İşverene caydırıcı cezalar kesiliyor

banner37

Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol, yabancı öğrencilerin inşaat sektöründe çalışmasını yasaklayan genelgenin uygulamaya geçirilmesinde sıkıntı yaşanmadığını kaydetti:

İşverene caydırıcı cezalar kesiliyor
banner99

Ali ÇATAL

Çalışma Bakanlığı tarafından 23 Mart’ta yayımlanan ve KKTC üniversitelerinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin, inşaat sektöründe faaliyet gösteren iş yerleri için yapacakları ‘öğrenci çalışma izni’ başvurularının kabul edilmeyeceği belirten genelgenin yürürlüğe girmesinin üzerinden neredeyse sekiz ay geçti.

Öğrenci çalışma izni talep eden öğrencinin, eğitimine en az ikinci sınıfta devam etmesi ve vize izninin dolmasına minimum doksan gün kalması gerekliliği gibi maddeleri de bünyesinde barındıran ilgili genelgenin eyleme geçirilmesi konusunda görüştüğümüz Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol, inşaat sektörünün ‘tehlikeli iş kolu’ olduğu için öğrencilerin çalışmasına tamamen kapatıldığını hatırlattı.

“Uygulamada hiçbir sıkıntı yok”

“Yabancı öğrencilerin çalışma izinlerine sınırlama getiren söz konusu genelge, martta kamuoyuna duyurulmuştu” diyen Önderol, “Şu ana değin, bu kararın uygulanmasında hiçbir sıkıntı yaşanmadı. İnşaat sektörü, tehlikeli iş kolu olması hasebiyle, öğrencilerin bu sektörde çalışması tamamen yasaklanmıştı” ifadelerini kullandı.

İnşaat sektöründe çalıştığı tespit edilen öğrenciye, direkt ‘kaçak işçi’ muamelesi yapıldığı bilgisini de paylaşan Önderol, “Bu sektörde çalıştığı anlaşılan öğrenci ‘kaçak işçi’ statüsünde değerlendiriliyor ve kendisini çalıştıran işverene de caydırıcı cezalar kesiliyor. Bu konudaki denetim çalışmaları aksatılmadan sürdürülüyor” dedi.

banner134
“Kesin rakam veremem”

Bahsi geçen denetim faaliyetlerinin sonucuna dair net veriler ortaya koyamayacağını çünkü Sayın bakan’ın talebi üzerinde on gündür ‘izin’ yaptığını da belirten Önderol, “İnşaat işçilerine ve çalışan öğrencilere yönelik meydana getirilen denetim faaliyetlerinin içeriğine ve sonuçlarına yönelik kesin rakamları bilmiyorum fakat çalışmaların sürdüğünü söyleyebilirim” ifadeleriyle, üniversite öğrencilerinin inşaat sektöründe çalıştırılması suçuna göz açtırılmadığını savundu.

Genelge ‘ne’ diyordu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 23 Mart’ta yayımladığı bir genelgeyle, öğrenci çalışma izinlerine sınırlamalar getirmiş; öğrenci çalışma izni almak için bakanlığa başvuruda bulunan yabancı uyruklu öğrenciler için öğrenim gördükleri üniversiteden alacakları, birinci sınıfı bitirdiklerini ve daha üst sınıflara devam ettiklerini gösteren bir belge isteneceği kaydedilmişti.

"Bilindiği gibi Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü, KKTC üniversitelerinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere ülkemizdeki kayıtlı işyerlerinde ve işverenlerin yanında öğrenci çalışma izni alarak çalışmaya imkan tanımaktadır. Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü ile ülkemize yüksek öğrenim için gelen öğrencilere öğrenci kimlikleri ile çelişmeyecek sektörlerde çalışma imkanı tanınmakta ve uygulamada ilgili bakanlıklar tarafından da bu yönde gerekli hassasiyet gösterilmektedir" denilen söz konusu açıklama, 23 Mart 2018’de kamuoyuyla paylaşılmıştı.

"Yine aynı tüzükte, gece kulüpleri ve benzeri yerler ile kumarhaneler, bahis evleri (bet ofisler) ve bunlarla bağlantılı hizmetler sunan iş yerlerinde, yabancı uyruklu öğrencilerin istihdam edilemeyeceği düzenlenmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılan öğrenci çalışma izni başvurularında, birçok müracaatın inşaat sektörü ile ilgili olmasını dikkate alan Bakanlığımız; bu konuda önlem almak amacıyla, yeni bir yasal düzenleme yapılana kadar, öğrenci çalışma izni başvurularında geçerli olacak birtakım kararlar almış ve bunu bir genelge ile ilgili dairelerine aktarmıştır" denilen genelgede şu kararların alındığı da belirtilmişti:

1- 23 Mart 2018’den itibaren Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü’nde sıralanan kısıtlamalara ek olarak, inşaat sektöründe faaliyet gösteren KKTC’de kayıtlı iş yerlerinin, KKTC’deki üniversitelerde öğrenci statüsünde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler için yapacakları öğrenci çalışma izini müracaatları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kabul edilmeyecektir.

2- Öğrenci çalışma izni almak için yapılan başvurularda, müracaat edilen yabancı uyruklu öğrenci için öğrenim gördüğü üniversiteden alacağı 1. sınıfı bitirmiş ve 2. sınıfa devam ettiğini gösteren belgenin de ilgili birime sunulması şartı aranacaktır.  Diğer koşullar yerine getirilmiş olsa bile bu belgenin sunulmaması durumunda öğrenci çalışma izni, bakanlık tarafından onaylanmayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75