banner6

İşyerlerine kilit vuruldu

banner37

Lefkoşa’nın Arasta, Büyükhan, Bandabuliya ve Kumarcılar Hanı çevresi değişime uğrarken, Girne Caddesi ile civarındaki sokaklarda, halkın bölgeden ayrılması ve buralara devlet eli değmemesi nedeniyle perişanlık hakim

İşyerlerine kilit vuruldu
banner151 banner143

Mehmet KARA

Lefkoşa’nın ilk yerleşim yeri ve tarihsel yapılar bakımından da bir kültür hazinesi olan Surlariçi’nde, başta Girne Caddesi ve civarındaki sokaklardakiler olmak üzere birçok esnaf, bir bir kepenk kapatıyor.

Onlarca dükkanda “ya satılık ya da kiralık” yazısı var. Birçok dükkân atıl vaziyette, bazıları ise depo olarak kullanılıyor.

Konuyla ilgili sıkıntılarını dile getiren bölge esnafı; bölgedeki insan sayısının gün geçtikçe azaldığını, bu durumun satışlarını olumsuz yönde etkilediğini, ayrıca ekonomik sıkıntılar ve Arasta Yayalaştırma Projesi’nin kendilerini etkilediğini savundu.

Bölge esnafı, Lokmacı Kapısı’ndan ülkeye geçiş yapan turistin saray önüne kadar gidebildiğini ve turunu oradan tamamlayıp geri döndüğünü ileri sürdü.

Yetkililerin, Surlariçi’ni yeniden cazibe merkezi haline dönüştürebilmesi için çalışma yapmasını isteyen bölge esnafı, “Aksi takdirde bölgede açık tek bir dükkân kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Tulga: Surlariçi bir değişim ve dönüşüme uğradı

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Surlariçi’nin bir değişim ve dönüşüme uğradığına dikkat çekti.

Tulga, “Arasta, Büyük Han, Bandabuliya ve Kumarcılar Hanı çevresinde değişim söz konusudur. O bölgelerde giderek bir iyileşme ve yoğunlaşma var. Bölgede, kafe ya da restoran türü işyerlerine yönelik bir değişim var. Butik, ayakkabı türü işyerlerinde bir sıkıntı var. Ancak bunlarında giderek dönüştüğünü görüyoruz. Turistik bir formata doğru dönüşüm var. Ancak bu değişim bazı bölgelere yansımamıştır” dedi.

“Surlariçi bir serüven yaşıyor”

Surlariçi’nin bir serüven yaşadığını kaydeden Tulga, bölgenin Lokmacı Kapısı’nın açılmasının ardından da yavaş yavaş değişime uğradığının altını çizdi.

Tulga, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgede bu sancı hâlâ yaşanıyor. Neden? Bir devlet politikası bu noktada yoktur. Bölgede, kaldırımların iyileştirilmesi, elektrik hatlarının yer altına döşenmesi, yolların düzeltilmesi, çiçeklendirmesi gibi faaliyetler yürütülmeli. Arasta, Büyük Han, Bandabulya ve Kumarcılar Hanı çevresinde bir konsept değişikliği vardır. Bu bölgelerde bir değişim ve dönüşüm söz konusudur. Ancak değişim buralarda sınırlı kaldı.”

“Burada büyük bir sermaye var”

Ercan’dan girişler kadar, Ledra’dan Lokmacı’ya geçişlerin de olduğunu ifade eden Tulga, “Surlariçi’nde tanıtımların yapılması gerekiyor. Burada büyük bir sermaye var. Hiçbir harcama yapmadan bölgeye gelen binlerce insan var. Bölgede iyileştirme yapmamız ve memnuniyeti arttırmamız gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2016, 08:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104