon 14 bin TL’lik toplam taleple tüketici kredileri izliyor.

Ali ÇATAL

   KKTC Merkez Bankası’nın istatistiki verilerinden derlenen bilgilere göre, Kuzey Kıbrıs’ta vadeli ve vadesiz kredi kullanımında özel bankaların hakimiyeti son derece belirgin zira 2019’un ilk sekiz ayı dahilinde, KKTC’de kullanılan 19 milyar 82 milyon 954 bin TL’lik toplam kredinin 9 milyar 269 milyon 542 bin TL’si özel bankalardan karşılanmış, ki bu da ülkede sadece ilk sekiz ay içerisinde kullanılan toplam kredinin yüzde 48,57’üne tekabül ediyor.

   Bahse konu veriler uyarınca, kredi kullanımında özel bankaları şube bankalarının, şube bankalarını ise kamu bankalarının izlediği görülüyor. Sektörün toplam hacminin 19 milyar TL’yi aştığının da görüldüğü ilgili raporlardan, vatandaşların kredi kullanımında kamu bankalarını ‘son tercih’ olarak görüldüğü gerçeğiyle de karşılaşılıyor.

İşletme kredisine hücum!

   Söz konusu istatistiklere göre, banka müşterilerinin kredi kullanımındaki ilk tercihini ‘işletme kredileri’ grubu oluşturuyor. Bu kredi grubu, Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos 2019 periyodunda, müşterilere toplam 12 milyar 268 milyon 27 bin TL tutarında kredi sağladı.

   İşletme kredilerinin bankalara göre kullanımı irdelendiğindeyse, özel bankaların ‘bir kez daha’ hatırı sayılır üstünlüğüyle karşılaşılıyor çünkü 2019’un ilk sekiz ayında, banka müşterileri, özel bankalardan toplamda 5 milyar 831 milyon 858 bin TL’lik işletme kredisi kullanmış.

Kamu bankaları son sırada

   Merkez Bankası’nın istatistiklerine göre, şube bankalarından kullanılan kredilerin tutarı, 2019’un ilk sekiz aylık periyodunda, özel bankalar ve kamu bankalarının yanında son derece düşük.

   Buna göre, söz konusu zaman zarfında özel bankalardan toplam 9 milyar 269 milyon 542 bin TL, şube bankalarından ise toplamda 5 milyar 73 milyon 82 bin TL meblağında kredi kullanılırken; bu rakam, kamu bankalarında sadece 4 milyar 740 milyon 330 bin TL olarak kayıtlara geçmiş.

‘İhracat garantili yatırım’a cesaret eden yok

   Merkez Bankası istatistiklerinden okunabilen ilgi çekici bir diğer detay ise ‘ihracat garantili yatırım’ kredisini, 2019’un ilk sekiz ayı dahilinde kimsenin kullanmaması. Verilere göre Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos 2019 periyodu boyunca bu tarz kredi ne özel bankalar ne şube bankaları ne de kamu bankaları tarafından verilmiş.

   Söz konusu veri dahilinde yorum yapıldığındaysa, Kuzey Kıbrıs’taki hiçbir işletmecinin ‘böylesine’ riskli bir işin taahhüdünü veremediği söylenebilir.

‘Hangi tür’ krediler söz konusu?

   KKTC Merkez Bankası bünyesinde hazırlanan istatistikler, Kuzey Kıbrıs’ta kullanılabilecek kredi türlerinin sektörel dağılımının yanı sıra mevcut konseptine de açıklık getiriyor.

   Buna göre, KKTC’de ‘iskonto ve iştira senetleri, ihracat kredileri, ithalat kredileri, ihracat garantili yatırım kredileri, işletme kredileri, ihtisas kredileri, fon kaynaklı krediler, tüketici kredileri, kredi kartları, müşteri adına menkul değer alım kredileri, KKTC Merkez Bankası kaynaklı krediler, KKTC Merkez Bankası aracılığıyla kullanılan krediler, diğer yatırım kredileri ve diğer krediler’ başlıklarında olmak üzere toplam 14 kalemde kredi kullanmak mümkün.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108