İşsizlik üç ayda yüzde 47 arttı!

banner37

Merkez Bankası’nın üçüncü çeyrek raporuna göre, Ağustos 2019 sonu itibarıyla KKTC’de ‘kayıt altına alınmış’ işsiz sayısı bin 13

İşsizlik üç ayda yüzde 47 arttı!
banner99

“KADINLAR İŞSİZLİK SARMALINDA”… KKTC Merkez Bankası tarafından hazırlanıp yayımlanan üç aylık bültene göre, KKTC’de 2019 yılı ikinci çeyreği sonunda 692 olan kayıtlı işsiz sayısı, Ağustos 2019 sonu itibarıyla bin 13 kişiye yükseldi. Bu yılın ağustos periyodu işsizlik verileri cinsiyet kompozisyonuna göre incelendiğindeyse, aktif kayıtlı işsizlerin yaklaşık yüzde 70 gibi ezici bir çoğunlukla kadınlardan, yüzde 30’unun ise erkeklerden oluştuğu görülüyor.

“BİN 558 MİNHAL DEVRETTİ”… Merkez Bankası raporundaki aktif münhal kayıtları incelendiğinde ise 2019 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla toplam bin 500 iş münhalinin temmuza aktarıldığı, temmuz ve ağustos dahilinde ise toplam 257 yeni münhal açıldığı görülüyor. 157 adet doldurulan ve 42 adet iptal edilen münhal neticesinde, Ağustos 2019 sonu itibarıyla toplam bin 558 münhalin ertesi döneme devredildiği de yine aynı rapordan ulaşılan veriler arasında.

Ali ÇATAL

   KKTC Merkez Bankası bünyesinde hazırlanıp yayımlanan ve 2019’un temmuz, ağustos ve eylül dönemini kapsayan ‘2019 Üçüncü Çeyrek Raporu’ geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşıldı. Bahse konu üç aylık bülten uyarınca, Kuzey Kıbrıs’taki kayıtlı aktif işsizliğin dönemsel dağılımı ve iş gücüne dahil olmayan kesimin genel karakteristiğinin yanı sıra aktif münhal kayıtlarının genel görünümü ile KKTC’deki iş başvuruları, münhaller ve işe yerleştirilenlere yönelik de detaylı bilgi sahibi olunabiliyor.

   Üç aylık periyotları kapsayan yeni bültende ‘en yakıcı’ olarak görünen veri ise bu dönemde Kuzey Kıbrıs’taki işsizliğin, 2019’un ikinci çeyreğiyle kıyaslandığında, yaşadığı yüzde 46,39 bandındaki artış zira KKTC’deki kayıtlı işsiz sayısının, ‘sadece üç ay içerisinde’ 692’den bin 13’e yükseldiği görülüyor.

   İlgili rapora göre, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 2019 yılı için yapılan küresel ekonomik büyüme tahminleri, 2019 yılı üçüncü çeyreği için aşağı yönlü revize edilirken; IMF raporunda 2020 yılına ait küresel büyüme tahmini yüzde 3,4 olarak açıklandı, 2019 yılından sonra küresel ekonominin toparlanacağına dair beklentilerin yükseldiğinin de altı çizildi.

İşsiz sayısı yükseldi

   KKTC Çalışma Dairesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan işsizlik verilerine göre, 2019 yılı ikinci çeyreği sonunda 692 olan kayıtlı işsiz sayısı, Ağustos 2019 sonu itibarıyla bin 13 kişiye yükseldi. Bu yılın ağustos periyodu işsizlik verileri cinsiyet kompozisyonuna göre incelendiğindeyse, aktif kayıtlı işsizlerin yaklaşık yüzde 70’inin kadınlardan, yüzde 30’unun ise erkeklerden oluştuğu görülüyor.

   2019 yılının haziran dönemi sonunda iş isteğiyle bekleyen kişi sayısı 912 iken, temmuz ve ağustos sonunda iş isteğiyle yeni müracaat eden kişi sayısının 673 olduğu da ilgili rapordan okunabiliyor. Bahse konu dönem sonunda kayıttan düşen ve işe yerleştirilen toplam 573 kişi dikkate alındığında, iş isteğiyle bekleyenlerin sayısının ise bin 12 olduğu görülüyor.

Münhaller devrediyor

   Aktif münhal kayıtları incelendiğinde de 2019 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla toplam bin 500 iş münhalinin temmuza aktarıldığı, temmuz ve ağustos dahilinde ise toplam 257 yeni münhal açıldığı görülüyor. 157 adet doldurulan ve 42 adet iptal edilen münhal neticesinde, Ağustos 2019 sonu itibarıyla toplam bin 558 münhalin ertesi döneme devredildiği de yine rapordan ulaşılan veriler arasında.

   Öte yandan, OECD tarafından hazırlanan raporda, imalat sanayi sektöründe yaşanan ivme kaybının, küresel ekonomik büyüme beklentilerinde uzun dönemler süregelecek negatif etki oluşturma riskinin yükseldiğinin öngörüldüğü de bahse konu bültende kendine yer bulurken; düşük hızda seyreden ekonomik büyüme ve belirsizliklerin yarattığı risklere karşı politika araçları kullanılarak yatırımların teşvik edilmesi ve potansiyel büyümenin artırılması önerilerine de yer verilmiş, ki bu da KKTC gibi ekonomiler için ‘kayda değer’ bir not olarak okunabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75