banner6

İsrail-Türkiye boru hattı için Güney'in iznine gerek yok

banner37

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Türkiye ile doğalgaz konusunda bu yaz bir mutabakat zaptı imzalamayı ümit ettiklerini ve iki ülke arasında inşa edilmesi planlanan boru hattının muhtemelen üç yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi.

İsrail-Türkiye boru hattı için Güney'in iznine gerek yok
banner90
banner99

İsrailli bakan, boru hattının Kıbrıslı Rumların kara sularından değil sadece münhasır ekonomik bölgesi içerisinden geçeceğini için Kıbrıs Rum tarafının onayından bağımsız olarak hayata geçirilebileceğini belirtti.

Kıbrıslı Rum kaynaklar, güneydeki yönetimin de bu durumun farkında olduğunun ve yapılabilecek tek itirazın, boru hattının deniz yaşamına etkisi çerçevesinde olduğunun bilindiğini kaydediyor.

"Önümüzdeki üç yıl içinde tamamlanacak"

İsrail'in Jerusalem Post gazetesine konuşan Steinitz, "Türk ve İsrail hükümetleri arasında gaz konusunda bu yaz bir mutabakat zaptı imzalamayı ümit ediyoruz. İsrail ile Türkiye arasındaki doğalgaz boru hattı inşası muhtemelen önümüzdeki üç yıl içerisinde tamamlanacak." dedi.

Berat Albayrak ile görüşmelerden sonra...

Türkiye'ye geçen yıl ekim ayında yaptığı ziyaretten bu yana Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile doğalgaz konusunda üç tur görüşme gerçekleştirdiklerini belirten İsrailli bakan, ülkesinin Türkiye ve Avrupa'ya gaz sağlayan bölgesel merkezin bir parçası olmasını istediğini belirtti.

Türkiye'ye akacak

Enerji Bakanı Steinitz, bu hattın inşası tamamlanır tamamlanmaz İsrail gazının Türkiye'ye akmaya başlayacağını ifade etti.

Kuzey Denizi'nden Avrupa'ya gelen gazın tükenmek üzere olduğuna da dikkati çeken Steinitz, bu açığı bir şekilde İsrail gazıyla kapatmak istediklerini söyledi.

Steinitz, Türkiye'ye uzanacak 500 kilometrelik bu doğalgaz boru hattının yanı sıra 2 bin 200 kilometre uzunluğunda bir boru hattı daha inşa ederek İsrail gazını Güney Kıbrıs ve Yunanistan üzerinden İtalya'ya ulaştırmak istediklerini ancak bunun "çok daha maliyetli ve karmaşık" bir proje olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2017, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104