Jeopolitik riskler TL’yi baskıladı

banner37

Dolar/TL paritesi, TBMM’deki Libya tezkeresi oylaması öncesi gerçekleşen dünkü kapanışta 5,96 bandı yakınında fiyatlandı; altın ise rekor tazeledi

Jeopolitik riskler TL’yi baskıladı
banner90
banner8

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık para ve banka istatistikleri raporuna göre, merkezin brüt döviz rezervi, 27 Aralık’ta biten işlem haftasında 78,27 milyar dolardan 81,24 milyar dolara yükseldi. Aynı haftada altın rezervi 25,08 milyar dolar oldu. Net uluslararası rezervlerin 41,13 milyar dolara yükseldiği haftada toplam rezerv de 106,3 milyar dolar oldu. Net dış varlıklar, 27 Aralık haftasında 253.800 milyar TL'ye yükseldi.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı veriye göre ise imalat PMI aralık periyodunda değişmedi ve 49,5 seviyesini korudu. 50,0 büyüme altında kalan PMI tarafındaki zayıflık ise sürdü.

Türkiye içinde dün bütün gözler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) ‘Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesini içeren’ tezkere oylamasındaydı. Siyasi paritelerden İyi Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) asker gönderimini desteklemediklerini açıklarken; Saadet Partisi (SP), Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) evet yönünde oy kullanacaklarını açıklamıştı. SP, karar değiştirerek hayır oyu verse de Türk askerinin Libya'da görev yapmasına ilişkin tezkere, TBMM’den 184 ret oyuna karşı 325 kabul oyuyla geçti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ön bir ticaret anlaşmasını 15 Ocak’ta imzalayacağını onaylamasının ardından risk varlıkları yıla iyi başlarken; dolar da temmuzdan bu yana görülen en düşük seviyesinden toparlanarak yeni yıla girdi.

Trump’ın duyurusu ile ‘Aşama-1’ olarak adlandırılan anlaşmaya ilişkin belirsizliğin çoğu kalktı ve ayrıca Trump’ın yeniden seçilme ihtiyacının gelecek aylarda Çin ile ekonomik olarak zarar veren bir ticaret savaşını sürdüreceğine ilişkin umutları da pekiştirdi.

Amerikan dolarını döviz sepetine göre ölçümleyen dolar endeksi, 96,215 puan ile düşük seviyelerde işlem gördü. Ilımlı toparlanmaya rağmen endeks, özellikle sterlin ile Avustralya ve Kanada doları gibi emtia dövizleri karşısında geçen hafta yaklaşık yüzde 1 kayıp yaşamıştı. Ağustostan beri 1,1200 dolar seviyesini ilk kez aşan euro, 1,1210 dolarda sakin işlem gördü.

KKTC serbest piyasaları

Jeopolitik risklerin yükseldiği son haftada Türkiye içi piyasalarda da Türk lirası (TL) satışları devam etti. Altın fiyatları rekor tazelerken, dolar/TL 5,96 sınırındaydı ve Euro/TL de 6,70 yakınında işlem gördü.

Küresel piyasalarda ise dün ABD Dolar Endeksi, temmuz dönemi sonrası en düşük seviyeden toparlama gösterirken; altın ise bin 520 Amerikan Doları üzerindeydi ve petrol de 66 dolar üzerinde hafif alıcılı işlem gördü. Kurda geçen hafta test edilen 5,96 seviyesi yakından takip edildi ve dolar/TL kurunda bu seviye üzerine çıkılması durumunda 6,0 hedefli alımların devam edebileceği, uzmanlar tarafından öngörülüyor.

Çin’in merkez bankası, rezerv karşılık oranında bir indirim daha yaparak parasal duruşunu yeniden gevşetti. Böylece, kurumsal borç yükü ile son zamanlarda gittikçe daha da zorluk yaşayan yerel bankacılık sistemi için 110 milyar dolar likidite sağlandı. ABD ile ticaret anlaşması haberleri üzerine gelen hamle, ayrıca Çin’in hisse senedi endeksini yaklaşık iki yılın en yükseğine çıkardı.

Veri takvimine dün IHS Markit’in satın alma müdürü endeksleri hâkimdi. Çin’in imalat sanayi endeksi (PMI) rakamları genişleme bölgesinde kalmış olsa da üç ayın düşük seviyesine gerilemişti. Yine de bunun etkisi, geçen hafta duyurulan kasım dahili endüstriyel kârlarındaki teşvik edici bir artışla yumuşadı.

Öte yandan, Avrupa’da İspanya’nın okuması beklenenden daha az düşerken, İtalya’nınki de Nisan 2013’ten bu yana gördüğü en düşük seviye olan 46,2 puanda gerçekleşti. Fransa ve Almanya’nın okumaları ise son değerlendirmelerden bir miktar yükselerek 50,4 ve 43,7 oldu. Piyasalar, önümüzdeki pazartesiye kadar tam kapasiteye dönecek gibi görünmüyor.

Bütün bu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına etkileri masaya yatırıldığındaysa, Kuzey Kıbrıs’ta dün Euro’nun 6,6714 TL, Amerikan Doları’nın 5,9570 TL, İngiliz Sterlin’inin ise 7,8532 TL’den fiyatlandığı görüldü.

Altındaki yükseliş sürdü

Beklentilerin üzerinde bir yükselişi geride bıraktığımız yıl gösteren ons altın, 2020’ye de yükselişle başladı. Ticaret savaşları, jeopolitik riskler ve yüksek belirsizliklerle altı yılın zirvesine çıkan altın, aralık periyodunun son işlem haftasında yeniden bin 500 doların üzerine çıktı.

ABD Dolar Endeksi’nin son hafta 96,40 seviyesine gerileyerek temmuz sonrası en düşüğe inmesinden destek alan altın, kazançlarını bin 525 dolar seviyesine çıkardı. Ons altın fiyatlarında bin 530 dolar önemli direnç seviyesi olarak izleniyor ve ekonomist çözümlemeleri uyarınca, bu seviyenin aşılması durumunda ataklarda hızlanma görülebilir.

Türkiye içinde ise altın fiyatları, ağustosta rekor kırmasının ardından en yüksek seviyelerde işlem gördü. İktisat uzmanlarına göre, altın fiyatlarının zirveye çıkmasında hem ons tarafındaki artış hem dolar kurunun yükselmesi hem de jeopolitik riskler etkili oluyor.

Eko-politika uzmanları, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı alan bütçe tasarısı ve Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesi tartışmalarının, dolar/TL kurunun 5,96 seviyesine yükselmesine neden olduğunu söyledi. Dolar kurundaki artışın da etkisiyle Türkiye içinde gram fiyatları 291 TL’yi aşarak rekor tazeledi. Yılbaşı tatili sonrasında da fiyatlar zirvede işlem görmeye devam etti. Gram fiyatlarında 300 TL’ en yakın psikolojik seviye’ olarak takip ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75