banner6

İsrail'den Türkiye'ye doğalgaz akışı için geri sayım başladı

banner37

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İsrail'den Türkiye'ye doğal gaz boru hattı döşenmesiyle ilgili iki ülke hükümet yetkilileri arasında devam eden görüşmelerin bu yaz tamamlanabileceğini, 3 yıl sonra doğalgaz akışının sağlanabileceğini söyledi.

İsrail'den Türkiye'ye doğalgaz akışı için geri sayım başladı
banner150 banner150 banner151

Ekonomi kanalı Bloomberg'e konuşan Steinitz, görüşmelerin amacının her iki taraftaki şirketlerin aralarında müzakereleri ilerletebilmeleri için bir çerçeve oluşturmak olduğunu söyledi.

İsrailli bakan, bu durumda İsrail doğalgazının 3 yıl sonra Türkiye'ye akışının gerçekleşebileceğini belirtirken, ülkesinin Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya üzerinden Avrupa kıtasına ulaşacak bir başka boru hattı konusunda da görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. Steinitz, söz konusu projeye müdahil olan ülkelerin enerji bakanları ile önümüzdeki ay İsrail'de bir araya gelerek konuyu ele alacaklarını ifade etti.

Steinitz , “Amaç, İsrail'den doğalgaz ihraç edebilmek için İsrail'den Türkiye'ye uzanacak doğal gaz boru hattı konusunda hükümetler arası bir anlaşma sağlamak. Vizyonum, üç yıl sonra Türkiye'ye doğalgaz ihracatı gerçekleştirmek ve altı yıl içerisinde de Akdeniz'den İtalya'ya uzanan boru hattını tamamlayabilmektir” dedi.  

Bloomberg, İsrail'den Türkiye'ye uzanacak boru hattının Kıbrıs'tan geçmesi gerektiğini belirtirken İsrailli bakan, Ürdün ile doğalgaz satışı konusunda 10 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladığını, Mısır'da bulunan iki sıvılaştırma terminaline doğalgaz aktarımı için bu ülke ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti.  

Steinitz, İsrail-İtalya arası yapılacak boru hattının dünyanın en uzun denizaltı boru hattı olacağını, Türkiye'ye gidecek boru hattından çok daha pahalıya mal olacağını ve ekonomik olarak karlı olabilmesi için mevcut doğalgaz rezervlerine ek rezervlerin bulunması gerekeceğini ifade etti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2017, 11:40
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110