banner6

ITB Berlin'den renkli görüntüler

banner37

Dünyanın en büyük turizm fuarı, birçok ülkenin kültürünü, gelenek, görenek ve kıyafetlerini sergilediği bir şova dönüştü.

ITB Berlin'den renkli görüntüler
banner99

Ali CANSU

Turizm sektörünün en önemli buluşma noktalarından olan Uluslararası Berlin Turizm Borsası “ITB Berlin” pazar günü sona ererken, beş günlük fuar renkli görüntüleriyle hafızalara kazındı.

8 Mart’ta başlayıp 12 Mart’ta sona eren fuara, aralarında KKTC’nin de bulunduğu 187 ülkeden 10 bin 147 turizm şirketi katıldı. 113 bini sektörün içinden ticari ziyaretçi olmak üzere 170 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan fuarı, bin 500’ü Almanya dışından 6 bin gazeteci takip etti.

Fuarda, gerek stantlarda gerekse dıştan gelenlerin giydiği ilginç kostüm ve tarzlar renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

Turizm ve Çevre Bakanlığı ile turizm paydaşları, “North Zypern” markası altında eski taştan yapılmış Kıbrıs Evi’ni fuarda dünya turizmcilerinin beğenisine sundu. Buram buram Kıbrıs kültürünün sunulduğu stantta çitlenbikten zivaniyaya, börekten Kıbrıs Oza Kahvesi’ne, brandy-savadan el işi ve sepet yapımına kadar her şey vardı.

1966 yılında 580 metrekare alanda 9 stand ve 5 ülkenin katılımı ile başlayan ITB Uluslararası Turizm Borsasını sadece 250 turizm profesyoneli ziyaret etmişti. Katılımcı ülkeler ise sadece Federal Almanya, Brezilya, Mısır, Irak ve Gine idi. Şimdi ise on binlerle ifade edilen turizm profesyonelini bir araya getiren ve yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu fuar, turizm tesislerine, sektöre ürün üreten, inşaat yapan, mal satan tüm diğer alt sektörler için en önemli fuar niteliğine ulaştı.

Dünyanın dört bir tarafından gelen profesyonellerin bir kısmı kendi ülkelerini, tesislerini veya projelerini pazarlamaya çalışırken, bir kısmı da kendi ülkelerindeki tüketiciler ve yatırımcılar için tatil beldeleri arıyor.

ITB demek, tüm Avrupa tur operatörleri, iç pazar tur operatörleri, incentive ve kongre acenteleri, hızla gelişen internet seyahat portalları profesyonelleri ile buluşmak ve dünyada gelişen turizm trendlerini takip etmek demek. İletişim ağları burada genişler, yeni tur operatörleri yeni otellerle işbirliği kararlarını alır, yatırımcılar yeni profesyonelleri burada kurumlarına katar.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2017, 12:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104